Çfarë të bëni kur flokët tuaj shkurtohen shumë

flokët shumë të shkurtër

Shkoni te parukierja e lumtur dhe e kënaqur sepse dëshironi një ndryshim në flokët tuaj. Por ti e kupton se kur u largove, nuk ishte pikërisht ajo që kishe kërkuar apo që prisnit. Çfarë duhet të bëni kur flokët janë të prerë shumë shkurt? Po, refleksi i parë është të vendosim duart në kokë dhe nuk është për më pak. Meqenëse është pak shqetësuese kur ndryshimi është shumë drastik.

Është logjike që në momentet e para të ndihesh më i mërzitur se zakonisht. Oh mirë, Ne duhet të qëndrojmë gjithmonë me pjesën më pozitive sepse do ta kesh me siguri. Ndërsa merrni frymë me qetësi, ne do t'ju japim një sërë opsionesh ose këshillash që mund t'i zbatoni në praktikë. Ata me siguri do ta bëjnë më të durueshme pritjen tuaj për një rritje të vogël të flokëve!

Mos u tregoni të padurueshëm

Është e ndërlikuar dhe ne e dimë nga dora e parë! Mos jini të padurueshëm me rritjen e flokëve tuaj, përpiquni të kujdeseni për të njësoj si para prerjes. Duhet të kemi pak durim sepse falë natyrës flokët tuaj do të rriten sërish. Lajeni siç keni qenë mësuar dhe jepini të gjithë kujdesin që i nevojitet. Qetësoni nervat dhe përqafoni stilin tuaj të ri, sepse ka mundësi që me kalimin e kohës dhe kur të jeni mësuar ta shihni veten në pasqyrë, të preferoni këtë prerje para të tjerëve! Ndonjëherë gjithçka është zakon dhe sytë me të cilët shikojmë njëri-tjetrin. Prandaj, ndonjëherë rezultati na bën përshtypje, por pak nga pak na pëlqen. Nuk ka zgjidhje!

flokë shumë të shkurtër

Harrojeni mbulimin e flokëve shumë të shkurtër

Nëse nuk jeni mësuar të mbani kapele apo shalle mbi flokë, mos e filloni tani.. Është një mënyrë disi negative për të mbuluar prerjen e flokëve dhe nuk është e këshillueshme. Sepse mund të ndikojë edhe në mënyrën tonë të të menduarit dhe të bëjë që negativiteti të ndikojë edhe në jetën tonë, në mendimet tona dhe do të jetë një lak nga i cili është e vështirë të ecim përpara. Ndaj, vishni si asnjëherë më parë, le të jetë vula juaj personale dhe siç e kemi thënë edhe më parë jepini kohë pas kohe, sepse më shpejt se sa pritej do të mund të shijoni sërish flokët.

Përdorni pajisje shtesë

Nëse ka qenë shumë i shkurtër dhe nuk ju pëlqen ta vishni natyral, ju mund të përdorni aksesorë flokësh për t'u dukur shumë më mirë. Mund të përdorni shirita koke, disa karfica flokësh me përfundime të ndryshme, çfarë të dëshironi! Por për t'ju ndihmuar të ndiheni më rehat. Nëse i ndryshoni aksesorët çdo ditë, do t'ju ndihmojë të rritni motivimin për të krehur flokët në një mënyrë tjetër. Një hap bazë që edhe ju të mund të dukeni në pasqyrë me sy të ndryshëm dhe jo me të njëjtët që nga ajo ditë e parë vetëm jashtë parukierit.

rregulloni flokët e shkurtër

Ndihmoni veten me rregullimin e produkteve

Kur kemi flokë shumë të shkurtër, është gjithashtu e zakonshme që disa fije të kenë një jetë të tyren. Pra, nëse doni t'i kontrolloni ato deri në milimetër, mund të ndihmoni veten me produkte fiksuese, si krem ​​ashtu edhe sprej. Kështu mundet menaxhoni flokët sipas dëshirës tuaj dhe sigurisht, krijoni modele të reja flokësh. Ndonjëherë formësimi i flokëve kaçurrelë ose drejtimi i ballukeve dhe shtimi i volumit. Vetëm duke menduar për atë që do t'i bëni vetes, do të jeni në gjendje të shpërqendroni mendimet më negative drejt atyre të tjera pozitive, siç ishte rasti në pikën e mëparshme.

Zgjatjet

edhe zgjatimet do t'ju ndihmojnë t'i bëni flokët tuaj të duken më të gjatë ndërsa rriten. Nëse shihni që ndryshimi është shumë radikal dhe nuk i shkurtoni flokët, atëherë pyesni parukieren nëse kjo mund të jetë zgjidhja për ju. Sepse vetëm duke vendosur disa fije, ato me siguri do t'ju bëjnë të ndiheni më të sigurt. Kështu që ju harroni atë përvojë jo aq të këndshme që keni jetuar.

Është e vërtetë që, megjithëse për shumë njerëz mund të jetë diçka që nuk ka problem, për të tjerët ka një ndikim në jetën e tyre të përditshme. Prandaj, kur është kështu, ka gjithmonë zgjidhje për t'u kapur. A keni vuajtur ndonjëherë nga një prerje flokësh shumë e shkurtër?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Ricardo dijo

    Përshëndetje mirë, unë jam një djalë 15 vjeç, flokët e të cilit janë një nga shqetësimet e mia më të mëdha, është diçka për të cilën kujdesem më shumë dhe i jap më shumë rëndësi trupit tim. Ditën tjetër shkova te floktari im i zakonshëm dhe ai nuk më kuptonte mirë dhe unë prera pjesën e duhur ku kisha atë që më pëlqente më shumë për flokët, pabarazinë. Dhe unë e kisha lënë gjatë për 5 muaj, të gjitha kështu që tani ata e kanë prerë atë. Unë jam i zemëruar dhe i trishtuar në të njëjtën kohë, ju lutem, çdo ndihmë është e dobishme për mua. Nëse dikush dëshiron të më ndihmojë do të isha mirënjohës një mijë herë. Ndoshta ju e shihni atë si budalla, por është diçka që unë e vlerësoj shumë dhe ju lutem, kam nevojë për ndihmë. Më vjen turp të dal dhe gjithçka. Emaili im është ricardoceciliaclement@gmail.com Ju faleminderit.