6 природни енклави што треба да се посетат во ноември

Природни локалитети: Castañar de El Tiemblo

Во секое време од годината е добро да ги посетите природните енклави што ги предлагаме денес, но овие тие стекнуваат посебна магија за време на падотНа Или според бојата што ја добиваат лисјата на дрвјата или како растат нивните поројни води, октомври и ноември се претставени како најдобри месеци за бегство или екскурзија врзани за овие места. Но, што се тие?

Кастањар од Ел Тиембло

Распоредот на El Castañar de el Tiemblo ова место ви овозможува да истражувате и да знаете една од најубавите и најуникатните шуми од регионите Вале дел Алберче и Тјера де Пинарес во Кастилја и Леон. Се наоѓа на само 90 километри од Мадрид, станува одлична алтернатива за екскурзија. Толку многу што во некои години беа спроведени ограничувања со цел да се избегне презаситеност во месеците октомври и ноември.

Вон сезона, бојата на оваа природна енклава можеби не е толку впечатлива, но сепак е место за исклучување од градот. Околу ова место можете да најдете различни правци со кои можете да уживате сами или со семејството, меѓутоа, најпопуларна е костеновата шума на Ел Тиембло. Тоа е едно Кружна траса од 4,4 километри што започнува во рекреативната област Ел Регахо и оди кон стогодишнината костен „Ел абуело“, монументално стогодишно костеново дрво, старо повеќе од 500 години. Патеката е скоро рамна и е класифицирана како лесна, што ја прави идеална за патување со деца или лица со ограничена подвижност.

Природен парк Кањон на реката Лобос

Природниот парк Кањон дел Рио Лобос е а заштитена природна област Кастилја и Леон. Зафаќа површина од повеќе од 10.000 хектари помеѓу провинциите Бургос и Сорија и се издвојува по своите спектакуларни пејзажи извајани со текот на времето покрај водите на реката Лобос, прекрасниот Темпларски испосник на Сан Бартоломе и неговата важна колонија грифон. мршојадци.

Кањонот на Рио Лобос

Во природниот парк има различни добро обележани патеки што ви овозможуваат да ги знаете неговите различни пејзажи и екосистеми. Најпристапниот и најпознатиот е пешачење до испосништвото на Сан Бартоломе. Од паркингот Валдечеа има околу 1000 метри до еспланадата на испосницата, а за да ја направите оваа рута имате две опции. Можете да ја следите патеката на реката, која вклучува надминување на некои мали тешкотии, како што е преминување на реката преку скали, или продолжување по шумската патека, прошетка што може да се направи дури и со сандали и колички за бебиња.

Исто така имате Подолги правци што минуваат низ Кањонот во целостНа Никој не претставува големи тешкотии надвор од потребата да се надмине стрмното искачување или да се премине реката Чико, која е нормално сува, но може да биде пречка во сезоната на дождови. Како и во нијанси на природни енклави, прво е да се консултираат условите со соодветниот туристички информативен центар за да се избегнат изненадувања.

Природен парк на вулканската зона Ла Гароткса

Составен од повеќе од четириесет вулкански конуси и дваесет текови на лава, овој парк има голема природна вредност. Се наоѓа во регионот Гаротџа, во Girирона, неговата орографија, почвата и климата и овозможуваат разновидна вегетација, често бујна, со шумови од даб, даб и бука со исклучителна вредност на пејзажот.

Природен парк на вулканската зона Ла Гароткса

Таа е една од најголемите природни енклави од сите оние што ги предлагаме денес. Тоа има 25 пешачки маршрути со различна должина и тежина што минуваат низ најинтересните места во Природниот парк. Во рамките на паркот, исто така, можете да го посетите испосништвото во вулканот Санта Маргарита, просторот на музејот вулкан Коскат или стариот град Сант Пау. Willе ви треба викенд за да ја цените целата.

Пат на стогодишнината маслинки на Мартос

Маслиновата градина Мартос се наоѓа во Јаен, во истоимената општина која, заштитена од својата Карпа, им обезбедува оптимална микроклима и многу плодна почва. Повеќе од 20.000 хектари од неговата општинска област се освоени од монокултурата на маслиновата градина и, особено, од сценската убавина што ја величествени стогодишни маслинови дрвја.

Пат на стогодишнината маслинови дрвја

Трасата на стогодишнината маслинови дрвја зафаќа површина од 84 хектари, со 5.394 дрвја во целина, некои од нив, вистински живи скулптури. Повеќе од 60% од нив се постари од 200 години, иако усната традиција покажа дека маслинките на Место на Llano de Motril тие се стари повеќе од половина век.

Енклавата се наоѓа нешто повеќе од еден километар од центарот на градот Мартењо, веднаш до патот што ги поврзува Мартос со Сантијаго де Калатрава (Ј-213). На километар 1,3 ќе ја најдете првата ознака за стогодишните маслинови дрвја и, штом ќе поминете покрај некои земјоделски згради, ќе ја најдете втората индикација.

Салто дел Нервион

На границата помеѓу Бургос и Баскија се наоѓа највисокиот водопад на полуостровот: водопадот Нервион. Овој голем водопад од 270 метри надморска височина кој се наоѓа во заштитената област Монте де Сантијаго, е спектакл на природата во кој не можеме секогаш да уживаме.

Убавината на Салто дел Нервион лежи во водата, но само два месеци годишно можеме да размислуваме за тоа на овој начин. Кога поминува низ карстен терен, тој не секогаш има вода бидејќи продира и тече во долниот дел на кањонот Делица. Затоа се препорачува посетете го по неколкудневните обилни дождови, силно невреме или одмрзнување.

Салто дел Нервион

Постојат три начини да уживате во водопадот Нервион. Од Бургос можете да пристапите најмногу едноставен и идеален за работа со децаНа За само 2 километри пеш ќе стигнете до спектакуларната глетка над која може да се види како брза овој спектакуларен водопад. Друг пат за да го видите водопадот Нервион од неговиот врв е оној што започнува од градот Унцага во провинцијата Алава. Ако она што сакате да го направите е малку повеќе вежбање и размислете за водопадот Нервион и целиот спектакуларен кањон Делика од друга перспектива, ова е идеалната рута.

Долината Амброз

Во северните долини на Касерес, во регион околу Хервес, се одржува секоја есен помеѓу октомври и декември Магична есен, иницијатива што го прави задоволството од уживањето во природата и руралните привлечности на местото уште попривлечно. Оттука, тоа е една од природните енклави што избравме да ги посетиме во ноември.

Природни локалитети: Долина Амброз

Магична есен Ви нуди да дишете есен со велосипедски патеки, пешачење, активности на вода и трки на планина, освежете ги вашите сетила со музички перформанси и вратете го традиционалниот вкус со гастрономски примероци. Наскоро ќе можете да ги консултирате сите активности на веб -страницата на долината Амброз.

Дали не сакате да одите на екскурзија или да подготвите рурален одмор до една од овие природни енклави?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.