Çfarë të shohësh në Glasgow

Glasgow, çfarë të shohësh në qytet

La qyteti i Glasgow është një qytet port i vendosur përgjatë lumit Clyde. Ky qytet skocez në Ultësirën nuk është zakonisht një vend për të vizituar kur krahasohet me Edinburgun, por gjithashtu fsheh disa gjëra interesante. Nga shekulli i XNUMX-të deri në shekullin e XNUMX-të ishte një qytet shumë i begatë dhe industrial, kështu që pati një rritje të madhe. Sot ende mund të shohim arkitekturën viktoriane dhe gjeorgjiane, si dhe zona më moderne.

Le të shohim se cilat janë pikat me interes në qytetin e Glasgow, e cila është gjithashtu një vizitë interesante. Shtë një vizitë e shkëlqyeshme nëse jemi në Edinburg, pasi ajo arrin para një ore. Ne do të jemi në gjendje të shohim qendrën e saj historike dhe zonën e rinovuar të portit pranë lumit, përveç gjërave të tjera.

Katedralja e Shën Mungos

Katedralja e Shën Mungos në Glasgow

kjo Katedralja është një nga ndërtesat e saj më të vjetra dhe një përfaqësim i vërtetë i stilit gotik në Skoci. Shtë një katedrale që është ndërtuar në shekullin e XNUMX-të dhe e cila është rinovuar në shekullin e XNUMX-të. Ju mund të vizitoni varrin e Shën Mungo i cili është shenjt mbrojtësi i qytetit dhe i cili ndodhet në një kriptë të vjetër nga shekulli i XNUMX-të. Ju gjithashtu mund të vlerësoni dritaret e bukura prej qelqi me njolla, megjithëse ato janë aktuale, dhe tavanin nga shekulli i XNUMX-të. Një katedrale shumë e bukur dhe një nga vizitat thelbësore në qytetin e Glasgow.

Muzeu Kelvingrove

Muzetë e Glasgow

Në këtë qytet ka shumë muze, megjithëse ky është ai që duhet të shihni dhe të mos e humbisni nëse nuk keni shumë kohë për t'i parë të gjithë. Ky muze është i rrethuar nga kopshte të bukura dhe jo vetëm që tërheq rrethinat e tij, pasi ka shumë vepra me interes. Ne mund të shohim në dhomat e tyre 'Lajmërimi' i Boticelli ose 'Krishti i Shën Gjonit të Kryqit' të Dalí, si dhe disa piktura nga Van Gogh ose Rembrandt.

Kopshti Botanik i Glasgow

Kopshti Botanik i Glasgow

Kjo e bukur Kopshti botanik ndodhet në njërin skaj të West End. Shtë një park i madh publik që është shumë i bukur në stinë të tilla si pranvera dhe vjeshta. Në këtë kopsht gjejmë Pallatin Kibble, një serë të madhe viktoriane që ia vlen të vizitohet. Vendi perfekt për të bërë foto të bukura.

Nekropoli në Glasgow

Nekropoli i Glasgow

Pranë katedrales së Shën Mungos është nekropoli i bukur i Glasgow. Në Edinburg ju gjithashtu mund të vlerësoni varrezat e bukura të vjetra, të cilat kanë një bukuri vërtet të veçantë. Kjo varrezë është e epokës viktoriane, kështu që ka shumë detaje që do të na lënë të mahnitur. Ju mund të bëni një shëtitje duke admiruar të gjitha detajet në varreza dhe gjithashtu të ngjiteni në katedrale për ta parë atë nga lart.

Ashton dhe Hidden Lane

Ashton Lane në Glasgow

Nëse dëgjoni ndonjë gjë për korsitë, ato janë rrugica të ngushta, të vjetra dhe me kalldrëm ku mund të gjeni atmosferën më të mirë në qytet. Pra, një vizitë tjetër ju me siguri do të dëshironi të bëni përfshin Ashton dhe Hidden Lane. Ashton është e vendosur në rrethin e universitetit dhe ne mund të gjejmë bare dhe restorante me një atmosferë të mirë ku mund të ndalemi. Fshehur është më e qetë, me kafene dhe disa dyqane në të cilat për të blerë diçka interesante.

Qendra e qytetit Glasgow

Rruga Buchanan në Glasgow

Në qendër të qytetit mund të shohim disa vende interesante, pasi që është një qytet ku gjejmë art dhe fasada të bukura. Sheshi George është një shesh shumë qendror me një memorial lufte. Në rrugën Buchanan gjejmë rrugën më komerciale nga qyteti, me disa rrugica apo korsi interesante dhe shfaqje të artit urban. Ne gjithashtu mund të vizitojmë The Lighthouse, një ndërtesë shumë e veçantë në Mackintosh që ishte selia e një gazete por tani është një muze me hyrje falas.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.