5 maska ​​shtëpiake për të treguar lëkurën tuaj në pranverë

Maskë natyrale për fytyrën

Nëse flasim për maskat natyrale dhe shtëpiake për t’u kujdesur për flokët, tani është rradha që maskat të përmirësojnë lëkurën e fytyrës apo trupit këtë pranverë. Këto maska ​​mund të aplikohet ku të duam ata janë shumë të mirë në kujdesin e lëkurës. Le të shohim se si të krijojmë disa nga më interesantet për të pasur një lëkurë perfekte që mund t'i veshim me rrobat e pranverës.

L maska ​​shtëpiake mund të bëhen me të gjitha llojet e përbërësves Ne mund ta ushqejmë lëkurën në shumë mënyra, duke përdorur atë që na jep natyra për të përmirësuar trupin tonë. Këto lloj maskash bëhen lehtë dhe janë shumë praktike sepse bëhen në shtëpi me pak gjëra dhe ato e përmirësojnë shumë fytyrën me vetitë e saj natyrore.

Maskë për të rinovuar lëkurën me bollgur

Si të përdorni bollgur në një maskë

Bollguri është një përbërës që shërben për shumë gjëra. Jo vetëm që është një ushqim mjaft ushqyes që na shërben në shumë receta, por gjithashtu kontribuon në gjëra të shkëlqyera në lëkurë. bollguri ka një farë fuqie eksfolionuese që rigjeneron lëkurën sepse në të njëjtën kohë kujdeset për të dhe ndihmon në mbajtjen e lagështisë në të. Mund të përdorni pak mjaltë për ta përzier dhe për të marrë efektin më të mirë. Mjalti ka aftësinë të hidratojë lëkurën dhe gjithashtu lufton probleme të tilla si aknet. Ata janë dy përbërës të lehtë për t’u përdorur që gjenden lehtësisht. Vendoseni atë me një masazh të lehtë në lëkurë dhe lëreni për njëzet minuta për ta hequr më vonë.

Maska për lëkurë të ndjeshme me aloe vera

Përdorni aloe vera në fytyrën tuaj

Aloe vera është një nga përbërësit natyralë që do të përdorni më shumë nëse dëshironi të kujdeseni për lëkurën tuaj, cilado qoftë ajo. Rekomandohet shumë për lëkurën më të ndjeshme sepse ndihmon hidratohet, mbajeni lëkurën të butë dhe të pastër, të gjitha në një përbërës. Qetësoni lëkurën e kuqe dhe mund ta përdorni edhe si diell pas kujdesit për lëkurën tuaj pas ekspozimit në diell. Aloe vera më natyrale merret nga bima, duke prerë gjethet dhe duke hequr xhelin që ata kanë brenda, por lehtë mund ta blejmë në dyqanet e bimëve për ta përdorur në lëkurë. Shtë një maskë që qetëson lëkurën e kuqe dhe e hidraton atë.

Maskë astringjente me limon

Maskë limoni për lëkurë me vaj

Lëkura me vaj do të ketë problem i sebumit të tepërt e cila në fund të fundit gjeneron shumë më shumë papastërti. Një nga hapat e parë që duhet të bëjmë është të përpiqemi të rregullojmë sebumin që krijohet në lëkurë. Kjo është arsyeja pse maska ​​e lëngut të limonit është perfekte. Mund të përzihet me pak mjaltë ose të bardhë veze, pasi ato janë hidratuese por nuk shtojnë vaj në lëkurë. Limoni mund të ndikojë në lëkurë nëse më vonë jemi të ekspozuar ndaj diellit, prandaj është më mirë ta përdorni këtë maskë gjatë natës.

Maskë për lëkurë të thatë me vaj ulliri

Maskë me vaj ulliri

Vaji i ullirit është një rregullt në kuzhinën tonë dhe është gjithashtu një përbërës shumë ushqyes që mund të përdoret në maskat e fytyrës. Veryshtë shumë hidratues dhe nuk duhet të përdoret në lëkurë me vaj, por është ideale për ato më të thata. Nëse lëkura juaj është e thatë mund të përdorni disa lugë vaj ulliri dhe të bardhën e vezës për tu përzier. Ju do të merrni një lëkurë shumë më të hidratuar dhe me shkëlqim me përdorimin e kësaj maske.

Maskë piling për sheqer

Maskë natyrale sheqeri

Sheqeri, përveç që përdoret për ëmbëlsira, është një pastrim i shkëlqyeshëm. Nëse përzieni pak me një lugë gjelle vaj ulliri do të keni një eksfoliator të shkëlqyeshëm për lëkurën tuaj. Mund ta përdorni vetëm në buzë ose në fytyrë. Masazhoni dhe pastroni fytyrën rregullisht më pas.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.