4 alternativa të qëndrueshme për të mbartur ushqimet tuaja

Mbajtëse rostiçeri e qëndrueshme

A merrni zakonisht ndonjë lloj meze të lehtë për të punuar? Merrni rostiçeri tuaj dhe i fëmijëve tuaj në park? Eliminoni letrën e aluminit dhe mbështjellësen plastike dhe vini bast për produkte të ripërdorshëm dhe të qëndrueshëm si ato që ju propozojmë sot. Ju do t’i bëni një favor planetit!

Nëse do të ruani secilën prej paketimeve që përdorni për të marrë me vete drekën ose meze, ndoshta do të habiteni! Por ata përfundojnë në plehra, ndryshe nga katër alternativat tona. Alternativa për të gjitha shijet por me disa karakteristika të përbashkëta si p.sh. të ripërdorshme, të qëndrueshëm dhe pa substanca toksike.

Snack'n'Go mbajtëse rostiçeri BIO

Mbajtësit e rostiçerisë Snack'n'Go BIO janë një alternativë e qëndrueshme dhe pa plastikë për të marrë rostiçerinë e të vegjëlve ose një rostiçeri për të marrë në punë. Bërë nga pambuku organik ata kanë një shtresa e papërshkueshme nga uji i filmit biobased brendshme dhe e kompostueshme që i lejon ata të pastrohen lehtë dhe të përsosur për transportimin e ushqimit pa ju njollosur.

Snack'n'Go mbajtëse rostiçeri BIO

Pasi t'i përdorni, duhet të pastroni shtresën e brendshme me një leckë të lagur dhe t'i lini të thahen për t'i përdorur përsëri. Mund t’i vendosni edhe në lavatriçe nëse është e nevojshme. Projektuar dhe prodhuar në Spanjë ato janë të ripërdorshme deri në pafundësi.

Çanta prej silikoni Stasher Platinum

Çantat prej silikoni të platinit plazhin janë shumë të shkathët dhe funksionale, siç janë perfekt për ruajtjen e ushqimit të ngurta dhe të lëngëta dhe për t'i ngrohur ato në furrë ose mikrovalë. Përveç kësaj, ato janë jashtëzakonisht praktike për të ruajtur tualetin tuaj ose ndonjë meze të lehtë kur shkoni në një udhëtim.

Qese silikoni stasher

Hipoalergjik dhe pa substanca toksike, sipërfaqja e saj e lëmuar dhe jo poroze parandalon rritjen e baktereve. Jeta e tij e dobishme mund të zgjatet për shumë vite nëse mirëmbahet siç duhet. Dhe kur të mbarojnë, këto thasë prej silikoni platin mund të çohen në pikën më të afërt të pastër.

Sikur të mos mjaftonte kjo, këto çanta prej silikoni platin kanë një mbyllje hermetike Dhe ato pastrohen lehtë - madje mund t’i vendosni në pjatalarëse! Disa gjithashtu kanë një model të mbështetur në këmbë që i lejon ata të qëndrojnë në këmbë.

Kuti dreke prej çeliku inox Sattvaa

Kutitë e drekës prej çeliku inox kanë qenë gjithmonë aty dhe nuk e di pse i kemi "harruar" ato. Ruajtja e ushqimit në enë plastike për disa orë ndryshon shijen e ushqimit, megjithatë çelik inox mban ushqim pa erë.

Kuti dreke prej çeliku inox

Kutia e drekës Sattvaa është miqësore me mjedisin pasi mund të përdoret për shumë vite me mirëmbajtjen e duhur. Përveç kësaj, dizajni i saj përfshin dy kanaçe të vogla të brendshme që ju lejojnë të ruani salca dhe sanduiçe të tjera. Mund t'i çoni në një piknik, në punë ose në shesh të qetë falë lehtësisë së tij.

Mbështjellësit e dyllit të bletës

Mbështjellësit e dyllit të bletës janë një tjetër alternativë e qëndrueshme ndaj mbështjelljes plastike. Sigurohuni që ato janë bërë prej pambuku organik me Certifikata GOTS, me origjinë evropiane. Vetëm atëherë do të keni garancinë që procesi i prodhimit është i respektueshëm për mjedisin, që pëlhura të jetë pa substanca potencialisht toksike, që të drejtat sociale të punëtorëve të respektohen dhe se është gjithashtu afërsi.

Mbështjellësit e dyllit të bletës

Përdorimi i tyre është shumë i lehtë: Thjesht duhet të mbështillni ushqimin që dëshironi të mbuloni me to, duke u derdhur me duar në mënyrë që nxehtësia të ndihmojë mbështjellësin të përshtatet në të falë veprimit të dyllit, i cili gjithashtu ka një veprim natyral antibakterial. Më pas ato lahen lehtë me ujë të ftohtë dhe sapun joalkoolik. Dhe më e mira nga të gjitha, ato mund të ripërdoren për muaj.

Sot nuk ka arsye për të vazhduar abuzimin me letër alumini ose film plastik. Në treg do të gjeni alternativa të qëndrueshme dhe të arritshme si katër që ndajmë me ju sot. Alternativat që mund t’i gjeni në mbeturina zero ose dyqane gjigande në internet si Amazon me çmime shumë të arsyeshme duke marrë parasysh që janë të ripërdorshme dhe mund t’i përdorni për tavolina ose vite, në varësi të produktit. Dëshiron të ndryshosh zakonet e tua? A e keni bërë tashmë atë?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.