6 enklava natyrore për t’u vizituar në Nëntor

Vendet natyrore: Castañar de El Tiemblo

Çdo kohë e vitit është e mirë për të vizituar enklavat natyrore që ne propozojmë sot, por këto ata fitojnë një magji të veçantë gjatë vjeshtësMe Ose nga ngjyra që marrin gjethet e pemëve ose nga mënyra se si rrjedhat e tyre të ujit rriten, tetori dhe nëntori paraqiten si muajt më të mirë për një ikje ose ekskursion të lidhur për këto vende. Por cilat janë ato?

Castañar nga El Tiemblo

Paraqitja e El Castañar de el Tiemblo ky vend ju lejon të eksploroni dhe dini një nga pyjet më të bukur dhe unikë nga rajonet Valle del Alberche dhe Tierra de Pinares të Castilla y Leon. E vendosur vetëm 90 kilometra larg Madridit, bëhet një alternativë e shkëlqyer për një ekskursion. Aq sa në disa vite janë zbatuar kufizime në mënyrë që të shmanget tejngopja në muajt tetor dhe nëntor.

Jashtë sezonit, ngjyra e kësaj enklave natyrore mund të mos jetë aq e habitshme, por është ende një vend për t'u shkëputur nga qyteti. Përreth këtij vendi mund të gjeni rrugë të ndryshme me të cilat mund të shijoni vetëm ose me familjen, megjithatë, korija e gështenjave të El Tiemblo është më e popullarizuara. Është një Rruga rrethore 4,4 kilometra që fillon në zonën rekreative El Regajo dhe shkon drejt gështenjës njëqindvjeçare «El abuelo», një gështenjë monumentale njëqindvjeçare, më shumë se 500 vjeç. Rruga është pothuajse e sheshtë dhe klasifikohet si e lehtë, duke e bërë atë ideale për të udhëtuar me fëmijë ose njerëz me lëvizshmëri të kufizuar.

Parku Natyror i Kanionit të Lumit Lobos

Parku Natyror Cañón del Río Lobos është një zonë e mbrojtur natyrore e Castilla y Leon. Ai mbulon një sipërfaqe prej më shumë se 10.000 hektarësh midis provincave të Burgos dhe Soria dhe dallohet për peizazhet e tij spektakolare të skalitura me kalimin e kohës nga ujërat e lumit Lobos, vetminë e bukur tempullore të San Bartolomé dhe koloninë e tij të rëndësishme të griffon. shkaba

Kanioni i Rio Lobos

Në parkun natyror ka shtigje të ndryshme të shënuara mirë që ju lejojnë të njihni peizazhet dhe ekosistemet e tij të ndryshme. Më e arritshme dhe më e njohur është ecni në vetminë e San Bartolomé. Nga parku i makinave Valdecea ka rreth 1000 metra deri në sheshin e eremitazhit, dhe për të bërë këtë rrugë keni dy mundësi. Ju mund të ndiqni Shtegun e Lumit, i cili përfshin kapërcimin e disa vështirësive të vogla si kalimi i lumit mbi gurë, ose vazhdimi përgjatë gjurmës pyjore, një shëtitje që mund të bëhet edhe me sandale dhe karroca për fëmijë.

Ju gjithashtu keni Rrugë më të gjata që kalojnë nëpër Kanion në tërësinë e tijMe Asnjëra prej tyre nuk paraqet vështirësi të mëdha përtej nevojës për të kapërcyer një ngjitje të pjerrët ose për të kaluar lumin Chico, i cili normalisht është i thatë, por mund të jetë një pengesë në sezonin e shirave. Ashtu si në hije të enklavave natyrore, konsultimi i parë i kushteve me qendrën përkatëse të informacionit turistik është çelësi për të shmangur surprizat.

Parku natyror i zonës vullkanike të La Garrotxa

Përbëhet nga më shumë se dyzet kone vullkanike dhe njëzet rrjedha lavash, ky park ka një vlerë të madhe natyrore. Ndodhet në rajonin Garrotxa, në Girona, orografia e tij, toka dhe klima e saj i sigurojnë asaj një vegjetacion të larmishëm, shpesh të bollshëm, me pyje lisi, lisi dhe ahu me vlerë të jashtëzakonshme të peizazhit.

