Snacks për të rostiçuar midis vakteve pa keqardhje

Ushqim natyral dhe i shëndetshëm

Snacks mund të jetë arsyeja që ne humbasim peshë ose shëndoshemi, të cilat na bëjnë të hedhim përpjekjet tona për sa i përket dietave në tokë ose na bëjnë të ecim përpara ngadalë dhe me shkrim të mirë.

Sipas dëshirës duhet të planifikojmë vaktet tona javore, ne mund të bëjmë gabim duke zgjedhur snacks që nuk na përshtaten për trupin, pasi ato do të na shëndoshnin. Nëse doni të dini se cilat janë meze më të mira që mundeni merrni ndërmjet vakteve dhe pa u penduar, Ne do t'ju tregojmë atëherë.

Snacks ose snacks mund të jenë të shëndetshme, megjithëse në shumë raste ne priremi të zgjedhim ushqimet më pak të përshtatshme për ne, si p.sh. një qese patate të skuqura, salcë e nxehtë, prerje të ftohtë ose ullinjKëto janë më të zakonshmet që mund të gjejmë në supermarkete dhe ato që njerëzit zakonisht blejnë më shumë.

Kur vjen fundjava, ne zakonisht kemi karte blanche për sa i përket ushqimit, vendosim të mos gatuajmë aq shumë dhe të pimë pije alkoolike si birrë ose verë, në rast se pihet alkool. Nëse nuk doni të neglizhoni dietën tuaj, është më mirë të keni një plan B Sa i përket snacking, merrni parasysh tapat ose ushqimet tona të shëndetshme në mënyrë që t'i merrni parasysh herën tjetër.

Ushqim i shendetshem

Tapat më të mira dhe ushqime të shëndetshme për të rostiçuar midis vakteve

Këto pjata ose tapa të shpejta do t’i bëjnë ditët tuaja të lumtura dhe nuk do të kërkojnë pothuajse kohë për t’i përgatitur ato, do të duhet të shqetësoheni vetëm për të zgjedhur pijen tuaj të preferuar dhe për ta shijuar atë me këto ushqime.

Një nga problemet kur fillojmë të planifikojmë një dietë janë snacks ose vaktet Për të rostiçuar midis vakteve nëse ndihemi të uritur, duhet të jemi të zgjuar dhe të dimë se si të mashtrojmë oreksin tonë dhe të mos tundohemi të hamë ushqime "të ndaluara". Shtë e nevojshme të largohemi nga të gjitha ushqimet e përpunuara që mund të gjejmë në supermarkete, ato zakonisht janë të pasura me sheqerna të thjeshtë dhe yndyrna transgjenike, dhe nëse i përfshijmë në dietën tonë, nuk do të jemi në gjendje të përmbushim qëllimet tona.

Tjetra ne ju themi cilat janë ato meze të shëndetshme që nuk mund t’i humbni në qilar ose frigorifer.

Pjesë frutash sezonale

Një tjetër nga ushqimet që mund të konsumojmë pa u penduar janë frutat e stinës. Frutat karakterizohen nga kontributi i tyre i vitaminave, mineraleve, ujit dhe fibrave. Përveç kësaj, antioksidantët lidhen drejtpërdrejt me shëndet më të mirë.

Në mënyrë ideale, ju duhet të zgjidhni fruta me ujë në mënyrë që ato t'ju japin një nuancë freskuese. në të njëjtën kohë që do t'ju parandalojë të hani për disa orë. Mund t’i prisni në copa të vogla dhe të kombinoni fruta të ndryshme për ta bërë shijen të shijshme. Gjithashtu, mos harroni se është më mirë t’i merrni të plota, pasi nëse bëni lëng me to nuk do të jeni në gjendje të keni të gjitha lëndët ushqyese dhe fibrat që ata kanë.

Mund t'ju interesojë: 5 Frutat e dimrit dhe përfitimet e tyre

Arra arra

Frutos secos

Arrat kanë një reputacion për të fituar peshë, megjithatë, ato karakterizohen nga të qenit ushqime të vogla shumë të shëndetshme të pasura me proteina dhe yndyrna të shëndetshme. Ato na sigurojnë një sasi të madhe të acideve yndyrore omega 3 të njohura për vetitë e tyre anti-inflamatore.

