5 libra mbi feminizmin botuar vitin e fundit

Libra mbi feminizmin botuar vitin e fundit

Çdo muaj në Bezzia ne mbledhim disa lajme letrare në mënyrë që të gjithë të gjeni atë që ju bën të shijoni kënaqësinë e leximit. Sepse për ata prej nesh që kemi gjithmonë një libër në dorë, leximi është një kënaqësi, edhe kur leximi është i pakëndshëm. Sepse edhe pse të pakëndshme ka punë që janë të nevojshme dhe zëra që janë interesantë për tu dëgjuar. Dhe nuk kemi dyshim se këto pesë libra për feminizmin do t'i përkasin këtij grupi.

Feminizmi Hyrje e shkurtër në një ideologji politike

 • Autorët: Jane Mansbridge dhe Susan M. Okin
 • Botuesi: Faqja Indómita

Në këtë vëllim, dy nga studiuesit më të shquar të feminizmit përmbledhin punimet që të dy kanë botuar në lidhje me këtë çështje dhe rishikoni kontributet e mendimtarëve dhe rrymave të ndryshme feministe. Të udhëhequr nga një moderim dhe një neutralitet i vlerave që janë jashtëzakonisht të domosdoshme sot në këtë fushë dhe në shumë të tjera, autorët na tregojnë pikat e përbashkëta dhe linjat ndarëse të feminizmave të ndryshëm dhe hedhin dritë mbi një ideologji politike që ka marrë një rol të jashtëzakonshëm. në sferën publike.

Feminizëm i gjallë

 • Autor: Ana Requena
 • Botuesi: Roca

Vitet e fundit kanë qenë ato të thyerjes së heshtjes: në të gjithë botën mijëra gra kanë ndarë përvojat e tyre të dhunës dhe ngacmimit seksual. Por ai fjalim, i domosdoshëm, duhet të shoqërohet nga një tjetër: ai i kënaqësisë së grave. Përballë terrorit seksual, feminizmi vendos dëshirën në tryezë, autonomia seksuale, e drejta e grave për të qenë subjekte të seksit dhe kënaqësisë dhe jo vetëm objekte. Rruga nuk është e lehtë: seksualiteti ka qenë një nga armët e patriarkatit për të disiplinuar gratë.

Për këtë arsye, tani më shumë se kurrë, ne duhet të konsolidojmë një histori feministe që na lejon të luftojmë stereotipet që ende na rëndojnë, të rindërtojmë dëshirën dhe mënyrën se si ne lidhemi dhe të pushtojmë të drejtën për kënaqësi. Ndoshta kjo është arsyeja pse një lodër seksi si Satisfyer po shkakton një sensacion dhe po u shërben grave për të thyer tabunë në masturbimin e tyre. Por duhet të flasim edhe për anën tjetër: në shumë raste kur gratë ushtrojnë të drejtën e tyre të dëshirës hasin armiqësi mashkullore. Fantazmat, përbuzja, pritja e pajustifikuar, hakmarrja, pakënaqësia ose seksi pa asnjë kujdes kujdesi janë disa nga reagimet që gjejmë. Çfarë ka ndryshuar atëherë? Dhe çfarë mund të bëjmë?

Libra mbi feminizmin

Feminizmat islamikë

 • Autorët: Asma Lamrabet, Sirin Adlbi Sibai, Sara Salem, Zahra Ali, Mayra Soledad Valcárcel dhe Vanessa Alejandra Rivera de la Fuente
 • Botuesi: Bellaterra

Feminizmi islamik është një lëvizja e rigjenerimit, shpirtërore dhe politike, e cila ka lindur nga një kthim në burimet e Islamit, në ndërtimin e shoqërive të sotme pluraliste. Ndryshe nga sa perëndimi dhe fuqitë e tij, në maninë e tij ekspansive, koloniale dhe imperialiste kanë dashur të tregojnë, Islami njeh barazinë gjinore. Feminizmi islamik bazohet në interpretimin e Kuranit, duke theksuar origjinën shoqërore dhe politike të diskriminimit ndaj grave, bazuar në interpretimin patriarkal të librit të shenjtë të Islamit.

Në këtë kuptim, është një lëvizje që shfajëson rolin e grave, bazuar në parimin e barazisë në lidhje me burrat, të pranishme në traditën e tyre të vërtetë fetare. Argumenti i tyre është se Islami është interpretuar gjatë shekujve në një mënyrë patriarkale dhe mizogjine, duke shtrembëruar kështu mesazhin e tij shpirtëror. Ky manipulim kërkon të thellojë dallimet, përveç që e mban gruan larg nga a pjesëmarrje të barabartë në të gjitha fushat e shoqërisë muslimane.

Gratë luftarake takohen

 • Autor: Catalina Ruiz-Navarro
 • Botuesi: Grijalbo

Në këtë libër, Catalina Ruiz-Navarro, një nga zërat më të spikatur të kësaj lëvizje në Amerikën Latine, udhëton, nga një dëshmi thellësisht e sinqertë dhe akute, një rrugë që i drejtohet trupit, fuqisë, dhunës, seksit, luftës së aktivistëve dhe dashurisë. Nga ana tjetër, njëmbëdhjetë heroina, përfshirë María Cano, Flora Tristán, Hermila Galindo dhe Violeta Parra, portretizuar bukur nga Luisa Castellanos, ngrenë zërin dhe tregojnë se të flasësh për feminizmat është e nevojshme, është e rëndësishme, është rezistenca.

Ky manual i feminizmit pop të Amerikës Latine është një lexim që lëviz, që shqetëson, që vë në dyshim; është udhëzuesi përfundimtar për këdo që dëshiron të flasë se çfarë do të thotë të jesh grua në botë.

Shikoni si një feministe

 • Autor: Nivedita menon
 • Botuesi: Consonni

Inciziv, eklektik dhe i angazhuar politikisht, Të Parit si Feminist është një libër i guximshëm dhe me gamë të gjerë. Për shkrimtarin Nivedita Menon, feminizmi nuk ka të bëjë me një triumf përfundimtar mbi patriarkatin, por me një transformimi gradual i sferës shoqërore vendimtare që strukturat dhe idetë e vjetra të ndryshojnë përgjithmonë.

Ky libër shfajëson botën përmes një lente feministe, midis përvojës konkrete të dominimit mbi gratë në Indi dhe sfidave të mëdha të feminizmit global. Nga akuzat e ngacmimit seksual ndaj figurave të famshme ndërkombëtarisht te sfida që politika e kastës paraqet për feminizmin, nga ndalimi i mbulesës në Francë te përpjekja për të imponuar skajin e lojtarëve si veshje të detyrueshme në garat ndërkombëtare të badmintonit, nga politika queer në sindikatat e punëtorëve shtëpiak në fushatën Chaddi Pink, Menon tregon me shkathtësi mënyrat në të cilat feminizmi në mënyrë të prerë ndërlikon dhe ndryshon të gjitha fushat e shoqërisë bashkëkohore.

A keni lexuar ndonjë prej tyre? Më pëlqyen Feminizmat Islamikë muaj më parë dhe kam në dorë një tjetër libër mbi feminizmin në këtë listë. Sepse është gjithmonë interesante të takosh zëra nga pjesë të ndryshme të botës dhe nga kultura kaq të ndryshme nga tonat.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.