6 типа ноќни маси за опремување на спалната соба

Ноќени терени

Ноќерите се дел од таа група мебел што сметаме дека е од суштинско значење во спалната соба. Тие се одлични сојузници за зголемување на капацитетот за складирање на спалната соба и е од суштинско значење да ги имаме при рака сите оние работи што можеби ќе ни требаат кога легнуваме и стануваме.

Кои предмети ги користите пред да заспиете и кога ќе се разбудите? Кои други предмети, покрај оние, би сакале да можете да ги организирате на ноќната маса? Проучете ги вашите практични потреби, утврдете кој стил на ноќна маса најдобро одговара на естетиката на спалната соба и изберете го оној кој најмногу одговара на вашите потреби.

Пловечки

Пловечките ноќни маици се одлична алтернатива за украсуваат мали простори. Кога немате многу простор од двете страни на креветот или не сакате да ја надополнувате просторијата со гломазен мебел, овие стануваат одличен сојузник од различни причини:

  • Тие се визуелно лесни. Тие го зголемуваат чувството на пространост во просторијата во која се сместени.
  • Тие заземаат малку простор. Големината на повеќето лебдечки модели ќе ви овозможи да ги поставите на мали места каде што нема стандардна маса.
  • Тие ви овозможуваат удобно да го чистите подот. Тие се прицврстени на theидот што ги спречува да се движат. Како и да е, возвишени, тие го олеснуваат секојдневното чистење на просторијата.
  • Тие се многу декоративни. Издвојувајќи се од традиционалните маси, тие и даваат оригинален шмек на собата.
Пловечки ноќни маси

1. Направи сам, 2. ЕКЕТ-Икеа, 3. Урбансизе, 4. Крофтстудио

Пловечките дрвени маси денес се најпопуларни за украсување на спалната соба благодарение на топлината што им ја носат. Иако оние со минималистички дизајни во светли тонови: бели, кремови, сиви ... заземаат централно место во спалните соби со модерна естетика. Можете да ги најдете со една или две фиоки за да го зголемите нивниот капацитет за складирање и / или со вградена светлина, така што не е потребно да ставите светилка на неа.

Нордиски инспириран

El нордиски стил Таа стана во последната деценија репер во дизајнот на ентериерот. Комбинирање на природно дрво со бели детали, масите од овој стил внесуваат светлина и топлина во спалните соби од различни стилови. На четири нозе, тие обично имаат една или две фиоки што ќе ви овозможат да ги имате најважните работи во близина на креветот.

Ноќни ноќни часови инспирирани од нордиско потекло

1. Дома Нунила-Каве, 2. Склум, 3. Ларсен-изработена, 4. Склум

Класичен и софистициран стил

Елеганцијата и софистицираноста го дефинираат стилот на вашата спална соба? Ако е така, овие ноќни масички совршено ќе се вклопат во неа. Оние што комбинираат a светло бело со златни елементи Тие се најпопуларни за украсување спални соби со бели wallsидови, високи тавани со лајсни и големи прозорци.

Софистицирани масички за кафе

Мали маси од Made и Ikea Помодерен допир, сепак, ќе give дадат на спалната соба дизајни на црна боја прави форми и минималистички стил. Дали се осмелувате со боја? Дизајните што комбинираат форми, линии и облини, како „Made“, ќе и дадат на вашата спална соба рамнотежа помеѓу класиката и модерната.

Индустриски

Ноќни маси во индустриски стил генерално имаат метална структура. Некои се инспирирани од дизајнот на оние метални шкафчиња што се користеле порано во индустриите, болниците или универзитетите, иако тие обично се ажурираат со позаоблени форми и боја.

Странични маси во индистриски стил

1. Дома Савои-Каве, 2. Бави-Склум, 3. Дома на Трикси-Каве, 4. Никеби-Икеа, 5. Внатрешности на Клуис-Мив Исто така е вообичаено да се најдат дизајни што комбинирајте метал со дрво со цел да се постигнат потопли дизајни. Колку се поприродни и груби овие материјали, толку повеќе се подобрува индустрискиот стил на мебелот. Колку се хомогени и полирани, толку поблиску се до модерната естетика.

Романтичен

За да и дадете романтичен шмек на вашата спална соба, нема да најдете подобар сојузник од оние ноќни кревети кои изгледаат како штотуку да излегле од таванот на вашата баба. Дизајните со свртени нозе, закривени линии и одземени бели површини се одлична опција, иако не би ги исклучиле и оние со мрежни панели или канапе.

 

Романтични маси

1. Икеа, 2. Вилмупа, 3. Каве Хоум, 4. Вилмупа

Круг

Тие немаат иста истакнување како правоаголни ноќни маички и не веруваме дека тие никогаш нема да го имаат, но тие се сè попопуларна опција. Општо произведено во лакирано дрво во сатенски тонови или со сјај, тие имаат голема декоративна моќ.

Тркалезни маси

1. Дом Курб-Каве, 2. Оди-изработен, 3. Керн-изработен, 4. Вабел 02-Склум

Визуелно полесни, тие можат да ни обезбедат до три фиоки за чување работи. Сепак, овие веројатно нема да бидат толку практични како оние со квадратни форми. Зошто? Бидејќи е потешко, со оглед на неговата форма, да се искористи просторот за складирање што ни го даваат.

Каков тип на ноќна маса би избрале за да ја наместите вашата спална соба?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.