Esencialet për janarin për të pasur një fillim të rregullt të vitit

Të domosdoshmet e janarit

Pasi kemi shijuar Krishtlindjet, duke bërë të gjitha ndryshimet që duhet të bënim pas natës së Tre Mbretërve dhe duke iu përshtatur rutinës, ka disa gjëra që nëse nuk i keni bërë tashmë do t'ju ndihmojnë për të pasur një fillim më të rregullt të vitit. Ata janë ato që ne i quajmë në Bezzia the Të domosdoshmet e janarit.

Filloni vitin me një shtëpi të rregullt dhe të sigurt kontroll mbi atë që do të vijë Ndihmon për t'i bërë ditët shumë më të lehta. Dhe kush nuk dëshiron ta fillojë vitin me më pak peshë si kjo? Mos kini frikë, këto janë gjëra të thjeshta që ndoshta janë përfshirë tashmë në rutinën tuaj, por që duhet të mbani mend gjithmonë.

Mblidhni gjurmët e Krishtlindjeve

Keni ende disa dekorime për Krishtlindje për të mbledhur? Mos lejoni që koha të kalojë, bëjeni tani! Organizoni atë në kuti dhe ruajeni Ju jeni në pjesën e sipërme të dollapit, garazhit ose dhomës së ruajtjes deri në vitin e ardhshëm, etiketuar siç duhet. Ne e dimë se është dembel, por është e rëndësishme ta mbyllim atë fazë për të filluar të ecim përgjatë vitit të ri.

A janë shumë gjëra? Nëse mbledhja e gjithçkaje ju shkakton stres dhe ndodh kështu çdo Krishtlindje, ju inkurajojmë të thjeshtoni. Kontrolloni kutitë dhe mbani vetëm atë që përdorni gjithmonë ose që ju bën më të lumtur kur e vendosni në shtëpi.

Dekorimi i Krishtlindjeve DIY

Riplanifikoni menutë

Riplanifikoni menutë javore jo vetëm do t'ju ndihmojë të kursenipor edhe për të kursyer kohë. Sa kohë kalojmë çdo ditë duke menduar se çfarë të hamë? Merrni një stilolaps dhe letër ose smartfonin tuaj dhe kaloni pak ndërsa planifikoni dreka dhe darka për një javë të tërë.

Për ta bërë këtë, mbani në mend atë që keni mbajtur në qilar ose keni vendosur në frigorifer këtë Krishtlindje dhe që nuk keni arritur ta përdorni. Rishikoni atë, mbani shënim dhe shkoni duke e shtuar atë në menunë tuaj javore. Kështu që blerjet tuaja do të jenë më të lehta dhe xhepi juaj do ta vërejë atë.

Shënoni takimet e pashmangshme në kalendar

E keni klasiken në kuzhinë? kalendar muri e propagandës në të cilën ju theksoni gjënë më të rëndësishme? Nëse nuk e keni zëvendësuar ende me një të re të vitit 2023, bëjeni! Rishikoni të vjetrën dhe shkruani në të renë të gjitha ato gjëra që mendoni se janë të rëndësishme të mbani mend.

pastaj, shtoni takimet e reja: takimet e ardhshme mjekësore, pushimet në shkollë, festat, festat familjare... Përditësimi i kalendarit familjar dhe personal në ditarin tuaj do t'ju ndihmojë të keni më shumë kontroll këtë vit të ri.

kontrolloni dollapin

A kanë qenë bujare Krishtlindjet me ju? A keni marrë rroba si dhuratë? A keni përfituar nga shitjet për të përditësuar dollapin tuaj? Nëse ky ka qenë rasti, rishikoni dollapin tuaj, riorganizoni atë lini vend për të renë dhe hiqni çdo gjë që është në gjendje të keqe, nuk ia vlen ose nuk e keni veshur vitin e fundit.

Gjithashtu përfitoni nga rasti për të menduar se si inkorporoni ato veshje të sapoardhurit në veshjet tuaja. Me cilat veshje të tjera në dollapin tuaj mund t'i kombinoni ato? Pra, kur të ngriheni për të shkuar në punë në një ditë të caktuar dhe dëshironi të vishni njërën prej tyre, tashmë do të keni një ide të qartë se me çfarë të bëni.

Kapni financat

Pa stres! Gjatë Krishtlindjeve ne ndonjëherë hyjmë në një dinamikë festash dhe shpenzimesh që na bëjnë të humbasim njëfarë kontrolli mbi financat tona. Me qetësi, kontrolloni llogarinë tuaj tani të sigurohet që faturat e fundit të debitimit direkt janë të sakta dhe të analizohen shpenzimet e fundit.

A mendoni se keni shpenzuar më shumë për Krishtlindje? Ju ftojmë të lexoni çelësat tanë për një Krishtlindje e qëndrueshme në mënyrë që vitin e ardhshëm t'i përballoni në një mënyrë tjetër. Punoni për të siç ju këshilluam menaxhuar dhe kapërcyer shpatin e janarit

Sa nga gjërat e domosdoshme të janarit mund të shënoni si të kryera? Mos u mbingarkoni nëse ju mbetet diçka për të bërë; bëni ato ngadalë por me siguri. Vendosni vetes një afat deri më 29 janar për t'i mbajtur këto çështje të përditësuara dhe do të shihni sa më të lehtë do të ndiheni më pas. Nuk ju pëlqen ta nisni vitin me këmbën e djathtë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.