Çelësat për të dekoruar një banjë moderne të stilit mesdhetar

Banjo të stilit mesdhetar

Në Bezzia ne jemi të dashuruar stil mesdhetar dhe veçanërisht mënyra se si është përditësuar për t'iu përshtatur nevojave të banesave moderne. Dhe ne e dimë se nuk jemi vetëm në këtë, ndaj sot ndajmë çelësat për të dekoruar një banjë moderne të stilit mesdhetar.

Këta çelësa për të dekoruar banjën mund të futen në dhoma të tjera të shtëpisë. Ata do t'ju ndihmojnë të krijoni dhoma me një atmosferë të relaksuar dhe elegante dhe ka shumë prej jush, jemi të sigurt, që dëshironi diçka të tillë në shtëpinë tuaj. a kemi gabim? Materialet fshatare të tilla si pllaka terrakote së bashku me të tjera më moderne do të bëhen aleati më i mirë për të.

pllaka terrakote

L pllaka terrakote Ata kanë luajtur gjithmonë një rol kryesor në stilin mesdhetar dhe ne nuk duhet të heqim dorë nga ato nëse kërkojmë një ambient modern në shtëpinë tonë. Bastet për pllaka të materialeve të tjera por në të njëjtën ngjyrë për të përmirësuar karakteristikat e tyre teknike është një mënyrë për t'i modernizuar ato pa humbur thelbin e tyre.

Për të arritur një rezultat modern, përdorni këtë lloj pllake vetëm në lavamanin ose murin e dushit, atij që dëshironi t'i jepni më shumë rëndësi. Dhe kombinoni këto pllaka me të tjera elemente më moderne prej terrazzo ose betoni në zonën e lavamanit.

Dheu Është gjithashtu një burim i mirë për të siguruar atë ngjyrë terrakote që përshtatet aq mirë në stilin modern mesdhetar. Por ne merremi në thellësi me ngjyrat, të cilat janë çelësi i dytë për të dekoruar një banjë moderne të stilit mesdhetar.

Një gamë e butë ngjyrash

Ne kemi folur tashmë për tonet terrakote, protagonistët e këtij stili modern mesdhetar përmes të cilit po ju drejtojmë sot. Por ka edhe një ngjyrë tjetër të rëndësishme nëse duam të arrijmë një banjë me një imazh të pastër dhe modern. e bardhë ose në rastin tuaj një e bardhë jo shumë e ndritshme.

E bardha do të sigurojë dritë dhe kontrast, por nuk do të heqë ngrohtësinë e banjës. Dhe së bashku me këtë mund të përdorni ngjyra të tjera për të krijuar nuanca të vogla ngjyrash. tonet rozë (lakuriq) dhe jeshile Ato janë të preferuarat tona, por jo të vetmet që mund t'i përdorni.

Banjo të stilit mesdhetar

Dera e Dharma y Fije Shtrati

Tekstile të ngrohta

Paleta e ngjyrave ju jep gjithashtu një të dhënë se cilat ngjyra duhet të përdorni në tekstile. Terrakota dhe të bardha do të sjellin shumë harmoni dhe ngrohtësi në dhomë. Por nëse doni kontraste, pse jo? shtoni pak zarzavate te ekuacioni? Vini re se sa bukur duken bimë si ulliri në këto banja; imitoni ngjyrën e saj tek peshqirët dhe nuk do të gaboni nëse pjesën tjetër të elementeve i mbani neutrale.

Shporta dhe qilima me jute

Në stilin mesdhetar, elementët natyrorë luajnë një rol shumë të rëndësishëm. Fijet vegjetale janë dhe janë gjithashtu në modë, a keni nevojë për më shumë arsye për t'i përfshirë ato në dizajnin e banjës? Të kosha jute ose rafie Janë një alternativë e shkëlqyer jo vetëm si element dekorativ, por edhe si element praktik, për të organizuar dollapët dhe raftet.

Tani mund të inkorporoni edhe elementë të tjerë të bërë me këto materiale si p.sh qilima me lavaman. Dhe pse pranë lavamanit? Për shkak se nuk janë materiale që shkojnë shumë mirë me lagështinë ose që mund t'i lani lehtësisht, ndaj nuk do t'ju këshillonim asnjëherë t'i përdorni si dyshek dushi.

elemente dekorative qeramike

Ne vazhdojmë të flasim për materialet dhe është se një zgjedhje e mirë e tyre do t'ju lejojë të shijoni banjën moderne të stilit mesdhetar që dëshironi. Në këtë rast ne përdorim qeramikë në objekte të vogla artizanale që do t'i shtojnë karakter banjës si vazo lulesh, kana, vazo, filxhanë... Idealja është të keni kamare për t'i vendosur ato, por ato do të duken të shkëlqyera në dysheme, në dollapin e lavamanit ose në një stol prej druri.

A ju duken të dobishëm këta çelësa për të dekoruar një banjë moderne të stilit mesdhetar? Dëshironi të dini çelësat e ndonjë stili tjetër?

Imazhet e kopertinës: Pllakat e Ezdras y Antologjia e brendshme,

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.