Зошто е толку важно да се загревате и да се истегнувате кога спортувате?

Загревајте и истегнете се

Добро е познато дека е многу важно загревањето и истегнувањето при спортување, но да бидам искрен, дали тоа секогаш го правите без исклучок? Ако редовно вежбате спорт, многу е веројатно дека и истегнувањето и загревањето се дел од вашиот тренинг. Но, за оние кои почнуваат или најмрзливите, во повеќето случаи тоа се работи што минуваат.

Можеби поради мрзеливост, колку подолго ви треба за да започнете, толку потешко ќе ви биде да го придвижите телото, тоа си го велат многу луѓе. убедете се дека не треба да се загревате или да се истегнувате. Други се откажуваат поради недостаток на време, иако ако го правите тоа добро, и двете треба да се интегрираат во времето за вежбање. Како и да е, факт е дека тие се два фундаментални чекори за да се избегне непријатност.

Загрејте се и истегнете се кога спортувате, убедливи причини

Дури и ако планирате лесен тренинг, дури и ако нема да вежбате повеќе од малку стационарно возење велосипед дома. Загревањето и истегнувањето се чекорите што му се потребни на телото за да ги подготви вашите мускули. Со ова се спречуваат повреди кои можат да завршат на многу сериозен или хроничен начин, како што се исчашувања, кинење или истегнување. Но и затоа што со истегнување вашите движења стануваат пошироки, зглобовите се поподготвени и ви овозможуваат поефективен и поцелосен тренинг.

Ова се причините на физички план, но не се единствените, загревањето и истегнувањето при спортување е фундаментален претходен чекор, бидејќи помагаат во зголемување на респираторниот и срцевиот ритам. Имено, целото тело е подобро подготвено да се занимаваат со спорт. Затоа што вежбањето е од суштинско значење за добро здравје, исто како што е неопходно да се прави правилно, без исклучок.

Покрај овие причини, загревајте и истегнете се кога спортувате Ова се суштински чекори од следниве причини:

 • При загревање: Ја зголемува телесната температура и ја подобрува мускулната сила. Ќе можете да направите поефективен тренинг.
 • исто така, подобрување на вашата флексибилност.
 • Главните мускули на телото вклучени во основната обука добие повеќе кислород со претходно загревање.
 • Исто така ви помага ги прошири крвните садови.
 • Тоа е суштински чекор за спречи повреди мускулести.
 • Дури и ви помага да се подготвите психолошкиЗатоа што пред да започнете да тренирате, вашето тело почнува да ослободува ендорфини кои ве тераат да се чувствувате помотивирани за вежбање.
 • Од друга страна, со истегнување ги добивате коските, зглобовите и мускулите се подобро подготвени да се даде од себе за време на тренингот.
 • Тие ја подобруваат флексибилноста меѓу другите, перформанси, циркулација на крвта и релаксирање на мускулите.

Исто така како психолошка подготовка

За време на минутите поминати на загревање и истегнување пред вежбање, вашиот ум е подготвен на сите нивоа за навистина ефикасен тренинг. во загревањето телото почнува да ослободува ендорфини кои прават да се чувствувате поанимирани и мотивирани, вашето тело и ум се усогласени за да го дадат најдоброто од себе. Но, исто така, во времето на истегнување достигнувате повисоко ниво на концентрација.

Оние минути кога сте навистина фокусирани на истегнување, чувствувајќи како вашето тело се протега за да ви помогне да вежбате, тоа е квалитетно време во кое успевате да бидете во склад со вашето физичко јас. Тоа време мора да биде целосно свесно, визуелизирајте ги вашите мускули и зглобови како се протегаат. Многу е важно време пред да вежбате и физички и психички.

Сега кога ги знаете причините зошто е толку важно да се загревате и да се истегнувате при спортување, сигурно ќе сакате да знаете некои вежби со кои ќе ги вклучите овие рутини во вашиот тренинг. Во Безија иЌе најдете секакви вежби за загревањеr, исто како и овие идеи на истегнување за сите. Ќе ви бидат потребни само неколку минути, но веднаш ќе ги забележите позитивните ефекти од загревањето и истегнувањето пред вежбање. И запомнете, истегнувањето неколку минути на крајот од тренингот им овозможува на вашите мускули да се релаксираат по напорот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)