6 lloje tavolina pranë shtratit për të mobiluar dhomën e gjumit

Komodina

Komoditetet janë pjesë e atij grupi mobiljesh që ne e konsiderojmë thelbësore në dhomën e gjumit. Ata janë aleatë të shkëlqyeshëm për të rritur kapacitetin e magazinimit të dhomës së gjumit dhe është thelbësore që të kemi pranë të gjitha ato gjëra që mund të na duhen kur shkojmë për të fjetur dhe ngritur.

Çfarë objektesh përdorni para se të flini dhe kur të zgjoheni? Çfarë objektesh të tjera përveç atyre do të dëshironit të ishit në gjendje të organizonit në komodinën e natës? Studioni nevojat tuaja praktike, përcaktoni se cili stil i tryezës së shtratit i përshtatet më mirë estetikës së dhomës së gjumit dhe zgjidhni atë që i përshtatet më mirë nevojave tuaja.

Lundrues

Komodinat e natës lundruese janë një alternativë e shkëlqyeshme për të dekoroj hapësira të vogla. Kur nuk keni shumë hapësirë ​​në të dy anët e shtratit ose nuk doni ta rimbushni dhomën me mobilje të mëdha, këto bëhen një aleat i shkëlqyeshëm për arsye të ndryshme:

  • Ata janë vizualisht të lehta. Ato rrisin ndjenjën e hapësirës në dhomën në të cilën janë vendosur.
  • Ata zënë pak hapësirë. Madhësia e shumicës së modeleve lundrues do t'ju lejojë t'i vendosni ato në vende të vogla ku një tryezë standarde nuk ka vend.
  • Ato ju lejojnë të pastroni dyshemenë në mënyrë të qetë. Ato janë të fiksuara në mur që i pengon ata të lëvizin. Sidoqoftë, duke qenë të ngritura, ato lehtësojnë pastrimin e përditshëm të dhomës.
  • Ato janë shumë dekorative. Duke dalë nga tryezat tradicionale, ato i japin dhomës një ngjyrim origjinal.
Tavolina pranë shtratit

1. DIY, 2. EKET-Ikea, 3. Urbansize, 4. Kroftstudio

Tavolinat prej druri lundruese janë sot më të njohurat për të dekoruar dhomën e gjumit falë ngrohtësisë që u sjellin atyre. Edhe pse ata me dizajne minimaliste ne tone te lehta: të bardhat, kremrat, thinjat ... zënë vendin kryesor në dhomat e gjumit me estetikë moderne. Mund t'i gjeni me një ose dy sirtarë për të rritur kapacitetin e tyre të ruajtjes dhe / ose me dritë të integruar në mënyrë që të mos jetë e nevojshme të vendosni një llambë në të.

Frymëzuar nordik

El stili nordik Hasshtë bërë në dekadën e fundit një pikë referimi në dizajnin e brendshëm. Kombinimi i drurit natyror me detaje të bardha, tavolinat e këtij stili sjellin dritë dhe ngrohtësi në dhomat e gjumit të stileve të ndryshme. Në katër këmbë, ato zakonisht kanë një ose dy sirtarë që do t'ju lejojnë të keni gjërat e domosdoshme afër shtratit.

Komodinat e frymëzuara nordike

1. Shtëpia Nunila-Kave, 2. Sklum, 3. Larsen-Made, 4. Sklum

Stili klasik dhe i sofistikuar

Eleganca dhe sofistikimi përcaktojnë stilin e dhomës tuaj të gjumit? Nëse është kështu, këto komodina do të përshtaten në mënyrë të përsosur në të. Ato që kombinojnë një e bardhe e ndritshme me elemente ari Ato janë më të njohurat për dekorimin e dhomave të gjumit me mure të bardha, tavane të larta me mbulesa dhe dritare të mëdha.

Tavolina kafeje të sofistikuara

Tavolina të vogla nga Made dhe Ikea Një prekje më moderne, megjithatë, do t'i japë dhomës së gjumit dhomën e gjumit dizenjot e ngjyrave të zeza forma të drejta dhe stil minimalist. A guxon me ngjyra? Dizajnet që kombinojnë forma, vija dhe kthesa, si ato Made, do t'i japin dhomës tuaj të gjumit atë ekuilibër midis klasikes dhe modernes.

Industriale

Tavolina shtrati ne stilin industrial përgjithësisht kanë një strukturë metalike. Disa janë të frymëzuar nga modeli i atyre dollapëve metalikë të përdorur në të kaluarën në industri, spitale ose universitete, megjithëse ato zakonisht azhurnohen me forma dhe ngjyra më të rrumbullakosura.

Tabelat anësore të stilit indistrial

1. Shtëpia Savoi-Kave, 2.Bavi-Sklum, 3. Shtëpia Trixie-Kave, 4.Nikkeby-Ikea, 5. Brendshme Kluis-Miv isshtë gjithashtu e zakonshme të gjesh modele që kombinoni metalin me dru në mënyrë që të arrihen dizajne më të ngrohta. Sa më natyrore dhe të përafërt të jenë këto materiale, aq më shumë rritet stili industrial i mobiljeve. Sa më homogjene dhe të lëmuar, aq më afër një estetike moderne janë.

Romantike

Për t’i dhënë një prekje romantike dhomës tuaj të gjumit, nuk do të gjeni një aleat më të mirë se ato komodinat që duken sikur sapo kanë dalë nga papafingo e gjyshes suaj. Projektimet me këmbë të kthyera, vija të lakuara dhe sipërfaqe të bardha të zhveshura janë një mundësi e shkëlqyeshme, megjithëse nuk do të përjashtonim ato me panele rrjetë ose kanavacë.

 

Tavolina romantike

1. Ikea, 2. Vilmupa, 3. Kave Home, 4. Vilmupa

Rrumbullakët

Ata nuk kanë rëndësinë e njëjtë me komodinat drejtkëndëshe dhe ne nuk besojmë se ata kurrë nuk do ta kenë, por ato janë një mundësi gjithnjë e më popullore. Prodhuar përgjithësisht në dru i llakuar në tonet saten ose me vezullim, ato kane nje fuqi te madhe dekorative.

Tavolina të rrumbullakëta

1. Shtëpia Kurb-Kave, 2. Odie-Made, 3. Cairn-Made, 4. Babel 02-Sklum

Vizualisht më e lehtë, ato mund të na sigurojnë deri në tre mbathje për të ruajtur gjërat. Sidoqoftë, këto ndoshta nuk do të jenë aq praktike sa ato me forma katrore. Pse Sepse është më e vështirë, duke pasur parasysh formën e saj, të përfitosh nga hapësira e magazinimit që ata na ofrojnë.

Çfarë lloji të komodinës do të zgjidhni për të mobiluar dhomën tuaj të gjumit?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.