Çfarë është shëndeti në punë dhe për çfarë shërben?

Shëndeti në punë

Në të gjitha punët, së pari duhet të jenë punëtorët dhe shëndeti i tyre. Sepse pa to, produktiviteti do të vuante, dhe në një mënyrë mjaft të madhe. Prandaj, sot po flasim për shëndeti në punë që është gjithashtu një pjesë thelbësore dhe që duhet ta kemi parasysh gjatë gjithë kohës në kompani.

Kur përmendim shëndetin e një personi, nuk i referohemi gjithmonë pjesës fizike. Sepse edhe emocionalja ka një vital të rëndësishëm dhe ndonjëherë, duket se nuk shihet në të njëjtën mënyrë ose nuk i jepet një rëndësi e tillë. Sot do të kujdesemi dhe do t'i mbajmë parasysh këto dy fusha në mënyrë që ekuilibri të jetë pjesë e jetës suaj dhe jetës sonë.

Çfarë është shëndeti në punë

OBSH e përkufizon atë si një aktivitet multidisiplinar që do të jetë përgjegjës për parandalimin ose kontrollin e të gjithë atyre faktorëve që mund të vënë këdo në rrezik. Kështu mund të themi shëndeti në punë është një grup strategjish që synojnë mirëqenien fizike, intelektuale dhe sociale të njerëzve në mjedisin e tyre të punës. Në shëndetin në punë përfshihen disiplina të ndryshme që trajtojnë tema të ndryshme si higjiena dhe siguria industriale, psikologjia organizative, mjekësia e punës, mjedisi, ligji i punës, ndër shumë praktika të tjera.

Përfitimet e shëndetit në punë

Cili është qëllimi apo qëllimi juaj?

Shëndeti në punë kërkon që puna t’i përshtatet njeriut dhe njeriut për të punuar në mënyrë harmonike dhe të shëndetshme në çdo mënyrë. Shëndeti në punë zbatohet në shumë kompani përmes fushatave edukative mbi mirëqenien, sigurinë, higjienën, efikasitetin e punës, shoqërueshmërinë dhe shumë faktorë të tjerë që ndërhyjnë në mjedisin e punës. Aktualisht, çdo kompani duhet të marrë dhe të ofrojë politika të shëndetit në punë. Ajo që dëshironi të arrini është të ruani një ekuilibër të mirë në mënyrë që performanca e çdo personi të jetë më e mira. Pra, të gjitha llojet e problemeve, kushteve ose faktorëve që mund të përfaqësojnë një rrezik do të mbahen larg. Për ta bërë këtë, ndiqni sa vijon:

  • Promovoni punën e sigurt.
  • Kontrolloni dhe studioni agjentët e rrezikut.
  • Keni më shumë sisteme organizative për të promovuar atë siguri të nevojshme.
  • Mundohuni të minimizoni dëmtimet.

Qëllimet e shëndetit në punë

Përfitimet e shëndetit në punë

E vërteta është se ato janë të lidhura me gjithçka që përmendëm më lart në formën e objektivave. Por megjithatë vlen të theksohet sa vijon:

-Parandalimi i sëmundjeve dhe aksidenteve që mund të shkaktohen në mjedisin e punës. Promovoni dhe zbatoni politikat e sigurisë në punë dhe mbroni punonjësit duke eliminuar mundësitë e rrezikut për shëndetin e tyre.
– Zhvillimi i një ambienti pune të shëndetshëm dhe pozitiv, i cili respektoni kushtet fizike dhe mendore të çdo individi.
- Mbështetje për aktivitetet jopune në të cilin individi mund të zhvillojë kapacitetet dhe nevojat e tij sociale dhe në këtë mënyrë të kontribuojë në një mirëqenie integrale të individit dhe përshtatjen e tij me shoqërinë.
- Mbështetje për aktivitetet që rrisin dhe mbështesin aftësitë e punës, zhvillimin profesional dhe mirëqenien e punëtorit në punën e tij.

Me gjithë këtë edhe punëtorët ndihen të mbështetur dhe kjo përkthehet në a mjedis më të mirë pune, më shumë motivim dhe produktivitet edhe më të madh. Pa harruar se ka edhe një seksion ku komunikimi përmirësohet. Në mënyrë që të gjitha këto përfitime të jenë të mira për punëtorët dhe për menaxherët apo shefat e kompanisë. Pasi që kështu sigurohen që të ketë një angazhim më të madh dhe ulje të shpenzimeve. A i dinit të gjitha këto për shëndetin në punë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.