5 mite dhe kuriozitete për shtatzëninë

mitet për shtatzëninë

Ka mite dhe kuriozitete të panumërta rreth shtatzënisë, gjë që nuk është për t'u habitur duke pasur parasysh mistikën që e rrethon. Krijimi i një jete nga qelizat është diçka magjike dhe gjithçka që ndodh gjatë javëve të shtatzënisë është edhe më shumë. Edhe pse në të vërtetë nuk është magji, është pasojë e makinerisë perfekte që është trupi i njeriut, konkretisht dhe në këtë rast trupi i femrës.

Gjatë shtatzënisë ndodhin ndryshime të ndryshme që mund të konsiderohen normale, sepse njihen më mirë. Por të tjerat janë kuriozitete që nuk pushojnë së mahnituri. Madje disa janë mite që nuk dihet se nga vijnë, por janë aty, që shoqërojnë shtatzëninë. Legjenda që ndahen midis brezave dhe komunitetet, duke arritur përtej kufijve dhe përparimet mjekësore.

mitet për shtatzëninë

Mitet për shtatzëninë kalohen midis brezave, ato transformohen dhe përfundojnë duke u bërë diçka reale, vetëm sepse dikush dikur tha se ishte kështu. Në disa raste këto janë çështje reale, me një shpjegim mjekësor. Por në shumë raste të tjera nuk janë gjë tjetër veçse histori që me kalimin e kohës janë kthyer në diçka që nuk dihet mirë se nga vjen. Këto janë disa nga ato mite dhe kurioziteteshtatzënia.

Këmbët rriten për gratë shtatzëna

këmbët e shtatzënës

Edhe pse shumica e femrave do të donin të ishte një mit, realiteti është se në këtë rast është e vërtetë. Gjatë shtatzënisë, ligamentet bëhen më fleksibël dhe për këtë arsye këmba mund të rritet, duke arritur deri në një madhësi. Në shumë raste, këmba kthehet në madhësinë e saj pas shtatzënisë, por është normale të ruash madhësinë e re pasi të ndodhë kjo.

Sipas formës së zorrëve mund të dini seksin e foshnjës

Ky është një nga ato mite të rreme që i mungojnë provat shkencore. Forma e zorrëve ka të bëjë me formën fizike të vetë gruas shtatzënë. tonin e muskujve, mitrën dhe formën e skeletit tuaj. Kjo nuk ka të bëjë me faktin nëse foshnja është djalë apo vajzë, kështu që nuk është e mundur të merret me mend seksi vetëm duke vëzhguar nëse barku është i rrumbullakosur apo i mprehtë.

Shtatzënia mund të çojë në rritjen e miopisë

Sërish një kuriozitet shumë i vërtetë që prek shumë gra shtatzëna. Për shkak të ndryshimeve hormonale, mund të pësoni një humbje të vogël të shikimit, e cila në shumicën e rasteve është e përkohshme. Megjithatë, gjatë kësaj vështirësie vizuale mund të rrisin dioptrinë e miopisë, diçka e pakthyeshme. Prandaj, nëse jeni të interesuar të bëni një operacion refraktiv, këshillohet të merrni parasysh shtatzënitë e mundshme në të ardhmen.

Duhet të hani për dy

Dieta në shtatzëni

Dhe kjo është diçka që përveçse false, mund të jetë shumë e dëmshme për shëndetin e gruas shtatzënë. Gratë e moshuara janë ato që inkurajojnë gratë e reja shtatzëna të hanë më shumë, veçanërisht për dy. Por mos u mashtroni, Trupi juaj ka nevojë vetëm për një rritje të lehtë të kalorive ndërsa shtatzënia përparon. Në asnjë rast nuk duhet të hani dyfish, përkundrazi duhet të kujdeseni maksimalisht për dietën gjatë shtatzënisë.

Keni shumë urth? Kjo ndodh sepse fëmija do të lindë me shumë flokë

Një tjetër mit i rremë që ka të bëjë më shumë me ndryshimet fizike të gruas shtatzënë, sesa me fizionominë e foshnjës. Pse flokët nuk kanë të bëjnë me aciditetin, nëse jo vetë shtatzënia, zhvendosja e organeve si pasojë e rritjes së fetusit, ndryshimet hormonale që ndikojnë në pH të gruas dhe vështirësia në tretje.

Me siguri në ndonjë rast keni dëgjuar për disa nga këto mite dhe madje keni menduar se janë të sakta, mund të habiteni kur zbuloni se ato nuk janë aspak reale. Megjithatë, edhe pse është mirë dhe është e rëndësishme të dini se çfarë është e vërtetë dhe çfarë jo, në shtatzëni, nuk është kurrë dhemb të besosh se gjithçka është paksa magjike. Pse trupi femëror është i aftë të krijojë jetë, të japë jetë dhe të ushqejë me trupin e vet. Nëse kjo nuk është magji, çfarë është?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.