Aplikacionet e takimeve vazhdojnë të rriten në Spanjë

aplikacione takimesh

Shkarkime të përgjithshme të aplikacioneve për takime u rrit 32% në fillim të këtij viti 2022. Paragjykimet për këto faqe janë zvogëluar dhe gjithnjë e më shumë njerëz i shohin këto aplikacione si një mënyrë tjetër për të takuar dikë.

Shumë nga këto faqe punojnë nën dinamika e përshpejtuar në të cilën mjafton të rrëshqisni gishtin e madh nëpër ekran nga e majta në të djathtë për të zgjedhur një takim tjetër. Të tjerët kanë një ritëm më të relaksuar, zgjedhin profile të verifikuara dhe një ekip njerëzor që përgjigjet pas ekranit.

A e dini se ne spanjollët jemi e treta në renditje përdorimi i portaleve dhe aplikacioneve për takime në internet? Ne jemi tejkaluar vetëm nga Shtetet e Bashkuara dhe Brazili në renditje, gjë që na vendos në krye të Evropës në përdorimin e aplikacioneve për takime. Por, si janë këto aplikacione dhe cilat janë më të njohurat në Spanjë?

çift

Per te gjithe

El Popullsia e vetme në rritje, e cila, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave, ka shkuar nga 36% në 2019 në 40% në 2021 dhe po përdoret nga një treg aplikacioni në kërkim të vazhdueshëm të nyjeve të gjeneratave të cilave mund t'u ofrojë shërbimet e tij.

Dhe jo vetëm nga niches brezash, këto aplikacione përdorin edhe lloje të tjera të kamare sipas interesave, racat dhe madje edhe fetë. Sot ka aplikacione takimesh për të gjithë, edhe pse kur largohemi nga më të njohurit mund të gjejmë mungesë përdoruesish.

Siç e kemi përmendur tashmë, shumë prej këtyre aplikacioneve funksionojnë nën dinamikë të përshpejtuar në të cilën mjafton rrëshqitni gishtin e madh nëpër ekran për të zgjedhur një takim tjetër. Po flasim, për shembull, për aplikacione si Tinder ose Bumble, në të cilat është gruaja ajo që duhet të bëjë hapin e parë.

aplikacione de citas

Nga ana tjetër, një lloj tjetër apsi pretendon të jetë hapësira më e çlodhur dhe miqësore. Këto synohen përgjithësisht në zona shumë specifike, siç është rasti, për shembull, i Ourtime, i fokusuar tek ata mbi 50 vjeç. këtu përzgjedhja e kandidatëve ofrohet sipas afinitetit pas përgjigjes së një pyetësori shumë shterues dhe verifikohen të gjitha profilet, domethënë aplikacioni sigurohet që personi që përfaqësohet në profilin dixhital të përputhet me personin në botën reale.

Ka zona në të cilat përdoruesit janë kryesisht në kërkim të takimeve rastësore ose seksuale dhe të tjera në të cilat marrëdhëniet kanë prioritet. Më të njohurit, megjithatë, u përgjigjen të gjitha këtyre profileve, duke përfshirë kështu një larmi më të madhe përdoruesish.

Më i popullarizuari në Spanjë

Edarling dhe Meetic Ata janë ende portalet më të vizituara në Spanjë. Të dyja bazohen në bërjen e ndeshjeve për të sugjeruar partnerë, duke ju ndihmuar të gjeni njerëz të lidhur psikologjikisht dhe të pajtueshëm. Jam i sigurt që do ta njihni sloganin e të parit: për beqarët kërkues.

E dyta, Meetic, i përket grupit Match që dominon hapësirën e takimeve me aplikacione si Tinder, Hinge, Plenty of Fish, OK Cupid, Ourtime ose Match. Mes këtyre eshkë është më i popullarizuari, duke qenë ndër 3 aplikacionet më të njohura të takimeve në vende të ndryshme si SHBA, MB, Gjermania, Franca, Spanja dhe Italia.

Sipas vlerësimeve të ndryshme, Match Group përbën më shumë se 56% të shkarkimeve totale të aplikacioneve për takime, e ndjekur nga grupi MagicLab, i cili zotëron bumble dhe badoo, një tjetër nga aplikacionet më të njohura të takimeve në Spanjë.

aplikacionet e takimeve

Nëse dëshironi të takoni njerëz me të njëjtat interesa në zonën tuaj, të bëni miq ose të kërkoni një lidhje, këto aplikacione takimesh janë një alternativë dixhitale ndaj atyre mënyrave të tjera tradicionale dhe ballë për ballë për të bërë gjërat. Lexoni përshkrimet e tyre, regjistrohuni për disa prej tyre dhe provoni.

Mbani në mend se takimi me njerëz në këtë mënyrë mund të jetë shumë i vështirë. Duhet kohë për të kërkuar për të gjetur profile të ngjashme a priori, të cilat jo vetëm na hyjnë nga shikimi, por nga ajo që tregojnë. Për më tepër, pasi të gjenden, ata nuk kanë gjithmonë të njëjtat synime si ne. Nëse objektivi ynë është shumë specifik, mund të gjenerojë zhgënjim për të kaluar vazhdimisht të njëjtën fazë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.