5 qytete në Francë ku do të dëshironit të jetonit

Fshatrat e Francës

Franca është një vend plot kënde simpatik. Qytetet e saj kanë stil dhe ne e duam Parisin ose Bordo, por përtej tyre është e mundur gjeni fshatra mahnitës francezë që do t’ju ​​marrin frymën. Ndonjëherë ju duhet të largoheni nga qytetet për të gjetur vendet më të mahnitshme me më shumë personalitet.

En Franca ka shumë qytete të bukura, por sot do të flasim për pesë prej tyre. Nëse ju pëlqejnë këto lloje të vizitave, mbani shënim të gjitha sepse secila prej tyre ka diçka interesante për të ofruar. Kështu që shijoni pikët e reja të vizitës që duhet të shënoni në Francë.

Rocamadour

Rocamadour

Ky qytet është i vendosur në departamentin e Lotit dhe ka shumë vizita, duke qenë prapa Mont Saint-Michel. Në këtë zonë kishte tashmë prezencë njerëzore në Paleolitin e Epërm, pasi ajo ka Cueva de las Maravillas, një shpellë me piktura shpellore prehistorike. Shtë një qytet që arriti të devijojë Camino de Santiago dhe që sot është shumë turistik. Një nga vizitat kryesore në këtë zonë është kalaja, nga e cila mund të shihni shkëmbinjtë dhe pamjet e pjesës tjetër të qytetit. Të zbresësh për të parë qytetin mundesh shkoni pranë Camino de la Cruz ose nga një teleferik nëntokësor. Shekulli i XNUMX-të Puerta de San Marcial i jep vendin shenjtërores dhe sheshit të bukur të shenjtërores. As nuk duhet të humbisni kishën e San Amadorit nga shekulli i XNUMX-të.

Carcassonne

Carcassonne

Ky vend, i cili ishte populluar tashmë në shekullin e XNUMX para Krishtit, ofron një kështjellë të pabesueshme që nuk lë askënd indiferent. Kjo kështjellë mesjetare e vendosur në juglindje na ofron një tërheqje të shkëlqyeshme. Isshtë më mirë ta vizitoni në sezon të ulët në mënyrë që të mos ekspozoheni ndaj turizmit të tepërt. kala ka më shumë se tre kilometra mure me një mbyllje të jashtme dhe të brendshme dhe midis tyre lizat, një terren i rrafshët që rrethon kështjellën. Në kala ka shumë kulla, porta të tilla si Porta Narbonne, e cila zakonisht është porta e hyrjes, dhe madje edhe kalaja. Ne gjithashtu duhet të shohim Bazilikën e Saint-Nazaire, me disa elemente romane, por një pamje gati totale gotike.

Conques

Konku në Francë

Ky qytet është i vendosur në Camino de Santiago në jug të Francës. Në Conques ju duhet të shijoni një shëtitje të mirë nëpër rrugët e saj, duke parë arkitekturën e shtëpive të saj, me korniza druri dhe pllaka në çati. Monumenti i madh i qytetit është Abbey of Conques në stilin roman në të cilën spikat Portiku i Gjykimit Përfundimtar. Në të mund të shihni edhe Muzeun e Thesarit me monumente. Nuk duhen humbur vendet ku punojnë artizanët dhe dyqanet e vogla në fshat.

Eguisheim

Eguisheim

Kjo është konsiderohet qyteti më i bukur në Alsace. Ka një paraqitje të veçantë rrethore për qëllime komerciale. Rreth pesë kilometra larg ka një këndvështrim për të vlerësuar këtë formë të qytetit. Ju duhet të vizitoni Rue du Rempant sepse është rruga ku mund të shohim thelbin e vërtetë të arkitekturës së qytetit. Këtu është edhe zona më e fotografuar e qytetit, shtëpia Le Pigeonnier që është në cep dhe ndan dy rrugë. Ne gjithashtu duhet të shohim Place du Chateau, sheshi më i rëndësishëm në fshat me Fontana de Saint Leon të bukur në qendër.

Saint-Paul-de-Vence

Shën Paul de Vence

Ky është një tjetër nga ata qytete simpatik që nuk duhet të humbisni. Nëse hyni përmes Rue Grande ju gjeni Place de la Grande Fontaine që ishte sheshi i vjetër i tregut. Pas tij është Sheshi i Kishës, me Kishën e konvertimit të Shën Palit. Në zonën jugore ka një këndvështrim të vendosur mbi varreza, vendi që ofron pamjet më të mira të të gjithë qytetit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.