6 совети за добро орално здравје

Бока

Во моментов многу луѓе имаат нетретирани орални патологии како што се расипување на забите или пародонтална болест што може да има системски последици. Тие, сепак, се патологии кои сепак можат да се спречат со добри навики. Навики кои гарантираат добро орално здравје.

За да има добра дентална хигиена и добра орална нега потребно е да се посвои одредени рутини и навики. И важно е да го правиме тоа бидејќи устата не е изолирана, а со тоа што се грижиме се грижиме и за нашето здравје воопшто.

Плаќањето на стоматолог не е секогаш на дофат на секого, па дури и да беше, не е пријатно да мора да го посетите повеќе од препорачаното. Затоа, земете ги предвид следните совети за да ги задржите а добро орално здравје и видете што можете да направите за да го подобрите вашето:

Жена си ги четка забите

Мијте ги забите после секој оброк.

Колку пати сте го слушнале? Нормално, ако некој не ги мие забите после секој оброк, не е затоа што не знае што да прави. И тоа е дека на акумулирана храна тие можат да ја менуваат pH вредноста на плунката, што е неопходно за да се избегне акумулација на забен камен и деминерализација на емајлот.

Три пати на ден треба да ги миеме забите со а соодветна четка и паста. И како знаеш кои се вистинските? Идеално, консултирајте се со вашиот стоматолог, кој ќе може да ве советува, во зависност од вашите карактеристики, што е и најсоодветна четка и паста за заби.

Исто така, стоматологот може да ве советува за најдобар начин да ги четкате забите. Затоа што иако на сите ни е објаснето во одредено време, поради недостаток на време или внимание, не секогаш го правиме тоа добро.

Го чисти и јазикот

Има многу од нас кои ги интернализираа чекорите што треба да ги следиме за да ги четкаме забите, но што е со нашиот јазик? Задниот дел на јазикот не е мазен, но има неправилна површина формирана од различни жлебови во кои има тенденција да се акумулираат остатоци од храна кои не се отстранети со четката.

Кога ќе го извадите јазикот, забележувате ли белузлав или жолтеникав слој кој покрива дел од грбот? Тоа може да биде знак за недостаток на хигиена. А средство за чистење јазик или стругалка Ќе ви помогне да го стругате јазикот и да го исчистите од најдлабокиот дел на јазикот до врвот, еднаш дневно.

Не заборавајте за интердентална хигиена

Еднаш дневно, дополнително, ќе треба да се грижите за вашата интердентална хигиена. Или, со други зборови, ги елиминирате и тие храна акумулирана помеѓу забите, на мали простори до кои четката не допира. Дали знаевте дека околу 78% од шуплините се од интерпроксимално потекло?

Можете да го направите користејќи Забен конец или еднаш дневно или кога ќе забележите дека нешто се акумулирало меѓу забите. Тоа е економичен производ кој секогаш можете да го носите со себе во вашата чанта. Можете исто така да го користите насекаде.

Орална хигиена

Но, можете да се обложите и на интердентални четки ако просторот што останува меѓу забите е широк. Тие се голема помош кога има одредено одвојување помеѓу забите или имаш ортодонција за отстранување на акумулираниот ѓубре помеѓу жиците под џемперите.

Посетете го вашиот хигиеничар или стоматолог двапати годишно

Како што е препорачливо од одредена возраст да се прави годишен лекарски преглед, така е да се изврши а чистење на забите и посетете го нашиот стоматолог за да ја проверите состојбата на вашата уста. Само тогаш можеме спречување на пародонтални заболувања пред да се искомплицираат и да почувствуваме непријатност или болка поради тоа.

Обновете ги четките со одредена фреквенција

Важно е често да се обновуваат четките за заби и не е неопходно да се чека додека нивните влакна не се отфрлат или деформираат за да се направи тоа. Бактериите може да се акумулираат кај овие, затоа се препорачува менување на четката за заби на секои 4 месеци и интерденталната четка секоја недела.

Дали сте ги стекнале овие хигиенски навики? Дали се грижите како што треба за вашето орално здравје или го паметите само кога ќе се појават проблеми?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.