Jeубомора и завист во двојката

блог-alousубомора-двојка

Дали aубоморната личност е иста со завидливата? Многу луѓе често ги мешаат овие термини, иако секој од нив има свои карактеристики и разлики.

Во случај на jeубомора, тие можат да станат позитивни дури и ако тргнат од негативна емоција. Завист од ваша страна, ако знаете како да управувате добро, тоа може да стане позитивна емоција.

Што е alousубомора

Jeубомората доаѓа од негативна емоција на личноста, Поради чувство на одреден страв пред евентуално напуштање на саканата личност. Нема сомнение дека лицето кое е alousубоморно на својот партнер страда од значителна недоверба заедно со ниска самодоверба. Самоуверена личност со голема самодоверба не мора да чувствува jeубомора кон својот партнер во секое време.

Постои дел од општеството што мисли дека alousубомората е дел од секоја врска и дека може да биде позитивна. Се верува дека постои вистинска loveубов кога постои одредена убомора во двојката. Сепак, експертите во оваа област не гледаат позитивни елементи во убомората. Тие се сметаат за нешто негативно во секој тип на врска и како знак на поседување кон саканата личност. Во некои случаи, Jeубомората може да стане нездрава и да ја направи врската токсична и нездрава.

Што е завист

Зависта е позитивна или негативна емоција што многу луѓе често ја чувствуваат. Оваа емоција се должи на желбата на една личност во споредба со она што го има друга личност. Зависта обично предизвикува различни чувства, од бес до гнев или гнев. Во овој случај, тоа е еден вид завист што не е здраво и треба да се избегнува. Постојат и други случаи во кои зависта може да испадне позитивна, бидејќи лицето се бори да го има она што го поседува друго лице. За жал, зависта што често преовладува кај многу луѓе е негативна.

надминување-alousубомора

Кои се разликите помеѓу jeубомората и зависта

  • Jeубоморна личност чувствувај многу страв пред фактот да изгубите личност што ја сакате. Во случај на завист, постои важна желба да го имате она што го поседува друго лице.
  • Во jeубомора, доминантна емоција во секое време е стравот. Напротив, во завист се јавуваат чувства како лутина или бес.
  • Jeубомората е секогаш негативна додека зависта може да испадне позитивна.
  • Jeубомората доведена до крај може да го уништи партнерот. Во случај на завист, лицето може да се напрегне максимално за да го добие она што го поседува друго лице.

На крајот на краиштата, важно е да знаете како да управувате со различни емоции од детствотоНа Ако ова не се случи, нормално е дека во одредена врска може да се појави jeубомора или завист со сите лоши последици за неа. Aубомората не може и не смее да се дозволи кај партнерот, додека завист е дозволена се додека се состои од позитивна емоција.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.