Çfarë të shihni në qytetin Uells të Cardiff

Cardiff

La Qyteti Uells i Cardiff ka një qendër historike por edhe nga një zonë moderne. Shtë kryeqyteti i Uellsit dhe një qytet i vogël, i cili mund të vizitohet në këmbë dhe brenda një kohe të shkurtër, duke e bërë atë një ndalesë të shkëlqyeshme për dy ditë. Fortifikimi i parë në këtë zonë daton nga kohërat romake dhe sot ende ruan kështjellën e saj të mrekullueshme, e cila është një nga pjesët më të rëndësishme dhe domethënëse të saj.

kjo qyteti ka një zonë porti, gjë që e ka bërë atë një vend shumë aktiv. Për më tepër, gjatë Revolucionit Industrial ajo u rrit shumë, pasi u bë sasia kryesore e thëngjillit britanik, një pikë kyçe. Sot është një qytet më i përkushtuar ndaj turizmit që na ofron shumë vende për të parë.

Kështjella e Cardiff

Kështjella e Cardiff

Kjo është pika më e rëndësishme për të parë në qytetin e Cardiff. Kalaja ka një origjinë normane, megjithëse është rinovuar me kalimin e kohës. Shumica e rinovimeve janë për shkak të atyre të kryera në shekullin e XNUMX-të, kështu që ju mund të shihni një stil të caktuar eklektik. Kalaja ulet në një kodër të vogël dhe ofron një vizitë të këndshme, me udhëzues audio në dispozicion. Possibleshtë e mundur të shohim piktura afreske, struktura prej druri dhe dhoma të ndryshme që do të na befasojnë me miksimet e tyre. Përveç kësaj, ju mund të ngjiteni në Kullën e Sahatit për të shijuar pamjet.

Bashkia e Cardiff

Bashkia e qytetit është një ndërtesë e madhe që tërheq vëmendjen, në fillim të shekullit XX. Possibleshtë e mundur të vizitoni dhomat që janë të hapura brenda, kështu që mund të jetë një vizitë interesante. Ju mund të shihni të ashtuquajturën Dhomë Mermeri me skulptura të njerëzve të rëndësishëm në historinë Uellsit. Possibleshtë e mundur që ne mund të shohim gjithashtu Sallën e Këshillit ose auditorin, dhoma të zbukuruara me shumë kujdes.

Muzeu Kombëtar i Cardiff

Muzeu Kombëtar i Cardiff

Kjo ndërtesë është e vendosur pranë City Cardiff Hall, kështu që mund të vizitohet në asnjë kohë. Shtë një ndërtesë e bimë neoklasike që strehon një muze kombëtar. Shtë një muze në të cilin gjejmë një larmi të madhe ekspozitash, kështu që zakonisht është e përsosur të shkosh me familjen dhe të kalosh një kohë argëtuese dhe edukative. Mund të gjejmë nga ekspozitat e shkencave natyrore ose zoologjisë te veprat e rëndësishme të autorëve si Van Gogh ose Rodin. Ekziston edhe një zonë për fëmijët, në mënyrë që ata të mund të shijojnë shkencën në një mënyrë aktive dhe argëtuese.

Parku Bute

Parku Bute në Cardiff

zemra e Cardiffit ne gjejmë Parkun e mrekullueshëm Bute, një park urban me shumë bukuri pranë kalasë që shtrihet përgjatë lumit Taff. Një vend i përsosur për t'u çlodhur dhe për të bërë shtigje të ndryshme që kalojnë nëpër të, në këmbë ose me biçikletë. Në qendër të saj ka një hapësirë ​​arsimore për të mësuar më shumë rreth florës dhe faunës në park.

Arcade Mbretërore

Arcade Mbretërore

Ky qytet ishte një qendër viktoriane ku kishte shumë tregti për shkak të lulëzimit të Revolucionit Industrial. Sot mund të gjejmë galeri Viktoriane që ende punojnë dhe vende tregtare për të blerë, tani më të orientuara në turizëm. Por Arcade Mbretërore është galeria më e vjetër e atyre në qytet dhe ai me një stil më luksoz. Shtë një nga vendet më të njohura dhe ideale për të gjetur gjëra për zbukurim ose suvenire të bukura tipike Uellsit, kështu që mund të jetë një nga pikat përfundimtare të vizitës për të bërë pazar.

Tregu Qendror Victorian i Cardiff

Nëse ju doni mësoni më shumë rreth gastronomisë së Uellsit dhe nga qyteti mund të shkoni në tregun qendror. Ndërtesa e stilit viktorian me një çati prej xhami është shumë e bukur dhe në të mund të gjejmë gjithçka, nga librat e dorës së dytë deri te të gjitha llojet e ushqimeve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.