Çfarë duhet të shihni në Katar

Ishulli artificial Doha

Kupa e Botës në Katar është afër dhe kjo është arsyeja pse nuk është për t'u habitur që shumë turistë zgjedhin këtë vend si destinacion pushimi këtë vit. Pra, duke përfituar nga momenti, ne do t'ju tregojmë gjithçka për të parë në Katar dhe gjithashtu të gjitha gjërat për të bërë, të cilat bëhen thelbësore.

Brenda pak ditësh do të mund të shijoni monumentet e një vendi si ky. Pra, me siguri do të përfitoni nga rasti për të shijuar Botërorin por edhe të gjitha këndet që na lë kjo zonë. Dëshironi të dini më shumë se çfarë të shihni në Katar? Atëherë është koha të filloni të planifikoni arratisjen tuaj.

Çfarë duhet të shihni në Katar: Fshati kulturor Katara

Në përgjithësi, mund të themi se është një lloj fshati apo zona ku do të gjeni gjëra të ndryshme për të bërë dhe do të befasoheni me secilën prej tyre. që në këtë vend ju mund të shijoni Xhaminë Katara me pllaka persiane dhe turke dhe e cila ka një ngjyrë kaltërosh më karakteristike. Kështu që arkitektura e saj dhe gjithçka që reflekton rreth tij do të ndikojë tek ju. Nëse ju pëlqen kjo, do të gjeni edhe të ashtuquajturën Xhamia e Artë pikërisht përballë amfiteatrit dhe është e kompletuar me pllaka në një nuancë shumë elegante të artë. Po, ne kemi përmendur amfiteatrin dhe është një pikë tjetër që nuk mund ta humbisni. stil grek por me ndikime islame. Më në fund, një shëtitje poshtë 21 High Street do të kompletojë ditën tuaj. Është një vend plot luks që nuk do t'ju lërë indiferentë.

Çfarë duhet të shihni në Katar

Muzetë e Katarit

Nga ana tjetër, nuk do të harrojmë gjithçka që muzetë kanë përgatitur për ne. Sepse në to do të takohemi një vend kulti si Muzeu Kombëtar se vetëm forma që ka bëhet tashmë një nga mrekullitë e mëdha. Brenda do të gjeni veten me kalimin e kohës, me traditat e dikurshme por duke i kombinuar ato me më aktualet. Një udhëtim në historinë më të mirë, por edhe duke u rrëmbyer nga një skenë më e veçantë, kështu që do të gjejmë disa dhoma.

Në Doha, kryeqyteti i saj, gjejmë një tjetër nga muzetë më të rëndësishëm. Po flasim për Artin Islam, i cili ka edhe objekte edhe dorëshkrime, madje edhe veshje vërtet të rëndësishme shtrihet nga shekulli VII deri në shekullin e XNUMX-të. Rreth 60 metra nga bregu dhe në një ishull artificial mund ta vizitoni dhe është një nga opsionet e tjera për ta parë në Katar.

Muzeu i Dohas

Ishulli i Bananes

Nëse dëshironi të ndaheni pak nga zona më qendrore, atëherë rreth 20 minuta, afërsisht, do ta gjeni këtë vend. Ajo ka formën e një gjysmëhëne dhe është përballë Dohas. Do të jetë koha më e mirë të mund të pushoni në zonat e plazhit, por edhe me rrëshqitje, sporte ujore dhe shumë më tepër. Pa dyshim, është një nga destinacionet e preferuara të familjeve për të kaluar një ditë spektakolare.

Shijoni kohën e lirë në Pearl

Pearl Katar është një tjetër destinacion i preferuar. Sepse do të hyjë në një zonë ku luksi është protagonisti kryesor. Nga pazari tek planet e kohës së lirë do të jenë në këtë zonë. I cili është i rrethuar nga shtëpi luksoze por ka edhe një formë perle sepse është një ishull artificial. Hotele, restorante, dyqane, vila. Çfarë mund të kërkojmë më shumë? Gjithashtu plot luks, ashtu siç na pëlqen kur udhëtojmë.

Aspire Park

Pas një dite intensive pazaresh ose restorantesh dhe shumë më tepër kohë të lirë, asgjë si shkëputja nga pak dhe thithja e ajrit më të pastër. Për këtë, nëse mendojmë se çfarë të shohim në Katar, na lë edhe një opsion si ky në formën e një parku. Është një nga më të mëdhenjtë në qytet. Përveç se ka liqene, ka edhe një zonë lojrash për të vegjlit në shtëpi dhe vende të qeta me shatërvanë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.