5 armiqtë e marrëdhënieve

çift ​​armiqsh

Një marrëdhënie si me marrëdhëniet e tjera midis njerëzve, mund të bëhet disi komplekse. Mund të ndodhë që gjithçka të ecë mirë dhe lidhja të forcohet ditë pas dite ose të hyjnë në lojë disa armiq që gradualisht e përkeqësojnë marrëdhënien e sipërpërmendur.

Në artikullin vijues do të flasim për shkaqet apo arsyet e zakonshme pse një marrëdhënie mund të bëhet konfliktuale dhe që mund të përfundojë me të.

Komunikimi i keq

Në një çift komunikimi nuk mund të mungojë, duke qenë se është shtylla themelore mbi të cilën bazohet. Pjesët përbërëse të çiftit duhet të shprehin në çdo moment atë që ndjejnë dhe nëse kjo nuk ndodh është normale që me kalimin e kohës fillojnë zënkat dhe konfliktet. Është mirë për mirëqenien e çiftit të ulen në mënyrë të qetë dhe të relaksuar dhe të thonë se çfarë ndjejnë.

Varësia emocionale

Një tjetër armik për çiftin është edhe varësia emocionale. Nuk mund të ndodhë që lumturia e vetes të varet gjithmonë nga një person tjetër. Varësia emocionale bën që marrëdhënia e shëndetshme me partnerin të bëhet toksike. Dashuria në çift duhet të jetë e lirë dhe pa asnjë lloj lidhjeje.

Manipulimi emocional

Manipulimi emocional është një tjetër nga armiqtë e mëdhenj të një çifti. Në këtë rast, njëra nga palët në lidhje pranon një sërë fajësish për të mbajtur partnerin pranë saj. Ky manipulim lidhet drejtpërdrejt me varësinë emocionale të parë më lart. Nuk mund të tolerohet në asnjë rrethanë që njëri nga partnerët të përdorë manipulime emocionale për të kontrolluar tjetrin.

çift ​​xheloz

Mungesa e besimit

Besimi së bashku me komunikimin e mirë është një nga shtyllat kryesore në çift. Mungesa e besimit te personi tjetër bën që marrëdhënia të dobësohet gradualisht. Në shumicën dërrmuese të rasteve shfaqet mungesa e besimit për shkak të gënjeshtrave që përdor rregullisht njëri prej partnerëve.

xhelozi

Në çdo çift mund të ndodhin disa xhelozi të natyrshme që nuk e rrezikojnë lidhjen e lartpërmendur. Problemi i tyre i madh është se janë xhelozi kompulsive dhe patologjike. Kjo lloj xhelozie është një armik i madh për çdo marrëdhënie dhe është burim konfliktesh dhe grindjesh që e shkatërrojnë atë.

Në fund të fundit, askush nuk tha se një marrëdhënie ishte e lehtë. Është një marrëdhënie e dy njerëzve në të cilën ata duhet të rreshtohen vazhdimisht në favor për të arritur një mirëqenie dhe lumturi të caktuar. Ka një sërë elementësh që duhet të jenë të pranishëm në mënyrë që marrëdhënia të mos dobësohet, si respekti, besimi, komunikimi apo dashuria. Përkundrazi, është e nevojshme të shmanget shfaqja e armiqve të caktuar pasi mund të lindin konflikte që nuk i bëjnë aspak dobi të ardhmes së mirë të çiftit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.