5 romane që do të mbërrijnë në tetorin e ardhshëm në librarinë tuaj

Romanet që do të publikohen në tetor '22: Ukraina ime
La qiramarrës letrar Ky muaj na ka siguruar një listë të gjatë titujsh të rinj me të cilët do të majshim raftet tona. Nuk i kemi lexuar të gjitha ato që kemi dashur të lexojmë dhe ndoshta nuk do t'i lexojmë, por lajmet nuk ndalen dhe po fillojmë të zbulojmë ato për tetorin e ardhshëm. Në pamje të parë janë 5 tituj që ndër romanet që vijnë tetorin e ardhshëm në librarinë tuaj na kanë tërhequr vëmendjen. Zbuloni ato!

Ukraina ime

 • Victoria Belim
 • Përkthim nga Gabriel Dols Gallardo dhe Víctor Vázquez Monedero
 • Lumen editoriale

Në vitin 2014, Vika kthehet në vendlindjen e saj në Ukrainë hetoni një mister familjar: si vdiq stër-xhaxhai i tij Nikodimi në vitet 1930 dhe pse historia e tij mbetet tabu gati një shekull më vonë. Zbulimi i të panjohurave të vjetra është i ndërlikuar, por ai kurrë nuk do ta kishte parashikuar që rezistencën më të fortë do ta gjente gjyshja e tij Valentina, e cila e ndalon të trazojë të shkuarën.

Jo më kot Ukraina është një "tokë gjaku", si fqinjët e saj Polonia, Bjellorusia, Rusia dhe shtetet baltike: në zonën e Poltava, ku jetonte familja, KGB është zhdukur prej kohësh, por selia e saj e mëparshme ende i tmerron njerëzit.vendasit. Ndërsa vendi zhytet në një konflikt të ri me Rusinë pas aneksimit të Krimesë, lexuesi e shoqëron Vikën në mesin e të frikshëmve skedarë kgb në kërkim të së vërtetës për të kaluarën e vendit dhe për Nikodimin, edhe në rrezik të përballjes së drejtpërdrejtë me familjen e tij.

E zeza është Beltza: Ainhoa

 • Fermin Muguruza, Harkaitz Cano dhe Susanna Martin Segarra
 • Librat e Rezervës së Botuesve

E zeza është beltza
Ainhoa ​​lindi nga një mrekulli në La Paz, Bolivia, pas vdekjes së nënës së saj, Amanda, në një sulm të supozuar vigjilentë. Ai u rrit në Kubë dhe në vitin 1988, në moshën 21 vjeçare, filloi një Udhëtimi fillestar me Vendin Bask si destinacioni i parë për të zbuluar tokën e Manex, babait të tij.

Në mes të konfliktit represiv, ai takon Josune, një gazetare e përkushtuar dhe bandën e saj të miqve. Kur i dashuri i Josune vdes nga një mbidozë heroine, ajo vendos të shoqërojë Ainhoan në udhëtimin e saj, i cili do t'i çojë në Bejrut, më pas në Kabul dhe në fund në Marsejë. Janë vitet e fundit të luftës së ftohtë dhe të dy do të hyjnë në botën e errët të rrjeteve të trafikut të drogës dhe lidhjeve të tyre të ngushta me komplotet politike.

14 prill

 • Paco Cerda
 • Librat editoriale të Asteroidit

14 prill
Madrid, 1931. Një libërlidhës i papunë rrjedh gjak ngadalë në agim të 14 prillit. Jeta e tij shuhet pasi u plagos në një demonstratë që kërkonte fundin e monarkisë. Kështu fillon kjo histori për ardhjen e Republika e dytë në të gjitha anët e Spanjës. Një vështrim njerëzor që kërkon si protagonistët e mëdhenj të momentit, ashtu edhe pjesëmarrësit anonimë në atë ditë transhendente. Një ditë e vetme në të cilën, si në një tragjedi shekspiriane, përshtaten të gjitha ndjenjat: iluzioni i masave, frika e familjes mbretërore, ankthi i të burgosurve, ambicia për pushtet, besnikëria ndaj disa ideve, shpresa kolektive dhe dhimbjen e viktimave. Jetët e vogla të harruara nga historia.

bastard

 • Dorothy Allison
 • Përkthim nga Regina López Muñoz
 • Redaksia Errata Naturae

Romanet që do të botohen në tetor '22: Bastarda
Qarku Greenville, Karolina e Jugut, është një vend i egër dhe i harlisur, i bukur dhe i tmerrshëm. Aty jeton Familja e Boatwright, një klan burrash pijanec që qëllojnë kamionët e njëri-tjetrit dhe gra të padisiplinuara që martohen shumë shpejt dhe plaken shumë shpejt. Një prejardhje e udhëhequr nga papunësia, paqëndrueshmëria, dhuna dhe shtatzënitë adoleshente.

Në zemër të këtij romani autobiografik për një grua të re që përballet me abuzimin dhe tradhtinë është Ruth Anne Boatwright, me nofkën Bone, një vajzë bastard që vëzhgon dhe rrëfen botën rreth saj me një vështrim të pamëshirshëm e të kthjellët, me një përzierje natyraliteti dhe guximi, si dhe me një humor të pandershëm e të paskrupullt. Historia e tij zemërthyese nxjerr zemërim, por edhe bujari dhe dashuri.

Një palë duar: shërbëtore dhe kuzhinier në Anglinë e viteve 30

 • Monica Dickens
 • Përkthim nga Catalina Martínez Muñoz
 • Redaksia Alba

një palë duar
Monica Dickens, stërmbesa e Charles Dickens, vajza e një avokati, e shkolluar në shkolla private në Londër dhe Paris, e paraqitur në gjykatë, nuk ishte rritur për të punuar. Megjithatë, ai besonte se "jeta është më shumë se vetëm të shkoj në festa ku nuk argëtohem me njerëz që as nuk më pëlqejnë"; dhe, pas një përpjekjeje të dështuar për të qenë aktore, ajo vendosi të përfitonte nga disa kurse gatimi që kishte ndjekur dhe të kërkonte. punësimi si shërbëtore dhe gatuaj.

Origjina e saj sociale, të cilën ajo duhej ta fshihte për të mos ngjallur mosbesimin e atyre që e punësuan, e detyroi atë të luante një rol gjithsesi dhe do të shkaktonte një mori keqkuptimesh. Ai shpejt e gjeti veten duke u përballur me papërvojën e tij në kuzhinat, shkallët dhe dhomat e ngrënies të njerëzve "lart". Betejës së tij me pushin, pjatat e thyera, biskotat e djegura dhe sufllaqet që shfryhen ngaqë të ftuarit mbërrijnë vonë, atij do t'i duhej t'i shtonte karakterin e veçantë të "zonjave" dhe "zotërinjve" të tij.

A Pair of Hands (1939) është rrëfimi i mprehtë i mundimeve të saj si punëtore shtëpiake në Anglia e viteve 30, ku bashkëjetojnë "ndjenja e stilit dhe një ndërgjegje klasore thuajse mesjetare" me abuzimin, ligësinë, shantazhin, rraskapitjen e jashtëzakonshme dhe gjithashtu momente argëtimi autentike.

A do të rezervoni ndonjë nga këto romane në librarinë tuaj? Mbani mend se mund ta bëni nëpërmjet të gjithë librave tuaj pa dalë nga shtëpia! Do të ketë shumë romane të tjera që do të botohen në tetor, a keni ndonjë tjetër në mendje? Çfarë romanesh keni lexuar kohët e fundit që do t'i rekomandonit?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.