Çfarë të bëni nëse çifti është i largët

Lufton

Të vëresh se partneri është i largët është një nga frika e atyre që janë në një lidhje. Distancimi pak nga pak bën që gjërat të mos jenë njësoj si në fillim të marrëdhënies, duke shkaktuar frikën se është fundi i saj.

Duke pasur parasysh këtë, personi i përfshirë nuk di çfarë të bëjë, të përpiqemi të bëjmë që gjithçka të kthehet në të njëjtën gjë si më parë. Në raste të tilla, është e nevojshme të gjesh shkakun ose arsyen pse njëra nga palët brenda çiftit është larguar nga tjetra.

Lidhja brenda çiftit

Që një çift të konsolidohet dhe të rritet, është e rëndësishme të krijoni një lidhje. Duhet të ketë një harmoni të caktuar kur bëhet fjalë për dhënien dhe marrjen. Nëse kjo nuk ndodh, është shumë e mundur që lidhja të dobësohet gradualisht dhe të fillojë distancimi i njërës nga palët. Që lidhja të forcohet, duhet të ketë kënaqësi nga të dy palët në një nivel emocional dhe sentimental. Nëse kjo nuk ndodh, është krejt normale që njëri nga anëtarët të bëhet i largët dhe marrëdhënia të jetë e dënuar të dështojë.

Shkaqet e largimit nga çifti

Ka disa arsye pse një person mund të bëhet i largët me partnerin e tij:

 • Personi ka pësuar humbjen e dikujt të rëndësishëm dhe është në mes të pikëllimit. Duke pasur parasysh këtë, është normale që sjellja e personit të ndryshojë në mënyrë drastike dhe mund të tregojë pak shkëputje në çift. Nëse kjo ndodh, është thelbësore t'i jepni të gjithë dashurinë e mundshme.
 • Presioni i marrë ose nga puna, nga familja ose nga partneri, Mund të shkaktojë një farë distance në marrëdhënie. Nëse kjo ndodh, është e rëndësishme të flisni me çiftin dhe të vendosni të gjitha udhëzimet e mundshme për të kapërcyer një presion të tillë.
 • Luftimi në të gjitha orët mund ta lodhë personin dhe zgjidhni të qëndroni të largët në marrëdhënie. Grindjet dhe grindjet nuk janë të mira për një çift, prandaj këshillohet të flisni për gjëra dhe të propozoni zgjidhje për to.
 • Vuan nga pabesia Shtë një tjetër nga shkaqet më të zakonshme me të cilin një person mund të largohet nga partneri i tij.

KONFLIKTI

Si të veprojmë nëse partneri është i largët

Pasi të jetë identifikuar shkaku që shkakton një distancë të tillë, është e rëndësishme të gjesh një zgjidhje në mënyrë që lidhja të mos prishet:

 • Shtë e rëndësishme të uleni pranë çiftit dhe pyete në mënyrë të qetë arsyen e distancimit të tillë.
 • Të qenurit empatik me partnerin tuaj ju ndihmon të dini se si ndiheni dhe të jetë në gjendje të rregullojë problemin.
 • Ju nuk duhet të bini në krenari dhe te jete i larget me partnerin. Nëse kjo ndodh, gjërat do të përkeqësohen shumë dhe do të jetë shumë e vështirë për të rimarrë lidhjen.

Me pak fjalë, nëse partneri juaj është i largët, është e rëndësishme të dini shkakun që ka motivuar këtë situatë dhe përpiquni të ktheni gjithçka në mënyrën e mëparshme Lidhja brenda çiftit është e rëndësishme dhe duhet pasur kujdes sa më shumë që të jetë e mundur për të parandaluar që vetë çifti të ndahet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.