Çfarë duhet të bëni nëse fëmija vuan nga bruksizmi

 

bruxism

Nëse keni vënë re se fëmija juaj kërcen dhëmbët ndërsa është duke fjetur, ka shumë mundësi që ju të vuani nga një çrregullim i quajtur bruksizëm. Disordershtë një çrregullim më i zakonshëm nga sa mund ta imagjinoni, që prek një të katërtën e shoqërisë. Në fillim nuk ka nevojë të shqetësoheni, pasi bruksizmi zakonisht zhduket në momentin që fëmija del me dhëmbë të përhershëm.

Në artikullin vijues do t'ju tregojmë më shumë rreth bruksizmit dhe çfarë pasojash mund të ketë në lidhje me shëndetin oral të fëmijës.

Çfarë është bruksizmi?

Bruksizmi është një çrregullim që prek muskujt e gojës dhe për të cilat ka një tkurrje të tepërt të tyre, duke shkaktuar një zhurmë të rëndë bluarëse. Bruksizmi mund të shkaktojë dhimbje koke, nofull ose dhimbje veshi. Ekzistojnë dy lloje ose lloje të bruksizmit:

  • I njohur si centric, i cili konsiston në shtrëngimin e dhëmbëve më fort se zakonisht. Mund të ndodhë si gjatë ditës ashtu edhe gjatë natës.
  • Shkakton ekscentrik kërcitjen e dhëmbëve dhe zakonisht ndodh gjatë natës.

Duhet të theksohet se bruksizmi është i zakonshëm dhe normal gjatë formimit të dhëmbëve. Si rregull i përgjithshëm, Ky çrregullim zakonisht zhduket pas dhëmbëzimit të përhershëm të foshnjës.

Arsyet e zakonshme për bruksizmin

Bruksizmi mund të jetë për shkak të shkaqeve fizike ose psikologjike.

  • Në rast se është për arsye psikologjike, shfaqet bruksizmi për shkak të stresit të tepërt në jetën e fëmijës ose për shkak të një gjendje të rëndësishme ankthi.
  • Shkaqet gjithashtu mund të jenë fizike, të tilla si shfaqja e dhëmbëve të rinj ose pozicioni i tyre i dobët. E gjithë kjo do të thotë që ata mund të kërcasin dhëmbët ndërsa fëmija është duke fjetur.

Vajza e vogël që shtrëngon dhëmbët

Si të trajtoni bruksizmin

Siç kemi komentuar tashmë më lart, në shumicën dërrmuese të rasteve, bruksizmi zakonisht largohet vetvetiuMe Trajtimi është i vlefshëm vetëm në rast se nuk zhduket dhe shkakton konsum të rëndë të dhëmbëve ose dhimbje të forta në to.

Nëse fëmija është shumë i vogël, thjesht vendosni një pjatë plastike në zonën e sipërme dhe kështu parandaloni që dhëmbët të mos vuajnë rëndë. Nëse me kalimin e viteve, bruksizmi nuk zhduket, do të ishte e nevojshme fillimi i trajtimit ortodontik ose ortopedik.

Nëse rezulton se bruksizmi është shkaktuar nga shkaqe psikologjike, do të ishte e këshillueshme që të përdorni masa të ndryshme relaksimi tek fëmija për të zvogëluar sa më shumë nivelet e stresit ose ankthit. Në rast të arsyeve fizike, rekomandohet të filloni një trajtim të bazuar në fizioterapi që ndihmon në relaksimin e muskujve të gojës.

Në fund të fundit, mos u shqetësoni shumë nëse fëmija juaj kërcen dhëmbët gjatë gjumit. Prindërit duhet të jenë të vëmendshëm se si zhvillohet një çrregullim i tillë në rast se gjërat përkeqësohen. Për të zbutur këtë bruksizëm, këshillohet të ndiqni një sërë rutinash relaksimi që ndihmojnë fëmijën të arrijë i qetë para gjumit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.