3 çelësat për të humbur peshë pas 40

Humbje peshe pas 40

Humbja e peshës pas të 40 -ve nuk është e lehtë, jo e lehtë, pse të mos them kështu. Përveç përpjekjeve personale, pengesat hormonale duhet të merren parasysh dhe të gjitha ndryshimet që ndodhin brenda, gradualisht dhe pa qenë në dijeni të tij. Mund të duket si një mashtrim, është e mundur që deri tani keni menduar se ishte diçka e ekzagjeruar, por nëse jeni në karantinë tuaj, do të keni zbuluar se kilogramët nuk humbasin më aq lehtë.

Ajo që deri para disa vitesh ishte relativisht e lehtë për tu arritur, duke humbur disa kilogramë pa shumë përpjekje në shumicën e rasteve, në moshën 40 vjeç bëhet diçka dukshëm më komplekse. Tani, kjo nuk është një gjë e pamundur, as nuk duhet të heqësh dorë. Jo më pak, kështu është vetëm një çështje për të ndryshuar disa zakone dhe duke marrë parasysh çelësat e mëposhtëm.

Humbni peshë pas 40

Humbni peshë në të 40 -tat

Pse është më e vështirë të humbësh peshë pas të 40 -ve? Arsyeja është metabolike dhe hormonale, metabolizmi ngadalësohet dhe kërkon më shumë kohë për të djegur dhjamin, që përkthehet në akumulim më të madh të tyre. Përveç kësaj, me moshën, masa e muskujve humbet dhe kjo përkthehet në një formë më të ulët fizike. Kjo do të thotë, kilogramët janë më të dukshëm sepse nuk shndërrohen në muskuj aq lehtë.

Për ta ndaluar atë, duhet të jeni të vetëdijshëm se trupi juaj, edhe një herë, ka ndryshuar. Ka shumë faza të jetës në të cilat trupi i gruas ndryshon, me secilën fazë hormonale në thelbMe Karantina shënon fillimin e një prej tranzicioneve më të rëndësishme, atë që çon në menopauzë. Të qenit i vëmendshëm ju jep fuqinë për të mbajtur një peshë të shëndetshme, palestër të shkëlqyeshme dhe një mendim të hekurt.

Me pak fjalë, çelësi i parë dhe më i rëndësishmi për të humbur peshë pas të 40 -ve është, ta doni veten ashtu siç jeni. Trupi juaj është tempulli juaj, shtëpia juaj, streha juaj gjatë gjithë jetës tuaj. Kujdesuni për veten që të ndiheni mirë, por pa e rrezikuar shëndetin tuaj duke pretenduar diçka që nuk mund të jetë më. Trupi juaj adoleshent nuk do të kthehet kurrë tani forma jote është e ndryshme dhe duhet të punosh për të gjetur versionin më të mirë të vetes në këtë fazë.

Ndryshimet e shprehive që do t’ju ​​ndihmojnë të humbni peshë pas të 40 -ve

Si të humbni peshë pas 40

Çelësat për të humbur peshë pas 40 ato janë në thelb 3:

  1. Hani më pak dhe më mirë: Me një jetë më të ulur dhe një metabolizëm më të ngadalshëm, nuk është e nevojshme të konsumoni aq kalori sa më parë. Konsumoni racione më të moderuara, hani disa vakte në ditë dhe zgjidhni ushqime gjithnjë e më të natyrshme dhe të shëndetshme.
  2. Një pushim i mirë: Të flini mirë është thelbësor, nuk është shaka që thuhet se të flini dobët ju shëndoshet. Edhe pse nuk është diçka fjalë për fjalë, është realitet, sepse kur flini keq jeni më të stresuar dhe ka më shumë gjasa të hani gjatë gjithë ditës.
  3. Bëni një lloj ushtrimi: Ka shumë stërvitje, ushtrime dhe lloje sportesh, por ato që do t’ju ​​ndihmojnë të humbni peshë më shumë pas 40 janë ushtrime të kombinuara kardio dhe forcëMe Kardio ju ndihmon të digjni kalori, dhe ushtrimet me forcë tonifikojnë muskujt tuaj. Forca e rregullt dhe stërvitja kardio është çelësi për të humbur peshë në këtë fazë të jetës tuaj.

40, një fazë komplekse

Fitimi i njëfarë peshe kur i afroheni ose kaloni karantinën është normale, kështu që është më e shëndetshme dhe më e natyrshme të pranoni këtë trup të ri dhe ta supozoni atë me pjekuri dhe dashuri për veten tuaj. Ajo që është shumë e rëndësishme është mos e lini të ikë nga dora, sepse humbja e peshës tani është shumë komplekse dhe mund të bëhet një situatë e pakontrolluar. Ushtroni rregullisht, duke filluar çdo ditë për disa minuta. Nëse nuk e keni bërë ende, zbuloni joga, pilates dhe meditim të drejtuar, ata janë aleatët tuaj të mëdhenj.

Gjeni mënyrën më të mirë për të ngrënë të shëndetshëm, me ndryshime në shprehitë që ju ndihmojnë të humbni peshë dhe të arrini një formë të shëndetshme fizike. Por shmangni dietat kufizuese pasi përveçse janë joefektive në shumicën e tyre, ju rrezikoni të tërhiqeni dhe të fitoni më shumë peshë. Dhe e fundit por jo më pak e rëndësishme, duajeni veten, doni trupin tuaj dhe shijoni këtë fazë të re të jetës tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.