6 нискокалорична храна за да изгубите тежина

Нискокалорична храна

Ако сакате да изгубите тежина на здрав начин, без опасни и неефикасни диети со сомнителни долгорочни резултати, треба да внесете нискокалорична храна во вашата исхрана. Да научите да јадете добро е најдобрата диета, бидејќи разновидната, избалансирана и здрава исхрана е она што на вашето тело му треба за да биде здраво на долг рок. Откако ќе добиете навика да јадете правилно, нема да треба да трошите калории телесната тежина.

Но, ако барате да изгубите тежина, ќе мора да ги отстраните оние калорични производи за поздрави. Храна со малку калории што може да ја јадете во количина, до избегнувајте вознемиреност и веројатност за прејадување. Оваа листа на нискокалорична храна ќе ви помогне да ја подготвите вашата исхрана на здрав начин, така што ќе можете да изгубите тежина без да гладувате.

Нискокалорична храна

Клучот за губење на тежината е наоѓање енергетска рамнотежа. Кога трошите повеќе калории отколку што согорувате, добивате тежина затоа што тие калории се складираат како маснотии. Затоа, потребно е намалување на внесот на калории и зголемување на потрошувачката на калории кога сакате да изгубите тежина. Воведувајќи ги овие нискокалорични намирници во вашата исхрана, вашето тело добива минимална енергија потребна за извршување на вашите секојдневни активности.

Со предност што тие се храна која ви помага да јадете добро, без да бидете гладни или да го ставите вашето здравје на ризик. Во исто време, тие помагаат да изгубите тежина, логично, комбинирајќи диета со малку калории со редовна физичка активност. Сега да, да видиме кои се тие храна со помалку калории што треба да ја внесете во вашата исхрана на телесната тежина.

Плодовите

Овошје со помалку калории

Во секоја здрава исхрана, овошјето мора да биде присутно, храна нискокалорична, богата со витамини, минерали и влакна. Иако тие природно содржат шеќер, тоа нема никаква врска со рафинираниот шеќер. Напротив, тоа е совршено решение за оние кои не можат да се откажат од слатка. Во рамките на овошјето, има некои помалку калорични од другите, на пример, лубеница, диња или јагоди се овошјето кое обезбедува најмалку калории.

Verduras

Зеленчукот воопшто има малку калории, па затоа е храна што треба да се консумира најмногу во секоја диета, особено за слабеење. Во рамките на групата зеленчук, оние со најмалку калории се домат, краставица, тиквички, аспарагус, брокула и целер. Јадете зеленчук во главните оброци на денот, варен со малку масло и на најприроден можен начин.

Јајцата

Иако за неколку години јајцата имаа нешто лошо реноме, неодамнешните студии покажуваат дека тие се совршена храна за секоја диета. Тоа е храна богата со витамин Б12 и протеини, тие можат да бидат подготвени на многу здрави начини и се совршени за многу комплетен појадок.

Пилешко и мисирка

Месото со помалку калории и помалку маснотии треба да се пече на скара или да се пече, со малку масло и отстранување на кожата. Овие меса се богати со протеини, а во диета за слабеење се неопходни затоа што е така задоволувачка храна што ќе спречи прејадување.

Супите

Гаспачо на телесната тежина

Храна што содржи многу вода содржи помалку маснотии, што го прави совршен сојузник во исхраната за слабеење. Супите се совршени во овој случај, бидејќи се подготвени со храна со малку маснотии заситен, диуретик и може да се пие и топло и ладно. Се разбира, тие секогаш треба да бидат домашни за да ги контролираат состојките, содржината на сол и масло.

Урда

Јогуртите со висока содржина на протеини, како урда, грчки јогурт или специфични оние кои веќе се продаваат во многу супермаркети, се совршени за диети за слабеење. Со многу малку маснотии, нема додаден шеќер и многу протеиниТие се совршена храна за земање помеѓу оброците.

Сите оваа храна ќе ви помогне да изгубите тежина на здрав начин, сè додека ги комбинирате со добра редовна физичка активност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.