Fasule e bardhe dhe fasule e gjërë me domate

Fasule dhe fasule me domate

Ne kemi përfituar nga fakti që ajo është ftohur në veri për të përgatitur një merak shumë ngushëllues, një merak me fasule të bardha dhe fasule të gjera me domate. Megjithëse sezoni i fasuleve ka mbaruar, ne ende kemi disa në ruajtje dhe nuk kemi dashur t'i harxhojmë ato.

Ky merak është shumë i thjeshtë, pavarësisht nga lista e gjatë e përbërësve. Dhe është se ne kemi përfshirë në të a prekje ekzotike përmes erëzave të ndryshme dhe një pjesë të qumështit të kokosit. Nëse nuk guxoni me këta përbërës ose nuk i keni, mund të zëvendësoni erëza për të tjerët që ju pëlqen dhe qumështin e kokosit me të njëjtën sasi supë.

Zëvendësimet mund të bëhen të shumta, megjithëse, padyshim, pasi të bëhen këto, rezultati do të ketë pak ose aspak lidhje me ato që kemi marrë. Edhe kështu, ajo do të mbetet një pjatë ideale për të kompletuar menunë tuaj javore. A guxon ta provoni?

Përbërësit për 2-3

 • 2 lugë vaj ulliri
 • 1 qepë të copëtuar
 • 1 karafil hudhër, i grirë
 • 3 domate të pjekura dardhe, të qëruara dhe të copëtuara
 • 1/2 lugë çaji shafran i Indisë
 • 1/2 lugë çaji qimnon
 • 1/2 lugë çaji xhenxhefil
 • 1 lugë çaji Garam Masala
 • Kripë dhe piper
 • 1 grusht fasule të gjera
 • 2 gota ujë ose lëng mishi perimesh
 • 1 gotë qumësht kokosi
 • 1 tenxhere me fasule të bardha të gatuara

Hap pas hapi

 1. Vendosni dy lugë vaj në një tenxhere dhe kaurdisni qepën në nxehtësi mesatare dhe hudhër për 10 minuta.
 2. pastaj, shtoni domate dhe gatuajeni derisa të fillojë të prishet. Mund ta ndihmoni duke trazuar dhe shtypur domaten.
 3. Pasi domatja të jetë e butë, shtoni erëza, fasule dhe ujë, përzieni dhe gatuajini për 5 minuta më shumë në nxehtësi mesatare me tiganin të mbuluar.

Fasule dhe fasule me domate

 1.  Tjetra, pastroni fasulet nën ujë të rrjedhshëm të ftohtë dhe shtoni ato në tavë së bashku me qumështin e kokosit. Përziejini dhe gatuajini edhe pesë minuta që aromat të përzihen.
 2. Shërbejeni fasulen e bardhë dhe atë me fasule me domate, të nxehtë.

Fasule dhe fasule me domate


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.