5 ushqimet që nuk duhen gatuar në mikrovalë

Gatimi i ushqimit në mikrovalë

Mikrovala është një nga ato pajisje që nuk i mungon asnjë kuzhine. Një pajisje e vogël plot me dobi që jo gjithmonë dini ta përdorni siç duhet. Sepse në përgjithësi, mikrovala përdoret për të ngrohur ushqimin, por mund të përdoret për shumë gjëra të tjera. Gatimi në mikrovalë është i lehtë, i shpejtë, i lirë dhe i shëndetshëm, sepse gatuan ushqimin në lëngun e vet dhe ul yndyrën.

Megjithatë, disa ushqime nuk duhet të gatuhen në mikrovalë. Disa sepse thjesht humbasin vetitë e tyre kryesore dhe të tjera, sepse mund të jenë të rrezikshme për shëndetin. Zbuloni se cilat janë ato ushqime që nuk duhet t’i gatuani kurrë në mikrovalë. A) Po, mund ta përdorni këtë pajisje të vogël aq praktik sa çdo ditë ju ngroh ushqimin në një minutë.

Çfarë nuk duhet gatuar kurrë në mikrovalë

Shumë ushqime mund të gatuhen në mikrovalë pa probleme, në fakt ka receta të panumërta të shijshme dhe të shëndetshme në këtë format. Megjithatë, disa ushqime apo produkte nuk duhen gatuar kështu, për arsye të ndryshme si ato që do t'ju tregojmë më poshtë. Merrni parasysh ushqimet që nuk duhen gatuar në mikrovalë dhe do të jeni në gjendje të shmangni frikësimet dhe bezdisjet.

Vezë të ziera fort

Gatimi i vezëve në mikrovalë

Nëse dëshironi të përgatisni një vezë të skuqur shumë të shëndetshme dhe pa vaj, mikrovala është miku juaj më i mirë. Por nëse ajo që ju nevojitet është të ngrohni një vezë të zier, kërkoni alternativa të tjera ose përgatiteni atë fillimisht. Veza e zier nuk duhet futur në mikrovalë sepse Brenda saj formohet një shtresë lagështie që mund të shpërthejë kur nxehet në mikrovalë. Për këtë arsye është shumë e rëndësishme që veza ta qëroni dhe ta prisni para se ta vendosni të ngrohet në mikro.

Pula

Nëse nuk gatuhen siç duhet, bakteret në pulë mund të jenë tmerrësisht të rrezikshme për shëndetin tuaj. Për këtë arsye, mishi i pulës së papërpunuar nuk duhet të gatuhet kurrë në mikrovalë, sepse sistemi i kësaj pajisjeje është të ngrohë ushqimin nga jashtë në brendësi. Kështu që ushqimi nuk mund të garantohet të gatuhet siç duhet, sepse nuk e bën atë në mënyrë uniforme. Për të njëjtën arsye, mishi i papërpunuar nuk duhet të gatuhet në mikrovalë.

Oriz

Një nga ato ushqime që shpesh nxehet në mikrovalë është orizi, në fakt ka shumë produkte të ndryshme të ambalazhuara që tregtohen për përdorim në mikrovalë. Megjithatë, studimet e fundit tregojnë se kjo mund të jetë shumë e rrezikshme për shëndetin. Kjo për shkak se orizi përmban baktere që janë shumë rezistente ndaj temperaturave të larta që nuk arrihen gjithmonë në mikrovalë. Përveç kësaj, ky sistem krijon një shtresë lagështie që është vendi i përsosur për shumimin e baktereve të ndryshme që mund të shkaktojnë helmim nga ushqimi.

Qumështi i gjirit

Ngrirja e qumështit të gjirit është mënyra e duhur për të krijuar një rezervë ushqimore për fëmijën tuaj. Në këtë mënyrë ai mund të ushqehet kur ka nevojë edhe kur nëna nuk është në dispozicion. Tani, për të ngrohur qumështin e gjirit, është mirë të përdorni ujë të nxehtë në vend të mikrovalës. Dihet mirë se kjo pajisje ngroh ushqimin në mënyrë të pabarabartë. Qumështi mund të jetë i ftohtë nga njëra anë dhe shumë i nxehtë nga ana tjetër.

Perime me gjethe jeshile

Perime me gjethe jeshile

Kur nxehen në mikrovalë, lëndët ushqyese në perimet me gjethe jeshile mund të bëhen shumë të rrezikshme për shëndetin tuaj. Është një substancë e quajtur nitrate, të cilat janë shumë të dobishme për shëndetin, por kur nxehen në mikrovalë ato shndërrohen në nitrozamina, një substancë që mund të jetë kancerogjene. Prandaj, nëse keni mbetur nga spinaq, lakër ose perime me gjethe jeshile, është më mirë t'i ngrohni në një tigan me një pikë vaj ulliri.

Këto janë 5 ushqimet që nuk duhen gatuar në mikrovalë, një pajisje shumë e dobishme nëse përdoret siç duhet. Në të njëjtën mënyrë, ata nuk duhet të jenë kurrë ngrohja e ushqimit me përmbajtje të lartë uji, si frutat, pasi ato mund të shpërthejnë ose të gjenerojnë baktere për shkak të lagështirës. Me këto këshilla, mund të përfitoni me siguri nga pajisja juaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.