Çfarë është dyshemeja e legenit dhe si ta forconi atë

Çfarë është dyshemeja e legenit

Shumë thuhet për dyshemenë e legenit kur bëhet fjalë për gratë që janë nëna, por pak thuhet se sa e rëndësishme është forcimi i kësaj pjese të trupit. Të gjitha gratë, pa përjashtim, duhet të punojnë në dyshemenë e legenit edhe nëse nuk janë shtatzënë. Sepse muskujt në këtë zonë dobësohen me kalimin e kohës dhe është shkaku kryesor i problemeve të tilla si rrjedhja e urinës.

Kati i legenit është grupi i muskujve dhe ligamenteve gjendet në pjesën e poshtme të zgavrës së barkut. Këto kanë një funksion shumë të rëndësishëm, pasi ato janë përgjegjëse për mbështetjen e organeve të legenit, të tilla si fshikëza dhe uretra, vagina, mitra dhe rektumi. Që këto organe të funksionojnë siç duhet, ato duhet të mbahen në pozicionin e duhur dhe për këtë janë muskujt e legenit.

Kur dyshemeja e legenit dobësohet, diçka që ndodh për arsye të ndryshme, ajo shkon rreziku i vuajtjes ndër të tjera, rrjedhja e urinës, mosfunksionimi seksual, prolapsi ose dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës. Pra, është shumë e rëndësishme të kujdeseni, mbroni dhe forconi dyshemenë e legenit në mënyrë që kjo të mos ndodhë.

Si mund ta di nëse kam një dysheme të dobët të legenit?

Ushtrime Kegel

Nëse keni dobësuar muskujt dhe ligamentet e legenit, mund të vuani nga simptoma të ndryshme si mosmbajtja e urinës. Diçka shumë karakteristike dhe e lehtë për tu vënë re është ajo ju nuk mund të kontrolloni rrjedhjen e urinësEdhe kur kolliteni, kërceni ose qeshni, mund të keni një rrjedhje të lehtë, e cila është një shenjë e qartë e një dobësimi të legenit.

Simptoma të tjera me të cilat mund të njihni problemet e dyshemesë së legenit janë dhimbja kur bëni seks, dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës dhe madje edhe prolaps, që është zhvendosja e organeve që mbështesin muskujt, siç është anusi. Këto simptoma janë më seriozët, kështu që nuk duhet të lini që koha të kalojë dhe në simptomën më të vogël, konsultohuni me mjekun tuaj për të vlerësuar gjendjen e dyshemesë tuaj të legenit.

Si të forconi dyshemenë e legenit

Forconi dyshemenë e legenit

Për të forcuar dyshemenë e legenit, mund të përdoren disa lloje terapish. Opsioni i parë nëse vuani nga një problem i rëndë është të keni fizioterapi të specializuar në këtë çështje. Përndryshe, mund të pësoni dëme të mëtejshme duke u përpjekur ta rregulloni problemin vetë. Në rastet më të buta dhe madje edhe si masë parandaluese, ka alternativa të tilla si më poshtë.

  • Ushtrimet Kegel: Këto lloje ushtrimesh janë të dizajnuara për të punuar muskujt e dyshemesë së legenit, në mënyrë që të forcohen ashtu si punohen edhe llojet e tjera të muskujve në trup. Për ushtrimet Kegel mund të përdoren mjete të tilla si topa kinezë ose ushtrues KegelMe Me këto ushtrime ju mund të tonifikoni muskujt tuaj dhe të përmirësoni funksionin e dyshemesë së legenit.
  • Yoga: disa poza yoga ose asana janë perfekte për të punuar në dyshemenë e legenit. Konsultohuni me një specialist për të gjetur ushtrimet më të mira për rastin tuaj specifik. Që nga puna e dyshemesë së legenit nëse nuk dëmtohet mund të jetë kundërproduktive.
  • Ushtrim me ndikim të ulët: kushdo që nuk nënkupton një ndikim në trup, i cili nuk përfshin kërcime, ose lëvizje të papritura. Sportet më të mira për gratë në këtë rast janë not, biçikletë, ecje ose hipur në formë eliptike.

Shtë gjithashtu shumë e rëndësishme të merren parasysh disa masa parandaluese. Si të mbani një peshë të mirë trupore, praktikoni rregullisht ushtrime fizike, keni zakone të mira tualeti, hani një dietë të pasur me fibra për të pasur një tranzit të saktë të zorrëve, për të pasur një qëndrim të mirë veçanërisht kur jeni ulur dhe bëni aktivitete me ndikim të ulët.

Ka faktorë rreziku që mund të dobësojnë dyshemenë e legenit, të tilla si lindja natyrale, shtatzënia, obeziteti, praktikimi i sporteve me ndikim të lartë, kapsllëku kronik, sëmundjet e frymëmarrjes ose kryerja e operacionit ose trajtimit gjinekologjik. Parandalimi është mjeti më i mirë kundër një problemi që mund të shkaktojë përçarje serioze të përditshme. Konsultohuni me mjekun tuaj dhe gjeni alternativën më të mirë për të kuruar këtë problem para se të bëhet më serioz.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.