6 rekomandime për të humbur peshë në një mënyrë të shëndetshme

Humbni peshë në një mënyrë të shëndetshme.

Nëse ajo që po kërkoni është të humbni peshë dhe të humbni peshë, idealja është të ndiqni disa udhëzime dhe rekomandime në mënyrë që gjatë procesit të mund të arrini qëllimet tuaja në mënyrën më të mirë.

Shtë e rëndësishme, megjithëse jo plotësisht e nevojshme, për të mbajtur nën kontroll kaloritë e përtypura, duhet t'i shpërndani ato në një mënyrë të përshtatshme, të zgjidhni ushqimin tuaj mirë dhe të mos lini pas dore ushtrimet. Këto janë disa nga përparësitë që duhet të ndiqni nëse doni të humbni peshë.

Problemi i mbipeshes është një çështje e rëndësishme, sepse prek gjithnjë e më shumë njerëz dhe përhapet në të gjithë botën. Aktualisht, sipas studimeve që mund të gjejmë dhe me përvojën e ekspertëve, mund të nxirren disa nocione themelore të ushqyerjes që do të na ndihmojnë të humbasim peshë në një mënyrë të shëndetshme. 

Me kalimin e kohës, mjekët kanë vendosur të përqëndrohen në metodat dhe dietat për të humbur peshë ka ndryshuar. Meqenëse është një problem në të cilin shumë faktorë ndërhyjnë, është e nevojshme të trajtohet në një mënyrë multidisiplinare. 

Aktualisht, shumë njerëz kërkojnë motivim për të gjetur dieta, këshilla, përvoja të vërteta të njerëzve që kanë arritur të humbin një numër të madh të kilogramëve. Sidoqoftë, jo gjithçka që gjejmë në Internet është e besueshme dhe cilësorePër këtë arsye, ne kemi dashur të mbledhim në këtë artikull gjithçka që duhet të merret parasysh kur filloni një dietë dhe e ndiqni atë me shëndet.

Konsultimi me një dietolog është i nevojshëm për të humbur peshë shëndetshëm.

Mbani në mend këtë për të humbur peshë në një mënyrë të shëndetshme

Çelësi i një diete të çdo lloji është përshtatja e saj me nevojat e secilit person, nuk ka asnjë metodë të pagabueshme për të gjithë, pasi që secili trup është i ndryshëm.

Disa nga aspektet e diskutuara më poshtë janë një pikënisje në të gjitha atoPrandaj, është një informacion i vlefshëm për këdo.

Ju duhet të dini gjendjen e shëndetit

Para se të filloni një dietë për të humbur peshë, është e preferueshme ta diskutoni atë me mjekun e familjes në mënyrë që ai ta marrë atë në konsideratë, për të përcaktuar analizat përkatëse dhe rekomandimet që ai mund të japë.

Me të është e mundur të njihet gjendja e mëparshme e shëndetit dhe të gjitha kushtet që hyjnë në lojë në humbjen e peshës.

Konsultohuni me një dietolog ose nutricionist Ofshtë një ndihmë e madhe për të krijuar një plan të individualizuar me të cilin do të arrijmë objektivat që ne kemi vendosur për veten tonë, është një ndihmë shtesë që na lejon të ecim përpara.

Së fundmi, është mirë të zbatoni ndryshimet në dietë në një mënyrë graduale. Kjo mund të shmangë ndjenjën e ankthit në lajmet e ndryshimit të dietës tuaj, Kjo e bën të vështirë ose na bën të rimendojmë duke e lënë atë. 

Qëllimet që vendosim duhet të jenë: afatshkurtra, realiste dhe gjithëpërfshirëse, në mënyrë që të arrihet lehtë dhe të mos hedhim peshqir. Ne duhet ta vendosim shiritin në fillim të ulët në mënyrë që çdo javë që kalon të rrisim pozitivizmin tonë dhe të jemi më të etur për të vazhduar. 