Një konsum i rregullt i arrave do të ndihmojë në mbajtjen e një zemre të shëndetshme dhe të fortë, dhe gjithashtu stimulon zvogëlimin e dhjamit të barkut. Sidoqoftë, duhet të kemi kujdes me sasinë e arrave që hamë, pasi një dozë më e madhe se 30 gram në ditë mund të na bëjë të shtojmë në peshë.

Për të ditur më shumë: Merrni arra për të përmirësuar shëndetin tuaj

Petulla misri

Petullat e misrit ose orizit janë një sukses kur bëhet fjalë për marrjen e tyre Si një meze e lehtë e shëndetshme, është një aperitiv që ka pushtuar atletë të mëdhenj ose njerëz që duan të humbin peshë. Aktualisht ne gjejmë versione dhe shije të ndryshme të këtij lloji të petullave, ideale është të zgjidhni ato që kanë një aromë natyrore, pa çokollata dhe pa aditivë për të zvogëluar marrjen e kalorive.

Këto petulla mund të kombinohen me ushqime proteinikeSi djathë të freskët ose feta gjeldeti. Kjo do ta bënte atë një meze të lehtë të shëndetshme, si dhe do t'ju ndihmojë të kontrolloni oreksin tuaj. Nëse zgjidhni petulla misri apo orizi, do të përfitoni nga ky meze.

Snacks të shëndetshëm në dietë

Nëse po mendoni të filloni një dietë, është shumë e rëndësishme që të merrni parasysh se cilat janë ato meze që mund t’i merrni pa keqardhje dhe në kohën kur jeni më të uritur. Shumë herë marrjet pas orëve janë ato që na bëjnë të regresohemi në objektivat tona dhe të gjitha përparimet me pjesën tjetër të vakteve.

Prioriteti është ushqimi i freskët mbi produktet e përpunuara, siç janë arrat, petullat e misrit ose orizit ose frutat.

Duhet të shmangni konsumimin e ëmbëlsirave, snacks të tilla si patate, sallam ose të gjitha llojet e biskotave ato janë një ide e keqe për sa kohë që dëshironi të humbni disa kile yndyrë. Kjo është arsyeja pse ju duhet të planifikoni ushqimet tuaja me zarzavate, perime, arra dhe kos të skremuar.

Këto ushqime janë më të pasura me vitamina dhe lëndë ushqyese që do t'ju ndihmojnë nga ana tjetër për t'ju mbajtur në një gjendje më të mirë shëndetësore. Përveç kësaj, ato do t'ju ndihmojnë të zvogëloni rrezikun e shfaqjes së çdo lloj sëmundjeje në planin afatmesëm ose afatgjatë, pasi suksesi ynë për të qenë pak a shumë i shëndetshëm qëndron në dietën tonë.

Meze vegane për dasma

Ide për të mbajtur në mendje

Tjetra, ne ju tregojmë se cilat janë ushqimet më të mira të shëndetshme që mund të bëni në çdo kohë.

  • Humus qiqra me bukë të thekur dhe bukë të njomë: Një mënyrë e shijshme për të rostiçuar midis vakteve dhe për të mos humbur përpjekjet tuaja është që të keni një humus me perime të freskëta si karota ose selino. Qiqra e gatuar është e shëndetshme, tahini me susam, limon, vaj ulliri dhe qimnon. Një kombinim fitues.
  • Pjekjet e frutave: Ju mund të zgjidhni kombinimet që ju pëlqejnë më shumë, qofshin ato mollë, dardhë, banane, ananas ose ndonjë frutë që është në stinë. Nëse ju pëlqen, mund të shtoni një copë djathë të freskët jo të yndyrshëm.
  • Erëza me ullinj, ançua dhe açuqe: Kjo rostiçeri nuk do të përfshijë shumë punë dhe aroma e saj është ideale, ju mund të përdorni ullirin që ju pëlqen më shumë, ançinët dhe açugat me pak vaj.
  • Tzaiziki Greke me krudite: Një tjetër ide e rostiçeri e shëndetshme është të përzieni një kos të thjeshtë grek me një kastravec të prerë imët. Sezoni me piper, vaj ulliri dhe një prekje limoni, mund ta shoqëroni me një vezë ose disa feta salmoni.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.