3 aromatizues natyral të ajrit për shtëpinë tuaj

Aromatues shtëpiak natyral të ajrit

Veryshtë shumë e këndshme të perceptohet a erë e freskët kur të kthehesh në shtëpi. Sidoqoftë, shumë faktorë kontribuojnë që kjo të mos jetë gjithmonë kështu. Pas disa ditësh të mbyllura, ne nuk pritemi gjithmonë me një erë të freskët dhe ushqimi dhe duhani shpesh e bëjnë të domosdoshme një mjedis në shtëpi.

Në treg ka aromatizues të panumërt të ajrit me aroma shumë të ndryshme. Sidoqoftë, në Bezzia ju inkurajojmë të krijoni tuajat aromatizues të ajrit nga elementë natyralë e thjeshtë që ndoshta e keni në shtëpi. Kështu, ju do të shmangni mbushjen e shtëpisë tuaj me kimikate.

Përgatitja e një freskuesi të ajrit në shtëpi është një mënyrë e thjeshtë që shtëpia juaj të shijojë një aromë të pastër dhe të këndshme. Ju gjithashtu mund ta personalizoni atë aromë duke zgjedhur përbërësit që ju pëlqejnë më shumë për përgatitjen e saj: kanellë, livando, limon, portokall, karafil, trumzë dhe aroma të tjera natyrore.

Vajra esencialë

Aromatikët zakonisht përgatiten duke futur bimë agrume dhe lëkura, ose duke përdorur vajra esencialë me alkool të farmacisë. Të dy më pas merren në kanaçe ose kontejnerë me spërkatje për të aromatizuar dhomat në mënyra të ndryshme. Kështu që mund ta bëni me recetat e mëposhtme.

Aromë freskuese e lëngshme portokalli, kanelle dhe karafili

 • Ju duhet: 1 portokall, dy shkopinj kanelle, 10 karafil dhe 1 l ujë
 • Për ta përgatitur atë: Vendoseni ujin në një tenxhere ose tavë në zjarr mesatar të lartë. Shtoni portokallin e prerë, kanellën dhe karafilin. Sapo të fillojë të vlojë, gatuajeni në nxehtësi mesatare për afërsisht 15 minuta. Pastaj, hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet. Pasi të ftohet, kullojeni përmbajtjen e tenxhere dhe mbushni një enë spërkatëse me lëngun e përqendruar. Ju mund të spërkatni dhomat, qilimat, jastëkët ose çarçafët me të, duke marrë një aromë të freskët dhe të këndshme.

Aromë freskuese natyrore portokalli, kanelle dhe karafili

 • Alternativa të tjera: Mund të përgatisni versione të ngjashme duke vazhduar në të njëjtën mënyrë, por duke përdorur limon dhe borzilok, një barishte ideale për të luftuar kundër mushkonjave gjatë verës, ose një kombinim të limonit, rozmarinës dhe gjethes së dafinës.

Këto aromatizues të ajrit do të fillojnë të punojnë nga momenti kur i gatuani; Kur uji vlon, avujt do të arrijnë çdo cep të shtëpisë tuaj. Përfitoni nga përgatitja e tyre atë ditë kur mblidhni familjen në shtëpi dhe ka erë duhani ose kur gatuani diçka me erë të fortë që më vonë dëshironi ta eliminoni.

Aromë e lëngshme e ajrit me alkool dhe vajra thelbësorë

 • Ju duhet: 70% e alkoolit farmaceutik 96ºC + 30% e ujit të distiluar (për 200 ml freskues ajri: 145 ml alkool dhe 55 ml ujë). Përveç kësaj, 5% të vëllimit të përgjithshëm të vajrave thelbësore. * Mos u shqetësoni për alkoolin; Përdoret për të tretur vajrat esencialë por nuk do t’i japë aromë përzierjes.
 • Për ta përgatitur atë: Përzieni alkoolin dhe ujin e distiluar në një enë qelqi. Pasi të keni përgatitur bazën, shtoni vajrat thelbësore dhe tundeni. Më pas, hidhni përmbajtjen në një spërkatës, të bërë në mënyrë ideale prej qelqi dhe të errët për ruajtjen korrekte të vajrave thelbësorë.

Aromë freskuese shtëpie

Aromë freskuese e ngurtë ajri me sodë buke dhe vajra thelbësorë

 • Ju duhet: Sode buke, vaj ose esenca aromatike, një enë e vogël qelqi dhe një qiri i rrumbullakët (opsionale)
 • Për ta përgatitur atë: Mbushni enën e qelqit në gjysmë të rrugës me sodë buke. Pastaj, derdhni 10-15 pika të thelbit tuaj aromatik të preferuar: livando, lule portokalli, limon ... dhe përziejeni me një lugë çaji. Pasi të keni këtë përzierje, mund ta përfundoni mjedisin tuaj në dy mënyra:

Freskues shtëpie i ajrit të ngurtë

 1. Vendosja e një qiri në qendër dhe duke shtypur në mënyrë që të varroset gjysma. Ju mund të ndizni qirinjën dhe të filloni të shijoni aromën që do të japë menjëherë.
 2. Shtimi i 8 pikave të tjera të esencës në fillim dhe vendosja e një kapaku në shishe. Mund të jetë e jotja kapak metalik me vrima ose një prej pëlhure që lejon aromën përgjithmonë-

Siç e keni parë, përgatitni një aromatizues shtëpie për të eliminojnë aromat e këqija nga shtëpia juaj nuk është e vështirë. Shtë në dispozicion për këdo; përbërësit janë të thjeshtë dhe mund të merren pa u larguar nga shtëpia. A do të guxoni të përgatisni aromatizuesit tuaj natyralë? Në Bezzia ne kemi propozuar 3 formula të thjeshta, por ka shumë më tepër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.