Анемија: други симптоми за кои треба да знаете

Анемија

Точно е тоа кога мислиме на анемија, ја поврзуваме со замор или замор. Но, сигурно знаете дека постои уште една серија на симптоми кои мора да ги земеме во предвид. Значи, ништо како да ги набројуваме, бидејќи можеби се поретки, но и покрај тоа, мораме да ги земеме предвид пред да се исплашиме да размислуваме за други причини.

Анемијата е едно од најчестите крвни заболувања, при што црвените крвни зрнца не се доволни за да носат кислород. Оттука, заморот е еден од првите симптоми што ги земаме предвид. Но, ги има повеќе и секако дека се и важни. Откријте ги сите што треба да ги земете предвид!

Кожата е побледа од вообичаено

Јасно е дека кога сме уморни или не сакаме да правиме ништо, тоа може да се одрази и на нашето лице. Затоа, кога има нешто што не функционира тотално правилно во нашето тело, тоа ќе излезе. Оттука, во овој случај, еден од симптомите што исто така може да не натера да се сомневаме во анемија е побледата кожа од вообичаеното. Над сите, тоа ќе биде забележливо околу очите, бидејќи кожата е почувствителна таму и ќе престане да ја има бојата на секогаш. Само гледајќи го ќе сфатите дека нешто се случува. Се разбира, ништо како тест на крвта за да дознаете.

Јадете мраз

Желбата за мраз може да биде симптом на анемија

Кога подобро ќе размислите, желбите не се секогаш наменети за слатки или солени работи. Тие можат да бидат најразновидни, бидејќи во овој случај се чини дека ова правило се почитува. Точно е дека тоа не е симптом кој секогаш се појавува, но мора да се земе предвид. Ако во даден момент ви доаѓа да станете до фрижидерот, но да отидете во замрзнувач на мраз, тоа е и показател дека нешто може да се случи во вашето тело. Причината не е добро позната, но е поврзана со анемија. На ист начин, исто така, се вели дека желбата за јадење нечистотија е уште една што може да се појави. Неверојатно но вистинито!

Синдром на немирни нозе

Вистина е дека ако размислиме за самиот синдром, нема јасен одговор зошто се појавува. Се верува дека тоа е затоа што допаминот не е избалансиран и затоа мускулите не можат да се контролираат. Вистина е дека ова е проблем кој погодува многу луѓе. Но, во тој случај е малку поинаку. Затоа што ако го немате овој проблем, но да се појавува и забележува чудни сензации во нозете, со нагон да мора да ги движи, тогаш можеме да споменеме дека анемија влезе во вашиот живот. Тоа е затоа што ви недостасува железо. Но, повторно инсистираме дека нема ништо слично како да одите кај вашиот лекар за анализа.

Симптоми на анемија

Конфузија или зашеметеност

Секако дека е непријатно чувство, но пред да размислиме за други болести, мораме да кажеме дека тоа може да биде и анемија. Тоа е исто така изведено од недостаток на витамини како Б12 или витамин Ц, па дури и фолна киселина. Првиот што го наведовме е неопходен за да имаме многу поздрав нервен систем. Значи, ако немаме ваков тип на витамини, тогаш ќе имаме намалена способност да се концентрираме, па дури и да паметиме.

Студените раце и стапала може да бидат симптом на анемија

Друг можен симптом е секогаш имајте ладни раце и нозе. Се разбира, тоа нема секогаш да не наведува да зборуваме за анемија, но мора да го земеме предвид. Бидејќи ќе има помалку црвени крвни зрнца, тие ќе бидат неопходни за извршување на важни задачи во телото и ќе ги занемарат другите што не се сметаат за такви. Оттука, тие нема да стигнат до рацете или нозете, кои секогаш ќе бидат ладни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)