Çfarë mund të shihni në Uells, Mbretëria e Bashkuar

Çfarë të shohësh në Uells

Uells është pjesë e Mbretërisë së Bashkuar dhe është një nga pjesët më të bukura që mund të shohim. Të bësh një udhëtim nëpër këtë zonë jugore është diçka mbresëlënëse, pasi ne gjejmë peisazhe të mahnitshme dhe fshatra të bukur. Njihet për të qenë një tokë me shumë kështjella, pasi ishte një zonë shumë e mbrojtur, por edhe me qytete dhe peizazhe të vogla dhe simpatike që do të na marrin frymën.

Padyshim që ia vlen konsideroni një udhëtim në zonën e Uellsit, meqenëse do të dashurohemi me këtë zonë. Një prej kombeve më të vegjël në Mbretërinë e Bashkuar, por që nuk ka asgjë për t'u patur zili të tjerëve. Ne do të shohim disa nga vendet kryesore për të vizituar në Uells.

Cardiff, kryeqyteti

Çfarë të shohësh në Cardiff

Cardiff është kryeqyteti i Uellsit dhe prandaj duhet parë. Ajo dallohet për kështjellën e saj që daton nga koha e sundimit Romak edhe pse i është nënshtruar shumë rinovimeve dhe zgjerime gjatë gjithë historisë. Për të mos u humbur është Kulla e Sahatit dhe Muri i Kafshëve. Tjetra mund të vizitojmë lagjen Castillo, e cila është zona e saj më tregtare dhe e gjallë. Gjithashtu ia vlen të shikohet Parku i bukur Bute, një nga parqet më të mëdha të qytetit të MB, i vendosur përgjatë lumit Taff. Vizitoni galeritë e bukura të vjetra The Royal Arcade, një vend për të gjetur suvenire dhe antike. Vazhdon me një vizitë në Tregun Qendror për të parë produktet tipike dhe Muzeun e tij Historik.

Swansea, qyteti i tij i dytë

Swansea në Uells

Ky është qyteti i dytë më i madh dhe më i rëndësishëm në Uells, duke e bërë atë një vend tjetër për t'u vizituar. Qendra e saj u rindërtua pas Luftës së Dytë Botërore nga bombardimet. Ju mund të shihni Sheshin Castle dhe të vizitoni Oxford Street, zona e saj tregtare. Ajo gjithashtu thekson tregun e saj të madh, me produktet më të mira gastronomike të Uellsit. Në këtë vend ju duhet të ecni nëpër gjirin e tij të bukur dhe të kaloni pranë Far Mumbles, far i famshëm i tij.

Conwy, një qytet simpatik

Çfarë të shohësh në Uells, Conwy

Në Uells kemi qytete të këndshme pak simpatike, si Conwy në Uellsin Verior. Një qytet me mure që është shpallur një Trashëgimi Botërore. Ajo shquhet për kështjellën e saj imponuese të shekullit të XNUMX-të që padyshim do të tërheqë vëmendjen tonë dhe që ende ruan një pjesë të murit të saj. Në vilë mund të shihni shtëpinë Plas Mawr me arkitekturë të bukur elizabetiane. Ne gjithashtu mund të vizitojmë shtëpinë më të vogël piktoreske në Britaninë e Madhe dhe zonën e portit, e cila është shumë e bukur.

Parku Kombëtar Snowdonia

Parku Natyror Snowdonia

Ky park i bukur kombëtar ndodhet në Northwest Wales është plot me male, lugina, liqene dhe ujëvara. Një vend që jo vetëm surprizon nëse kalojmë nëpër të, por është gjithashtu një parajsë për ata që duan të bëjnë shëtitje në mes të natyrës. Në këtë park është mali Snowdon, maja më e lartë në Angli, si dhe majat e tjera të ulëta që janë ideale për fillestarët në alpinizëm. Sipas legjendës, në majë të malit është ogre Ritha Gawr, i cili u ekzekutua nga mbreti Arthur.

Llandudno, shijoni stilin viktorian

Zbuloni qytetin piktoresk të Llandudno

Ky është një tjetër nga qytetet simpatike të Uellsit të Veriut, një vend që është gjithashtu një destinacion i shkëlqyeshëm për pushime në Mbretërinë e Bashkuar. Ekziston një tramvaj i shkëlqyeshëm që shkon në majë të qytetit. Duke qenë një vend kaq turistik, ne e dimë se do të gjejmë të gjitha llojet e shërbimeve, nga dyqanet në restorante, hotele dhe kafene. Shquhet për shëtitoren e saj elegante, por edhe për ndërtesat e stilit viktorian. Gjithashtu, me sa duket ishte këtu që Lewis Carroll takoi një londinez të vogël i cili e frymëzoi atë për të krijuar 'Alice in Wonderland'.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.