Çfarë të shihni në qytetin e Vjenës

Pallati Schonbrunn

Vjena është një qytet monumental dhe elegant, me një sharm dhe sofistikim që të bën përshtypje të gjithë vizitorët që kalojnë nëpër të. Kryeqyteti i Austrisë na gëzon me ndërtesat e saj historike, qoshet dhe kafenetë e saj. Nëse ju pëlqejnë të gjitha qytetet evropiane, me siguri që ky nuk do ju lërë indiferentë, sepse ka atë hijeshinë e vjetër të përzier me prekjen e re dhe atë artistike që frymohet në të gjitha cepat dhe cepat e saj.

La Qyteti i Vjenës është një vend që ia vlen të vizitohet. Ne do të shohim se cilat janë vendet kryesore të interesit të tij, por si në çdo qytet tjetër, ju duhet të lini veten të shkoni dhe të vizitoni çdo cep nëse është e mundur, pasi ne gjithmonë mund të gjejmë hapësira të mahnitshme. Lëreni veten të tërhiqet nga hijeshia e madhe e Vjenës në udhëtimin tuaj të ardhshëm.

Pallati Schönbrunn

kjo pallati njihet si Versajë e Vjenës, dhe kjo nuk është për më pak nga pamja e saj elegante. Ky pallat u ndërtua në shekullin e XNUMX-të në vendin e një shtëpizë gjuetie. Me kalimin e kohës do të bëhej vendpushimi veror i familjes perandorake deri në fund të monarkisë në fillim të shekullit të XNUMX-të. Një vend që ishte edhe vendi ku ishte Perandoresha e famshme Sissi. Udhëtimet me udhëzime në pallat mund të rezervohen në mënyrë që të mos humbni asgjë në dhomat tuaja, të shijoni këto kopshte të rregulluara dhe të merrni një biletë për të parë Muzeun e Transportit Perandorak pranë pallatit.

Pallati Hofburg

Pallati Hofburg

E vendosur në qendrën historike të qytetit gjejmë një pallat tjetër që duhet të vizitohet, Pallati Hofburg. Ishte për më shumë se gjashtë shekuj rezidenca e familjes mbretërore të Habsburgëve. Brenda pallatit mund të vizitoni apartamentet e vjetra perandorake, muzetë dhe kishëzat. Muzeu Sisi, kushtuar jetës së perandores së njohur ose argjendtë të oborrit, është veçanërisht i mrekullueshëm.

Biblioteka Kombëtare e Austrisë

Biblioteka Kombëtare e Austrisë

E ndërtuar në shekullin e XNUMX-të Mund të thuhet se është një nga bibliotekat më të bukura historike në botë, kështu që nëse ju pëlqen kjo lloj hapësire nuk duhet ta humbisni. Në bibliotekë mund të shohim një arkitekturë të stilit barok, statuja të vjetra, kanavacë dhe natyrisht një koleksion të pamasë librash.

Opera e Vjenës

Opera d eViena

Opera Shtetërore e Vjenës është kompania më e njohur e operës në botë. Opera e Vjenës u hap në 1869 si një Ndërtesë e Rilindjes, me një vepër të Mozartit. Në vitin 1945 një bombë dëmtoi seriozisht ndërtesën dhe u deshën vite për ta rihapur atë. Sot jemi akoma përpara një simboli autentik të qytetit, një ndërtese historike me shumë rëndësi. Ju mund të shihni ndërtesën brenda dhe gjithashtu të bëni turne udhëzuese. Përveç kësaj, është e mundur të blini bileta të lira për punimet, kështu që është një mundësi e shkëlqyer.

Naschmarkt

Tregu i Vjenës

Kjo është tregu më i njohur në të gjithë Vjenën dhe është kryer që nga shekulli XVI. Shtë një treg tipik ku mund të gjeni të gjitha llojet e tezgave ushqimore. Vendi perfekt për të parë jetën e përditshme të banorëve të Vjenës dhe për të blerë ushqime lokale. Përveç kësaj, ka zona për të ngrënë me restorante dhe stalla, duke e bërë atë vendin ideal për të ndaluar dhe provuar pjatat tipike.

Stadtpark

El parku i qytetit, i hapur në shekullin e XNUMX-të, është një nga vendet për të shkuar në Vjenë. Parku ka një stil anglez, me një monument për Johan Strauss ose ndërtesën e Kursalon. Në këtë park me rreth 65.000 metra katrorë ne do të shohim të gjitha llojet e hapësirave të gjelbra dhe bimëve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.