Çfarë të bëni nëse partneri gënjen

Mentir

Jo të gjitha gënjeshtrat janë njësoj dhe nuk është e njëjta gjë për ta bërë atë pafajësisht, që ta bësh me të keqe dhe ta dish se do t’i shkaktojë dëm të konsiderueshëm personit tjetër. Në rastin e çiftit, gënjeshtra në mënyrë të përsëritur dhe rregullisht do të shkatërrojë një nga vlerat më të rëndësishme në çdo marrëdhënie: besimin.

Pa besim nuk mund të jepni trashëgimi për të mbështetur çdo lloj çifti që mund të konsiderohet i shëndetshëm. Në asnjë rrethanë, një nga partnerët nuk mund të lejohet të përdorë gënjeshtra rregullisht dhe nëse kjo ndodh, ato duhet të ndalen sa më shpejt që të jetë e mundur.

Gënjeshtra në çift

Shtë e vërtetë që gënjeshtrat janë në dritën e ditës dhe në rastin e çifteve kjo nuk bën përjashtim. Sidoqoftë, përqindja e madhe e këtyre gënjeshtrave konsiston në lënien e fakteve të ndryshme që mund të ndihmojnë në forcimin e vetë partnerit. Whatshtë ajo që njihet si gënjeshtra e bardhë dhe ata kërkojnë mbi të gjitha t'i japin siguri dhe forcë më të madhe vetë marrëdhënies. Krejtësisht të ndryshme janë gënjeshtrat si të tilla dhe që shkaktojnë dëme të mëdha në çift, madje edhe prishja e një vlere aq thelbësore sa besimi mes dy njerëzve.

Në rast se çifti rregullisht dhe shpesh përdorin gënjeshtra, është e rëndësishme të pyesni dhe të dini pse ai përdor gënjeshtra brenda marrëdhënies. Nga këtu, çifti është i ngarkuar të vendosë nëse ata vendosin të vazhdojnë me një marrëdhënie të tillë ose nëse nuk ia vlen një shans i dytë dhe të shkurtojnë humbjet e tyre. Sidoqoftë, nuk mund të duroni një gënjeshtar patologjik pasi marrëdhënia do të bëhej toksike dhe nuk do të kishte asnjë lloj besimi midis palëve.

le të them-gënjeshtra-çift

Çfarë të bëni nëse partneri gënjen

Nuk është aspak e njëjta gjë që çifti ka gënjyer vetëm një herë ose që ata e bëjnë atë nga zakoni. Nga këtu personi i mashtruar duhet të pyesë veten nëse personi tjetër është i denjë për besim dhe nëse i ngjan vlerave që duhet të jenë të pranishme brenda një marrëdhënie të shëndetshme.

Në të gjitha rastet, dialogu dhe komunikimi në çift është thelbësor kur bëhet fjalë për zgjidhjen e çfarëdo lloji problemesh ose konfliktesh që mund të ndodhin. Përveç kësaj, duhet të ketë një angazhim nga ana e dy njerëzve, pasi që përndryshe është diçka që mund të ndodhë përsëri në afat të shkurtër ose të mesëm.

Vetëvlerësimi i personit të lënduar është një aspekt tjetër që duhet marrë parasysh kur fal një gënjeshtër. Nuk është e lehtë ose e thjeshtë për të rindërtuar besimin e prishur dhe nëse gjendja emocionale është e ulët mund të jetë e vështirë të marrësh marrëdhënien përsëri në këmbë. Kjo është arsyeja pse vetëvlerësimi në raste të tilla është aq i rëndësishëm sa edhe thelbësor. Duhet të jeni shumë të sigurt para se të ndërmerrni hapin e rëndësishëm për të falur personin që gënjen dhe për t’i dhënë një mundësi të dytë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.