5 kura natyrale për të trajtuar strijat

Mjetet juridike për strijat

Rrijet shfaqen në lëkurë kur ajo shtrihet shumë dhe fibrat që sigurojnë kolagjenin dhe elastin depërtojnë dermën. Në momentet e para, këto shenja paraqiten në një nuancë të kuqërremtë ose vjollcë, si pasojë e thyerjes së fibrave. Më pas, ato marrin ngjyrë të bardhë dhe qëndrojnë në lëkurë praktikisht përgjithmonë.

Kur shfaqen strijat, ato mund të trajtohen, pamja mund të përmirësohet për t'i bërë shenjat të padukshme. Por sapo të vendosen, kur zbardhen, është shumë e vështirë t'i heqësh qafe. Edhe trajtimet më të shtrenjta të kabinës nuk ofrojnë rezultate përfundimtare. Megjithatë, përmirësimi i pamjes së lëkurës është i mundur, si me produkte specifike, ashtu edhe me kura natyrale si ato që po ju lëmë më poshtë.

Ilaçi më i mirë, parandalimi

Hidratoni trupin

Shenjat e shtrirjes, siç thamë tashmë, krijohen nga thyerja e fibrave të lëkurës. Kjo ndodh kur lëkura shtrihet në mënyrë jonormale, zakonisht kur pesha ndryshon papritur. Ato shfaqen edhe gjatë shtatzënisë, jo vetëm nga ndryshimi i peshës, por nga faktorët hormonalë. Shkaqe të tjera të zakonshme janë trashëgimia gjenetike, konsumimi i disa ilaçeve ose një dietë e varfër që nuk mbulon lëndët ushqyese thelbësore për trupin.

Për të parandaluar shfaqjen e tyre strijat në lëkurë, është mirë të merren masa parandaluese. E para dhe më e rëndësishmja është hidratimi, sepse lëkura e dehidratuar ka më shumë gjasa të dobësohet dhe thyej. E dyta është ushqimi. Hani ushqime natyrale, ndiqni një dietë të larmishme, të ekuilibruar dhe të moderuar për të kontrolluar peshën. Sepse ky është çelësi i tretë dhe themelor për parandalimin e strijave.

Ndryshimet e papritura të peshës janë shkaku kryesor e shfaqjes së strijave në lëkurë dhe ajo që vështirëson trajtimin e tyre. Mundohuni të qëndroni në një peshë të shëndetshme dhe nëse do të bëni një dietë për humbje peshe, sigurohuni që ajo të plotësojë nevojat tuaja ushqyese në mënyrë që humbja të jetë progresive dhe të mos shkaktojë kërdi në lëkurën tuaj. Vëreni veten në duart e një profesionisti dhe do t'i arrini qëllimet tuaja.

Mjetet juridike për strijat

Vaj bajame për lëkurën

Rrijet ndonjëherë shfaqen edhe kur kujdeseni për peshën dhe lëkurën tuaj, për një sërë arsyesh. Në atë rast, mund të përdorni një nga mjetet e mëposhtme për strijat. Ilaçe natyrale dhe shtëpiake që do t'ju habisinJini të qëndrueshëm dhe së shpejti do ta vini re ndryshimin.

 1. Vaj bajame i ëmbël. Një produkt natyral me veti rigjeneruese dhe vitaminë E që hidraton thellësisht lëkurën.
 2. Aloe vera. E përkryer për trajtimin e strijave të kuqe dhe parandalimin e zbardhjes së tyre. Aplikoni direkt pulpën e aloe verës në strijat, dy herë në ditë derisa të shihni përmirësim.
 3. Lëng limoni. I pasur me vitaminë C, antioksidant dhe me efekt zbardhues. Shtrydhni një limon, lagni pambukun dhe aplikojeni në strijat. Lëreni për 15 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë.
 4. Bishti i kalit. Përveçse është shumë i dobishëm nga brenda, bishti i kalit i aplikuar direkt në lëkurë përmirëson pamjen e strijave. Kjo ndodh sepse rinovon qelizat e lëkurës dhe e rigjeneron atë. Përgatitni një infuzion me dy thasë dhe aplikojeni lëngun në lëkurë duke bërë një masazh rrethor derisa të përthithet.
 5. Patatja. Lëngu i patates së papërpunuar është shumë i dobishëm për trajtimin e strijave. Kjo sepse është një substancë që ndihmon në rigjenerimin e qelizave të lëkurës. Thjesht duhet të prisni një fetë patate të papërpunuar dhe të aplikoni lëngun e saj në strijat. Lëreni rreth 15 minuta dhe kur lëngu i patates të thahet, hiqeni me ujë të ngrohtë.

Këto ilaçe për shenjat e shtrirjes janë çuditërisht efektive, por për të parë rezultatet, është shumë e rëndësishme që të jeni të qëndrueshëm. Nëse ushtroheni rregullisht dhe ndiqni një dietë të pasur me fruta, perime dhe ushqime natyrale, lëkura juaj do të përmirësohet nga brenda.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.