Çfarë duhet të bëni për të mos menduar për ish-partnerin

duel-1

Nuk është e lehtë apo e thjeshtë t'i japësh fund një lidhjeje. Kthimi i faqes është një kohë e vështirë për shumë njerëz, veçanërisht kur nuk ndaloni së menduari për ish-partnerin gjatë gjithë ditës. Për këtë, është e rëndësishme të kaloni nëpër faza të ndryshme të pikëllimit dhe të jeni në gjendje të rindërtoni jetën në mënyrën më të mirë të mundshme.

Në artikullin e mëposhtëm do t'ju japim një sërë udhëzimesh që mund t'ju ndihmojnë të harroni ish-partnerin tuaj.

Respektoni ritmet e pikëllimit

Në shumë raste, gabimi i madh bëhet kur imponohet ideja për të mos menduar më për ish-partnerin. Është normale që është e vështirë të ndalosh së menduari dhe për ta arritur atë është diçka që do t'ju marrë kohën. Duhet të dish të respektosh ritmet e zisë dhe jini të durueshëm derisa të vijë momenti kur nuk ka asnjë mendim për ish-partnerin.

Emocionet janë të vlefshme dhe të nevojshme

Ndarja me partnerin do të shkaktojë një sërë emocionesh të të gjitha llojeve, nga trishtimi te malli apo faji. Është normale që këto lloj emocionesh të ndodhin dhe kjo është arsyeja pse është e rëndësishme t'i vërtetoni ato. Lejimi i emocioneve të tilla është thelbësor kur bëhet fjalë për të kthyer faqen dhe për t'i dhënë fund ndarjes.

Gjeni diçka që ju mbush me iluzion

Është e rëndësishme të kërkoni diçka që mund të kthejë iluzionin e humbur. Çdo gjë shkon në mënyrë që të ndaloni së menduari për ish-partnerin dhe të jetoni me optimizëm dhe pozitivitet ditë pas dite. Shpërqëndrimi me hobi ose interesa të caktuara do t'ju lejojë të qëndroni në humor dhe të shijoni jetën.

depresioni për shkak të ndarjes së partneritetit

Duhet të ktheni faqen dhe të harroni ish-partnerin

Duhet të dish të kthesh faqen dhe të jesh i vetëdijshëm që cikli ka marrë fund. Për ta bërë këtë, mund të kryhet një ritual simbolik dhe lidhjet të priten përfundimisht me ish-partnerin. Rituali është kyç kur bëhet fjalë për të ndaluar së menduari për personin dhe për të qenë në gjendje të shijoni jetën e re.

shkoni te një profesionist

Nëse është e nevojshme, mund të kërkoni ndihmë nga një profesionist. Shumë njerëz nuk janë në gjendje të ndërpresin lidhjet me ish-partnerin e tyre dhe do të kenë nevojë për ndihmën e një profesionisti. Çdo ndihmë është e vogël kur bëhet fjalë për pranimin e ndarjes dhe shmangien e çdo lloj mendimi për ish-partnerin.

Me pak fjalë, nuk është e lehtë të ndalosh së menduari për ish-partnerin. Çdo person është i ndryshëm, kështu që është thelbësore të dish se si të vërtetosh emocione të ndryshme dhe ta lëmë kohën të shërojë të gjitha plagët. Është e rëndësishme të mos e gjykoni veten në mënyrë negative për të menduar për ish-partnerin tuaj dhe të bëni gjithçka që është e mundur që dhimbja të mos zgjasë me kalimin e kohës. Ndonjëherë shënimi i vetes ose vendosja e qëllimeve të caktuara mund t'ju ndihmojë të kapërceni pikëllimin. Mos harroni të shkoni te një profesionist në rast se nuk jeni në gjendje të eliminoni mendime të tilla nga koka juaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.