A është mirë të presësh shumë fëmijë?

leximi në fëmijët anglisht

Të gjithë prindërit pajtohen kur tregojnë se rritja dhe edukimi i një fëmijeNuk është një detyrë e lehtë dhe kërkon shumë durim dhe këmbëngulje. Truri i fëmijës po zhvillohet dhe është detyrë e prindërve që ta marrin fëmijën pak nga pak, të jetë në gjendje të bëjë gjëra të ndryshme që e ndihmojnë atë të ketë një pavarësi të caktuar.

Duhet të dini të jeni të durueshëm dhe të mos prisni që fëmija juaj të mësojë gjëra herën e parë. Shumë prindër shpesh hasin një problem të tillë dhe është se pritshmëritë e tyre janë shumë më të larta se sa janë në të vërtetë. Në artikullin vijues do të flasim me ju nëse është mirë të krijoni një seri pritshmërish nga fëmijët.

Rëndësia e respektimit të fëmijërisë

Askush nuk ka lindur duke ditur dhe kjo është arsyeja pse fëmijët kanë nevojë për ndihmën e prindërve të tyre kur bëhet fjalë për të mësuar gjëra të caktuara dhe që zhvillimi i trurit të tyre të jetë më optimali. Fëmijët duhet të udhëhiqen në çdo kohë nga prindërit e tyre kur bëhet fjalë për të mësuar dhe të sigurohen që me kalimin e viteve, ata të mësojnë të jenë të vetë-mjaftueshëm dhe të varur. Fëmijët janë fëmijë dhe prindërit nuk mund të presin që herën e parë që ata ndryshojnë, ata do të dinë të flasin dhe komunikojnë me të tjerët. Fëmijëria është një proces i gjatë që kërkon shumë durim nga ana e prindërve, pasi jo gjithçka mësohet në një ditë të vetme.

Nuk ka dyshim se prindërimi mund të jetë shumë rraskapitës për prindërit, por kjo nuk është një kulm që i vogli t’i nënshtrohet një niveli të vazhdueshëm të kërkesës. Pavarësisht lodhjes, prindërit duhet të jenë të durueshëm gjatë gjithë kohës me fëmijët e tyre dhe të ndjekin udhëzimet e nevojshme në lidhje me zhvillimin dhe mësimin.

Receta për të bërë me fëmijë

Fëmijët janë vetëm fëmijë

Nuk ka asgjë më shpërblyese dhe ngushëlluese për prindërit sesa të shikosh fëmijën e tyre të mësojë gjëra të reja ditë pas dite. Të jesh në gjendje të shohësh se si një fëmijë rritet dhe pak nga pak bëhet i vetëmjaftueshëm është një gjë vërtet e mrekullueshme për çdo prind. Quiteshtë krejt normale që fëmijët të bëjnë gabime pa pushim derisa të mësojnë gjëra. Somethingshtë diçka e natyrshme dhe e natyrshme për qenien njerëzore dhe jo për këtë arsye, prindërit duhet të heqin dorë ose të humbasin durimin.

Fëmijët janë vetëm fëmijë dhe si të tillë ata duhet të sillen ashtu siç janë. Prindërit duhet të lënë mënjanë pritjet e krijuara dhe të gëzojnë fëmijërinë e fëmijëve të tyre. Me kalimin e viteve, fëmijët do të rriten dhe procesi i tyre i të mësuarit dhe zhvillimit do të vazhdojë të bëhet i varur nga vetja e tyre.

Me pak fjalë, shumë prindër sot bëjnë gabimin e madh duke krijuar pritshmëri për fëmijët e tyre, të cilat në fund nuk përmbushen plotësisht. Mësimi është një proces mjaft i gjatë që kërkon shumë durim nga ana e prindërve. Fëmijët duhet të lejohen të mësojnë gjërat me ritmin e tyre pa ndjerë kërkesën nga prindërit e tyre. Fëmijëria është një fazë vërtet e mrekullueshme e jetës, të cilën fëmijët dhe prindërit duhet ta shijojnë në maksimum.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.