4 truke për të hekurosur më shpejt dhe më lehtë

hekurosni më shpejt

Gjetja e mënyrës më të shpejtë dhe më të lehtë të hekurosjes është një nga parimet e të gjithë atyre që kërkojnë të kursejnë kohë pa hequr dorë nga veshja e rrobave që janë gjithmonë të lëmuara mirë. Hekurosja është një nga detyrat më të urryera, ato që shmangen më shumë dhe ato që po punohet më shumë për të reduktuar përdorimin e tyre. Dhe megjithëse ka shumë veshje dhe materiale që duken bukur pa hekurosje, e vërteta është se ka ende veshje që nuk mund të shkojnë pa hekurosje.

Tani, ato orë të gjata të hekurosjes në të cilat pajisja kalonte nëpër secilën prej veshjeve ose sendeve shtëpiake kishin mbetur pas. Nuk është e nevojshme, për fat të mirë sa herë që prodhohet liri në shtëpi dhe veshje në fibra që nuk kanë nevojë për hekurosje. Ju duhen vetëm disa truke gjatë larjes së rrobave dhe do t'i keni rrobat gati dhe perfekte në shumë më pak kohë.

Truke për të hekurosur më shpejt

Çelësi kryesor është në mënyrën e larjes së rrobave, sepse me disa truke të thjeshta do t'i bëni rrobat praktikisht gati. Do t'ju duhet vetëm të hekurosni ato sende që e kërkojnë më shumë, si këmisha dhe bluza, funde dhe veshje. Kini parasysh truket e mëposhtme të hekurosjes sepse ia vlen të shpenzosh pak më shumë kohë duke larë rrobat dhe duke mos harxhuar orë të tëra duke hekurosur.

Mos harroni zbutësin e rrobave

Për të bërë një larje të mirë duhet të përdorni një detergjent të përshtatshëm, të keni a lavatriçe e pastër dhe përdorni zbutës pëlhure në mënyrë që rrobat të dalin me një aromë të qëndrueshme. Por ky hap i fundit është gjithashtu thelbësor për të marrë veshje më të lëmuara. Zbutësi i rrobave parandalon rrudhosjen e tepërt të rrobave dhe e bën më të lehtë hekurosjen. Shtoni një masë në shpëlarjen e fundit të ciklit të lavatriçes dhe do të vini re ndryshimin.

Shmangni mbingarkimin e makinës larëse

Përdorimi i mirë i pajisjeve është shumë i rëndësishëm për të kursyer burime. Por nëse keni rroba që rrudhen shumë, preferohet të mos i lani me ngarkesë të plotë. Ndarja e rrobave do t'ju ndihmojë të ruani cilësinë dhe pamjen e rrobave tuaja. Dhe gjithashtu do t'ju pengojë të hekurosni më shumë se ç'duhet.

tharja e rrobave pas larjes

Mënyra se si i vendosni rrobat të thahen gjithashtu do të bëjë ndryshim. Gjëja e parë është t'i shtrini shumë mirë rrobat përpara se t'i varni. Shkundini dhe lëmoni me duar, bëni kujdes kur vendosni piskatore që të mos ketë shenja. Veshjet që rrudhosen më shumë, si këmisha, mund t'i varni direkt në një varëse rrobash. Lagështia do të bëjë që fibrat të shtrihen nën peshën dhe do t'ju kushtojë shumë më pak hekurosja e veshjes.

Palosni rrobat duke pritur momentin e hekurosjes

Idealja do të ishte të hekurosni sapo të merrni rrobat nga litari, por kush ka kohë ta bëjë? Me siguri askush. Në përgjithësi, rrobat e pastra lihen në një qoshe, ndërsa presin një hapësirë ​​për të palosur, hekurosur dhe ruajtur siç duhet gjithçka në vendin e vet. Kjo është pothuajse e pashpresë, por nëse i palosni rrobat dhe i lini në një shportë pëlhure, ato do të rrudhen më pak dhe do të jetë më e lehtë për të hekurosur kur të vijë koha.

Për rrobat shtëpiake, thjesht duhet të siguroheni që t'i shpërndani shumë mirë peshqirët dhe çarçafët përpara se t'i vendosni ato. Pesha e fibrave të lagura do ta bëjë copën praktikisht të lëmuar. Përpara se ta vendosni në dollap, lëmoni mirë çdo veshje, shtrijeni në një sipërfaqe të pastër, përshtatni qoshet dhe palosni në mënyrë perfekte. Në këtë mënyrë do të qëndrojnë të lëmuara pa pasur nevojë për hekurosje.

Dhe për t'i dhënë fund kësaj liste trukesh për të hekurosur më lehtë dhe më shpejt, mbani mend se gjithmonë mund të bëni një kërkim të mirë përpara se të blini rrobat tuaja. Zgjidhni pëlhura që rrudhen pak, lahen lehtë dhe kërkojnë pak kujdes. Të paktën për veshjet e përditshme. Ruani rrobat delikate për raste të veçanta dhe kështu mund të kurseni shumë kohë në lavanderi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)