Arritja e një deficiti kalorik

Teoria është e thjeshtë, për të humbur peshë është e nevojshme të konsumoni më pak kalori sesa shpenzohen me lëvizjen e ditës sonë në ditë. Ekziston një numër i madh i dietave dhe regjimeve për të humbur peshë, pika kryesore e të gjithëve është krijimi i një deficiti kalorik.

Trupi përdor rezervat e veta të energjisë dhe përqindja e yndyrës trupore zvogëlohet. Kaloritë janë masa me të cilën ne masim energjinë e ushqimit në trup. Deficiti kalorik kuptohet si situata në të cilën sasia e energjisë së përthithur është më e vogël se ajo që harxhohet.

Nëse zvogëlojmë kaloritë sa më shumë që të jetë e mundur, ajo që mund të bëjmë është të rrezikojmë trupin tonë meqenëse do të shkaktonim një mungesë të lëndëve ushqyese thelbësore që do të ndikonin në funksionimin normal.

Ju duhet të merrni parasysh makro dhe mikroelementët

Pak i lidhur me sa më sipër, duhet të keni një konsum kalorik të rekomanduar që do të na lejojë të humbasim peshë. Energjia e fituar nga ushqimi duhet të shpërndahet në mënyrë korrekte midis makroelemente, dmth proteina, karbohidrate dhe yndyrna. 

Kur duam të humbasim peshë, prania e proteinave në dietë luan një rol të rëndësishëm për disa arsye. Proteinat sigurojnë ngopje dhe ndihmojnë në ruajtjen e deficitit kalorik, gjithashtu parandalon humbjen e muskujve dhe rrit termogjenezën.

Sasia e rekomanduar ditore e proteinave është ndërmjet 1,5 dhe 2 gram proteina për çdo kilogram të peshës trupore. Përveç kësaj, është e nevojshme të zgjidhni mirë llojin e proteinave që do të hamë: mish të bardhë, peshk, vezë, bishtajore ose tofu.

Pjesa tjetër e kalorive ndahet në yndyrë, e cila duhet të jetë rreth 0,7 dhe 1,2 gram për kilogram peshë, dhe karbohidratet. Në disa raste siç janë karbohidratet e ulëta ose dietat ketogjenike, raporti i karbohidrateve mund të ndryshojë.

Sa për mikroelemente, mënyra më e mirë për t'i mbuluar ato është që të konsumoni një sasi më të madhe të fruta dhe perime, këto sigurojnë minerale, vitamina dhe fibra.

Ju nuk duhet të kaloni vaktet

Ajo që duhet të bëhet janë vakte të vogla gjatë gjithë ditës, dhe të mos presim të hamë një pjatë të mbushur me ushqim për t'u kënaqur. Numri i vakteve dhe kur hahen është një faktor tjetër. për të marrë parasysh për të humbur peshë në një mënyrë të shëndetshme.

Ideali është që të keni një mëngjes të mirë, një drekë në mesditë dhe një darkë sa më shpejt të jetë e mundur. Midis vakteve, nëse jemi të uritur, mund të kemi një meze të lehtë të shëndetshme, por shmangni yndyrnat dhe karbohidratet, shpërbleni frutat, perimet dhe proteinat.

Si të bëni dietë.

Kujdesuni për mënyrën e të ngrënit

Ju duhet të keni praktika të mira të shëndetshme ditore që qëllimet tuaja të përmbushen:

  • Hani nga pjatat më të vogla: Kjo e ndihmon pjatën të duket shumë më e plotë dhe ne mësohemi me porcione më të vogla.
  • Merrni një kohë minimale për të ngrënë: duhet ta bëni pa ngut dhe të përtypni mirë ushqimin tuaj. Kjo ndihmon trupin të zbulojë ndjenjën e ngopjes, por gjithashtu na lejon të shijojmë ushqimin.
  • Ju nuk duhet të bëni detyra të tjera në të njëjtën kohëJu duhet të përqendroheni në ushqim dhe jo në shumë detyra.
  • Planifikoni vaktet: Improvizimi mund të çojë në zgjedhje të dobët, dhe mund ta hedhë dietën tonë larg.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.