4 filma bazuar në ngjarje reale që duhet t’i shihni në Filmin

Filma në Filmin bazuar në ngjarje reale

Shtimi i fundit i 'Fëmija i Përgjegjshëm' në katalogun e Filmin na bëri të kërkojmë filma të tjerë që, ashtu si me këtë thriller dramatik të BBC, ishin bazuar në jetën reale dhe ata do të kishin arritur në katalogun e platformës streaming në muajt e fundit.

Ne ishim të befasuar nga numri i filmave bazuar në ngjarje reale që gjetëm. Por ne nuk mund t'i sjellim të gjithë ata, kështu që kemi katër prej nesh. Katër histori që kanë marrë një shënim i mirë nga përdoruesit ata i kanë parë tashmë. Me cilën dëshiron të fillosh?

Mofi

 • Regjia: Oliver Hermanus
 • Aktorët: Kai Luke Brummer, Ryan de Villiers, Hilton Pelser, Shaun Chad Smit

Me emrin "një kryevepër" nga botimi prestigjioz Variety, "Moffie" është filmi i ri nga producentët fitues të Oskarit të "Ida". Prezantuar në edicionin e fundit të Festivalit të Filmit në Venecia, filmi i ri nga Oliver Hermanus është bazuar në kujtimet e André Carl van der Merwe, një autor i njohur i cili rrëfen përvojën e tij si rekrut në shërbimin ushtarak në Afrikën e Jugut në fillim të viteve 80, në mes të Aparteidit dhe të qenit homoseksual.

Lufta Kufitare midis Afrikës Jugperëndimore (Namibia e sotme) dhe Angolës bëri që shumë Afrikanë të Jugut të rinj dhe të bardhë të luftonin në zonën kufitare. "Moffie" na afron me historinë e një 18-vjeçari i cili regjistrohet në ushtri ku i nënshtrohet stërvitjes brutale dhe ku ndien, nga fshehja e tij, format më mizore të racizmit, brutalitetit dhe homofobisë. Ai gjithashtu ilustron se si shërbimi ushtarak nguliti ideologjinë e epërsia e bardhë dhe intoleranca racore qindra mijëra të rinj, mezi tetëmbëdhjetë vjeç. Gjithashtu nevoja për të eleminuar homoseksualitetin nga shoqëria e Afrikës së Jugut.

Ato të padukshme

 • Regjia: Louis-Julien Petit
 • Lojërat: Audrey Lamy, Corinne Masiero, Noémie Lvovsky, Déborah Lukumuena, Sarah Suco, Pablo Pauly, Quentin Faure

Komedia franceze me fitimin më të lartë të vitit është historia e vërtetë e një grupi i punonjësve socialë se, para mbylljes së qendrës së tyre komunale, ata u organizuan për të vazhduar luftimet.

Pas një vendimi komunal, një qendër sociale për gratë e pastreha, "l'Envol", është gati të mbyllet. Me vetëm tre muaj kohë riintegrohen në shoqëri gratë për të cilat kujdesen, punonjësit socialë bëjnë gjithçka që munden: tërheqin kontakte, thonë gjysmë të vërteta, madje edhe gënjeshtra të drejtpërdrejta ... Tani e tutje, gjithçka shkon! Ata e meritojnë atë.

Ndihmësi

 • Drejtimi: Kitty Green
 • Luajnë: Julia Garner, Matthew Macfadyen, Dagmara Dominczyk, Kristine Froseth, Mackenzie Leigh, Juliana Canfield, Noah Robbins, Alexander Chaplin

Trileri përfundimtar rreth Me Too. Nga një stil sugjestionues dhe e vendosur në terren për ta bërë objektin e saj të studimit të padukshëm, regjisorja Kitty Green heton kanalizimet e çështjes Harvey Weinstein përmes figurës së një asistenteje të matur të prodhimit që fillon të hedhë hapat e saj të parë në industri. Me një maturi të madhe stilistike, "Asistenti" është një gjest i guximshëm dhe urgjent i drejtësisë poetike kinematografike që e ka gëzuar Sundance dhe tashmë është vlerësuar si një nga filmat më të mirë të vitit 2020 nga media prestigjioze si IndieWire ose BBC.

Jane (Julia Garner) është një e sapo diplomuar në kolegj dhe producente aspiruese e filmit që gjen një punë në dukje ideale si asistent i një ekzekutivi të fuqishëm të industrisë së argëtimit. Dita e saj është shumë e ngjashme me atë të çdo shërbyese tjetër: bërja e kafesë, ndërrimi i letrës në fotokopjues, porositja e drekës, organizimi i udhëtimeve, marrja e mesazheve telefonike, etj. Por ndërsa Jane vazhdon rutinën e saj të përditshme, ajo bëhet gjithnjë e më e vetëdijshme për abuzimin që fshehtas ngjyros çdo aspekt të ditës së saj të punës, një akumulim degradimesh ndaj të cilave Jane vendos të marrë një qëndrim, mbase vetëm për të zbuluar thellësinë e vërtetë të sistemit në fjalë ai që ka hyrë.

Një fëmijë fajtor

 • Regjisori: Nick Holt
 • Luajnë: Billy Barratt, James Tarpey, Michelle Fairley, Tom Burke, Neal Barry

Fitues i çmimeve Emmy për filmin më të mirë dhe aktorin më të mirë. Një thriller dramatik i frymëzuar nga një rast real kur a Djali 12-vjeçar u akuzua për vrasje.

Dymbëdhjetë vjeçari Ray, mezi një adoleshent, duhet të përballet me tërë tërbimin e sistemit ligjor britanik kur ai akuzohet për vrasje, pa kuptuar vërtet arsyet për të. A mundet një fëmijë të kryejë krimin e një të rrituri?

Pasi lexoni sinopset e këtyre filmave bazuar në ngjarje reale, cilën dëshironi të shihni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.