Këto janë seritë fituese të çmimeve në Golden Globes 2022

Seriali fitues i Golden Globes

La  Edicioni i 79-të i Golden Globes, Çmimet e Shoqatës së Shtypit të Huaj të Hollivudit, u mbajt më 10 janar. Nuk kishte tapet të kuq apo gala siç mund të pritej dhe shpërndarja u reduktua në një akt privat në të cilin lexoheshin fituesit.

Pas akuzave për korrupsion dhe mungesë diversiteti, Golden Globes janë shpërndarë me një indiferencë të madhe pavarësisht se mediat nuk kanë hezituar t'u bëjnë jehonë fituesve. Dhe në kategorinë e televizionit ka qenë një e padiskutueshme: "Suksession" i HBO

varg

Suksesi ishte favorit në kategorinë televizive dhe nuk la duarbosh. Të Drama familjare HBO Ai fitoi jo vetëm Golden Globe për serialin më të mirë dramatik, por edhe dy çmime për protagonistët e tij: Sarah Snook, për aktoren më të mirë dytësore dhe Jeremy Strong për aktorin më të mirë të dramës.

varg

Seriali rrëfen Mundimet e familjes Roy, Logan Roy dhe katër fëmijët e tij. I pari zotëron një konglomerat kompanish mediatike dhe argëtuese që katër fëmijët e tij tashmë ëndërrojnë ta trashëgojnë. Pra, seriali gjurmon jetën e tyre ndërsa ata mendojnë se çfarë do të presë e ardhmja pasi patriarku i familjes të largohet nga kompania."

Fiksi i Adam McKay konkurroi në kategorinë e tij me 'Pozë', 'The Squid Game', 'The Morning Show' dhe 'Lupin', por këto nuk mund të bënin asgjë kundër këtij seriali të konsoliduar, sezoni i tretë i të cilit, plot surpriza dhe nënshkrime të reja, i ka lënë protagonistët në një situatë shumë e ndërlikuar.

Hacks

Hacks u imponuan si komedia më e mirë e vitit përpara favorizimit të Ted Lasso-s. Seriali prej muajsh kryeson majat e serialeve më të mira të vitit, por nuk ka mbetur deri më 15 dhjetor kur në Spanjë kemi pasur mundësinë ta shohim. HBO Max.

Hacks

Dhjetë kapituj përbëjnë sezonin e parë të serialit, kapitujt e të cilit mezi arrijnë 25 minuta në gjatësi. Krijuar nga Lucia Aniello, yjet e serialit dy humoristë të destinuar të kuptojnë njëri-tjetrin. Deborah Vance, një divë monologe që organizon një shfaqje çdo natë të vitit në një kazino në Las Vegas, është në njërën anë të komplotit. Ava Daniels, një premtim i ri humori, karriera e së cilës u ndërpre pas një 'tweet' fatkeq, tjetrit.

E përballur me anulimin e mundshëm të disa prej numrave të saj, Deborah Vance, e luajtur nga Jean Smart, detyrohet të pranojë ndihmën e të porsaardhurës Ava Daniels, të luajtur nga Hannah Einbinder. Marrëdhënia mes tyre Në fillim do të jetë e vështirë, por a do të përmirësohet?

Seriali që u shfaq premierë në Shtetet e Bashkuara më 13 maj 2021 fitoi tre çmime në çmimet e fundit Emmy, të cilëve tani i shtohet edhe Golden Globe për serialin më të mirë komik ose muzikor. A do t'i jepni një shans?

Hekurudha nëntokësore

Bazuar në librin me të njëjtin emër Nga Colson Whitehead fituesi i çmimit Pulitzer dhe i krijuar për ekranin e vogël nga Barry Jenkins, regjisori fitues i Oskarit i Moonlight, The Underground Railroad fitoi miniserialin më të mirë në Golden Globes.

Hekurudha nëntokësore

Ky miniserial Amazon Prime Video na prezanton me Cora (luajtur nga Sucho Mbedu), një skllav që shpëton nga plantacioni në të cilën ai jeton dhe udhëton nëpër shtete të ndryshme falë një hekurudhe misterioze nëntokësore. Një koncept i ideuar nga Whitehead për të përshkruar një rrugë të organizuar në mënyrë të përsosur që e bëri më të lehtë për skllevërit të arrinin lirinë e tyre.

Dhe është se në fillim të shekullit të XNUMX-të, me ndihmën e atyre që kundërshtonin skllavërinë, një rrjet sekret për të ndihmuar në drejtimin e skllevërve në shtetet e lira të vendit. Kështu, ndërmjet viteve 1810 dhe 1862 ky rrjet i “shoferëve” dhe “shefave të stacioneve”, përkatësisht njerëzve që drejtonin dhe njerëzve që i fshehën të arratisurit në shtëpitë e tyre, llogaritet se u shpëtuan rreth 100.000 mijë njerëz.

Përveç portretizimit të vrazhdë të jetës së skllevërve në plantacione, përkushtimi ndaj realizëm magjik të prezantojë elementë të fuqishëm që lejojnë ndërtimin e urave midis të shkuarës dhe të tashmes së jetës së komunitetit amerikan me ngjyrë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.