Greenwashing, „зелена“ маркетинг практика

зелено перење

Дали ги менувате вашите потрошувачки навики за поодржливи? Веројатно попатно ќе имате многу сомнежи поврзани со вистинитоста на тоа што се обидуваат да ви го продадат етикетите на овој или оној производ. И дека е релативно лесно да се биде жртва на перење зеленило.

Компаниите не секогаш играат фер во своите маркетинг стратегии. Некои студии тврдат дека само 4,8 од производите дефинирани како „зелени“ навистина одговараат на карактеристиките. Како да ги идентификувате и да дејствувате против зеленото перење?

Што е Greenwashing?

Да почнеме од почеток. Што е перење зелено? Накратко, можеме да кажеме дека е а зелена маркетинг практика предодредени да создадат илузорна слика за еколошка одговорност, искористувајќи ја чувствителноста и моралот на луѓето кои по можност ги консумираат овие услуги или производи.

зелена

Терминот што доаѓа од англискиот зелено (зелено) и washing (миење), не е нов. Според Енциклопедијата за корпоративна општествена одговорност, тоа беше екологистот Џеј Вестервелд кој го измислил овој збор во есеј од 1986 година, а потоа се однесува на хотелската индустрија.

Познато и како еко белење, еколошко перење или еко измама, зелено перење ја доведе во заблуда јавноста, нагласувајќи ги еколошките акредитиви на компанија, лице или производ кога тие се ирелевантни или неосновани.

Последици

Оваа лоша практика на која денес посегнуваат многу компании за да го исчистат својот имиџ и да придобијат клиенти, има важни последици кои негативно се одразуваат на потрошувачот, пазарот и, се разбира, животната средина.

 1. доведе до грешки во перцепцијата кај потрошувачот и да ја искористи желбата на потрошувачот да изгради позитивна еколошка култура.
 2. Не само што не се јавува рекламираната корист, туку генерира поголемо влијаниеили со зголемување на потрошувачката.
 3. Тоа е штетно за другите компании, бидејќи води кон нелојална конкуренција, некомпатибилни со корпоративната општествена одговорност.

Како да се открие?

За да избегнете перење зелени, треба да знаете како да го идентификувате. Кои стратегии ги користат компаниите за да ја генерираат оваа перцепција за еколошка одговорност или одржливост? Познавањето на нив ќе ни помогне да бидеме повнимателни и повнимателни на одредени пораки.

 • Бидете внимателни со „природни“, „100% еко“ и „би(о)“. Ако производот ги истакнува овие типови тврдења и не ги придружува со детално објаснување, бидете сомнителни. Кога производот е навистина органски, тој не се двоуми да понуди детални и јасни информации за неговите состојки и методите на производство.
 • Избегнувајте двосмислен јазик. Друга вообичаена стратегија е да се воведат термини или зборови кои алудираат на одржливи или еколошки придобивки, но без јасен концепт или основа.
 • Не дозволувајте бојата да ве измами: Привлекувањето зелено на нивните етикети е вообичаено кај оние компании кои сакаат да ве убедат во нивниот однос со одржливоста и грижата за животната средина. Се разбира, бидејќи производот ја користи зелената боја, сега не треба да мислите дека има измама, туку дека не е доволно да го изберете.
 • Не за поддршка на зелена кауза Тоа е зелено. Ниту, пак, е доволно тоа што компанијата поддржува организација која се бори за животната средина да гарантира дека производот или системот на производство на компанијата е таков.

Примери за Greenwashing

Откако ќе се знаат главните стратегии, најдобриот начин да се избегне паѓање во измама е внимателно читајте ги етикетите и сецира составот на производот. Што ако информациите што ги бараме не се на етикетата? Потоа можете да го пребарувате на нивната веб-страница. Бидете сомнителни ако и тоа го нема; недостатокот на јасни и прецизни информации обично е причина за предупредување.

Кога ги читате етикетите, ќе биде од голема помош да се знае сертификати од трета страна не се вклучени. Не сите поштенски марки имаат иста вредност; побарајте ги оние кои нудат гаранции на шпанско и европско ниво. Веќе зборувавме во Безија за текстилни сертификати и ветуваме дека ќе го сториме тоа пред другите европски еко-етикети кои гарантираат ограничено влијание врз животната средина.

Поврзана статија:
Одржливи сертификати за текстил што треба да ги знаете

Пријавете ги измамите

Кога ќе откриете измама, не ја заклучувајте, пријавете ја! Тоа можете да го направите преку социјалните мрежи, во рамките на истата компанија и секако како потрошувач во една од организации за заштита на потрошувачите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)