Çfarë është upcycling

Upcycling

Ne jemi duke gjeneruar gjithnjë e më shumë mbeturina dhe për këtë arsye është shumë e vështirë që mjedisi të mos preket. Ne e kemi kuptuar që konsumizmi i madh na bën të gjenerojmë mijëra mbeturina çdo vit. Prandaj, riciklimi është bërë një pikë kryesore në mënyrë që të zvogëlohet kjo rritje e plehrave. upcycling është një trend ideal që përqendrohet në riciklimin dhe për të përmirësuar atë që tashmë keni.

El upcycling është i njohur edhe si upcycling. Ky term na tregon se riciklimi përdoret në mënyrë krijuese për të krijuar diçka të rëndësishme, me më shumë vlerë se ajo që kishim më parë, duke shtuar termin lart. Pa dyshim është një ide e shkëlqyeshme për të gjeneruar shumë më shumë vlerë me idenë e riciklimit dhe që shumë e shohin se është gjithashtu diçka që është fitimprurëse.

Nga vjen ngritja e biçikletës?

Upcycling është një term që nuk është i ri, pasi që u shfaq në vitet nëntëdhjetë. Por nuk do të mbetej vetëm në shekullin e ri kur ky term do të merrte rëndësi. Në vitet nëntëdhjetë ndikimi në mjedis nuk dukej se ishte aq i rëndësishëm, por tani ne jemi shumë më të vetëdijshëm për problemet që konsumerizmi dhe standardi i jetesës që ne drejtojmë krijojnë në natyrë në afat të shkurtër dhe të gjatë. Kjo është arsyeja pse ka shumë ide që u shtohen mënyrave të reja të jetës siç është ngritja e biçikletës, e cila ka të bëjë me përdorimin e materialeve tashmë na duhet të krijojmë diçka të re dhe me vlerë, diçka krijuese që mund të përdoret përsëri. Shtë një term që është shumë i rëndësishëm në botën e modës dhe në art.

Upcycling në modë

Upcycling në modë

Ka shumë firma që tashmë i janë bashkuar kësaj ideje të re përgjithmonë. Easyshtë e lehtë të shohësh etiketat në shumë prej firmave që na tregojnë se rrobat e tyre janë krijuar nga pëlhura të tjera të ripërdorura ose gjithashtu nga materiale të tjera të tilla si materiale qelqi ose plastike. Kjo na bën të shohim që jo vetëm po blejmë modë, por po blejmë edhe një veshje që vjen nga materiale që janë ripërdorur për të krijuar diçka të re që gjithashtu ka një vlerë të madhe, duke i bërë ato përsëri të dobishme. Ideja në modë ka depërtuar dhe ka firma shumë komerciale si H&M ose Zara që përfshijnë këtë lloj veshje. Shikoni indikacionet dhe do të shihni se shumë prej tyre janë bërë me materiale të ripërdorura, kështu që do të dini se jeni duke u kujdesur për mjedisin në të njëjtën kohë që ju pëlqen moda e re.

Ucyling në art ose dekor

Upcycling në dekor

Një fushë tjetër në të cilën mund ta gjejmë këtë term është ajo e artit. Bota e artit ka përdorur formën krijuese për të bërë gjëra të reja me materiale që ekzistojnë prej kohësh. Në ditët e sotme ekziston një term për ta emëruar këtë dhe gjithnjë e më shumë artistë po vendosin t'u japin një jetë të re pjesëve dhe materialeve që kushdo tjetër do të hidhte larg. Isshtë një mënyrë tjetër për të përdorur këto materiale për një fund të mirë, për të parandaluar që ato të ndotin më shumë.

Sa i përket dekorimit, ju gjithashtu mund të gjeni disa ide për këtë term. Ka llamba që bëhen me kristale ose metale të ricikluara dhe gjithashtu tekstileSiç shihet në modë, tekstilet mund të riciklohen nga tekstilet e tjera të vjetra që janë hedhur larg. Në këtë mënyrë ne do të kemi një shtëpi në të cilën riciklimi do të jetë i pranishëm në shumë mënyra. Edhe duke shijuar artin ose dekorimin dhe modën ne mund të ndihmojmë mjedisin në të njëjtën kohë dhe kjo lloj vetëdijësimi është ajo që nevojitet sot.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.