5 truket për të maksimizuar magazinimin në një kuzhinë të vogël

 

truket për të maksimizuar magazinimin në një kuzhinë

Kuzhinat e vogla janë sfiduese. Si të krijojmë hapësirë ​​për gjithçka që na duhet në kaq pak hapësirë? Maksimizimi i magazinimit është çelësi për ta bërë kuzhinën funksionale dhe gatimi vazhdon të jetë një detyrë që na pëlqen. Por si ta bëjmë atë?

Në Bezzia ne kemi mbledhur një sërë mashtrimesh për të maksimizuar ruajtjen në një kuzhinë të vogël. Dhe nuk ju duhet një kuzhinë e zbrazët që të jeni në gjendje t'i zbatoni ato; me kreativitet ju gjithashtu mund t'i zbatoni ato në një kuzhinë tashmë të mobiluar. Marrë shënim!

Para se të filloni të aplikoni truket që ne ndajmë me ju, duam që ju të jeni të qartë se nëse keni më shumë gjëra sesa hapësira e magazinimit, kurrë nuk do ta rregulloni kuzhinën tuaj. Jepni përparësi, hiqni qafe atë që nuk përdorni në baza të rregullta dhe gjithçka do të jetë shumë më e lehtë.

Përfitoni nga të gjitha muret

A keni një mur falas në kuzhinën tuaj?  Instaloni zgjidhje nga dyshemeja në tavan që ju lejojnë të maksimizoni hapësirën e magazinimit. Kombinoni zgjidhjet e mbyllura të ruajtjes me ato të hapura që ju lejojnë të keni në dorë atë që përdorni çdo ditë. Këto zgjidhje nuk kanë nevojë të jenë shumë të thella; 20 centimetra janë të mjaftueshëm si për të organizuar kavanoza qelqi me bishtajore, drithëra, fara dhe erëza, si dhe për të ruajtur pajisje të vogla, tasa ose gota.

zgjidhje për ruajtjen e kuzhinës

Ju gjithashtu mund të përfitoni nga pjesa e përparme e kuzhinës për të pasur një hapësirë ​​shtesë për të organizuar erëza dhe enë të ndryshme. A shufra metalike ose një raft i ngushtë do t'ju japë hapësirë midis tryezës së punës dhe dollapëve të sipërm për më shumë gjëra sesa mendoni.

Ulni madhësinë e pajisjeve

Pajisjet marrin një pjesë të madhe të hapësirës në kuzhinën tonë. Sidoqoftë, kjo nuk duhet të jetë kështu; ne mund të përshtatim madhësinë e pajisjeve tona me madhësinë e kuzhinës tonë. Priorizimi është çelësi për të zgjedhur se cilat pajisje elektrike mund të bëjmë pa ose cilat mund t'i zvogëlojmë në madhësi.

Pajisjet e vogla

A është pjatalarëse thelbësore për ju? Ndoshta mund ta zvogëloni madhësinë e saj në këmbim të veshjes më rregullisht. Gjithashtu, nëse nuk gatuani shumë, ndoshta nuk keni nevojë për një tigan me katër djegie. Ju madje mund të mendoni të bëni pa furrë ose mikrovalë dhe të zgjidhni një furrë me mikrovalë, a pajisje me një funksion të dyfishtë. Këto dhe ndryshime të tjera të tilla si zvogëlimi i madhësisë së frigoriferit do t'ju lejojë të shijoni më shumë hapësirë ​​për të ruajtur gjërat.

Bast në tavolina të lëvizshme

Si na ndihmon një tryezë tërheqëse për të maksimizuar magazinimin në kuzhinë? Zakonisht kur mobilojmë kuzhinën e bëjmë duke rezervuar njërin nga muret për të vendosur tryezën. Një tryezë që në kuzhinat e vogla zakonisht paloset. Sidoqoftë, sot nuk kemi pse hiqni dorë nga një mur i dollapëve për të vendosur një tryezë.

tavolina të lëvizshme

Tavolinat tërheqëse janë një alternativë ndaj tavolinave të palosshme në kuzhinat më të vogla. Ato janë të integruara në dollapët e kuzhinës sikur të ishte një copë Tetris. Në këtë mënyrë, hapësira e magazinimit që duhet të shpërndahet është minimale.

Vendosni një sit për secilën gjë

Një mënyrë tjetër për të maksimizuar hapësirën e magazinimit është alokimi i një hapësire për secilin artikull. Vetëm në këtë mënyrë mund të jesh optimizoni secilën nga dollapët ose sirtarë për të vendosur sa më shumë sende të jetë e mundur. Ju mund ta arrini këtë duke përdorur zgjidhje të lëvizshme, ndarës ...

Dollapët e kuzhinës

Matni mirë çdo dollap, atë që dëshironi të ruani në të dhe kërkoni zgjidhje të përshtatshme për ta optimizuar atë. Sot ka shumë dyqane të dedikuara për organizimin e shtëpisë në të cilën do të gjeni gjithçka që ju nevojitet. Aq sa do të të duhet të shmangësh çmendurinë për të mos shpenzuar tepër.

Instaloni dyer rrëshqitëse

Dyert rrëshqitëse zgjidhin probleme të shumta në hapësira të vogla. Jo vetëm që lehtësojnë lëvizjen në to, por ju lejojnë të vendosni dollapë ku me dyer konvencionale do të ishte e pamundur ta bëni këtë. Shikoni qilarët në imazhin e mësipërm! Do t'ju duhen 25 centimetra të thella për të krijuar një të barabartë me sisteme modulare të thjeshta dhe të lira dhe dyer rrëshqitëse.

A ju pëlqen këto lloje të ideve për të përmirësuar funksionalitetin e kuzhinës? A janë praktike për ju?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.