Parku natyror i zonës vullkanike të La Garrotxa

Shtë një nga enklavat më të mëdha natyrore nga të gjitha ato që ne propozojmë sot. Ajo ka 25 itinerare për këmbësorë me gjatësi dhe vështirësi të ndryshme që kalojnë nëpër vendet më interesante në Parkun Natyror. Brenda parkut ju gjithashtu mund të vizitoni vetminë brenda vullkanit Santa Margarita, hapësirën e muzeut të vullkanit Coscat ose qytetin e vjetër të Sant Pau. Do t'ju duhet një fundjavë për të vlerësuar tërësinë.

Rruga e ullinjve njëqindvjeçarë të Martos

Ullishta Martos ndodhet në Jaén, në komunën me të njëjtin emër që, e mbrojtur nga Shkëmbi i saj, u siguron atyre një mikroklimë optimale dhe tokë shumë pjellore. Më shumë se 20.000 hektarë të zonës së tij komunale janë pushtuar nga monokultura e ullishtes dhe, veçanërisht, nga bukuria piktoreske që ka pemë madhështore njëqindvjeçare të ullirit.

Rruga e ullinjve njëqindvjeçarë

Rruga e ullinjve njëqindvjeçarë mbulon një sipërfaqe prej 84 hektarësh, me 5.394 pemë në tërësi, disa prej tyre, skulptura të vërteta të gjalla. Më shumë se 60% e tyre janë më të vjetër se 200 vjet, megjithëse tradita gojore ka treguar se pemët e ullirit të Vendi i Llano de Motril ata janë më shumë se gjysmë shekulli.

Enklava ndodhet pak më shumë se një kilometër nga qendra e qytetit Marteño, pranë rrugës që lidh Martos me Santiago de Calatrava (J-213). Në kilometrin 1,3 do të gjeni treguesin e parë të Ullinjve Njëqindvjeçarë dhe, sapo të kaloni disa ndërtesa agrare, do të gjeni treguesin e dytë.

Salto del Nervión

Në kufirin midis Burgos dhe Vendit Bask është ujëvara më e lartë në gadishull: ujëvara Nervión. Ky ujëvarë e madhe prej 270 metra lartësi e vendosur në zonën e mbrojtur Monte de Santiago, është një spektakël i natyrës që nuk mund ta shijojmë gjithmonë.

Bukuria e Salto del Nervión qëndron në ujë, por vetëm për një total prej dy muajsh në vit mund ta mendojmë në këtë mënyrë. Kur kalon nëpër një terren karstik, ai nuk ka gjithmonë ujë pasi depërton dhe rrjedh në pjesën e poshtme të kanionit të Delicës. Prandaj rekomandohet vizitojeni atë pas ditëve të shirave të dendur, një stuhi e fortë ose shkrirje.

Salto del Nervión

Ekzistojnë tre mënyra për të shijuar ujëvarën Nervión. Nga Burgos mund të hyni më së shumti e thjeshte dhe ideale per tu bere me femijetMe Në vetëm 2 km në këmbë do të arrini pikëpamjen spektakolare mbi të cilën mund të shihet me vrull kjo ujëvarë spektakolare. Një rrugë tjetër për të parë ujëvara Nervión nga maja e saj është ajo që fillon nga qyteti Untzaga në provincën e Alava. Nëse ajo që dëshironi të bëni është të bëni pak më shumë stërvitje dhe të sodisni ujëvarën e Nervión dhe të gjithë kanionin spektakolar të Delika nga një perspektivë tjetër, kjo është rruga ideale.

Lugina e Ambrozit

Në luginat veriore të Cáceres, në rajoni përreth Hervás, mbahet çdo vjeshtë midis Tetorit dhe Dhjetorit Vjeshta Magjike, një nismë që e bën kënaqësinë e shijimit të natyrës dhe hijeshive rurale të vendit edhe më tërheqëse. Prandaj, është një nga enklavat natyrore që kemi zgjedhur të vizitojmë në Nëntor.

Vendet natyrore: Lugina e Ambrozit

Vjeshtë magjike Ju ofron frymëmarrjen e vjeshtës me rrugë biçikletash, ecje, aktivitete uji dhe gara malore, rifreskoni shqisat tuaja me shfaqje muzikore dhe rikuperoni shijen tradicionale me mostra gastronomike. Shumë shpejt do të keni mundësi të konsultoheni me të gjitha aktivitetet në faqen e internetit të Luginës Ambroz.

A nuk doni të shkoni në një ekskursion ose të përgatitni një largim rural në një nga këto enklava natyrore?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.