6 маски за коса за оваа пролет

Природни маски за коса

El нега на коса е основна што мора да ги земаме предвид на дневна основа. Секогаш мора да користите добри производи, но можеме да ги користиме и одличните маски за коса од време на време, бидејќи на тој начин ќе додадеме дополнителна нега на косата. Оваа пролет можеме да имаме хидрирана и убава, сјајна и здрава коса доколку користиме маски кои се совршени за нашата коса.

на маските за коса ќе ја направат вашата коса подобрена и со избирање на состојките Така можеме да ги земеме предвид оние што се најдобри за нашиот тип на коса. Природните маски што можеме да ги направиме дома се одлични, бидејќи користиме состојки природни и истовремено се грижиме за косата со едноставни работи.

Маска за размахванена коса

Користете маски за коса од авокадо

El фризирана коса обично има проблем со сувост, така што главната работа во овој случај е да ја негувате косата. Авокадото обично е одлична состојка за овој случај. Значи, мора да најдеме зрело авокадо што можеме да го измешаме за да го користиме на косата. Ова авокадо може да се меша со маслиново или бадемово масло кое е многу хидрантно за да се елиминира разлетувањето. По нанесувањето на маската, мора да ја измиеме косата со добар шампон, но ќе видиме како исчезнува фризурата ако е добро хидрирана.

Маска за коса за сува коса

Сува коса може да биде и имаат корист од состојки кои обезбедуваат одлична хидратација. Мешано кокосово масло и белка од јајце се идеални. Кокосовото масло е многу навлажнувачко, а белката од јајце е лесна, но помага да се одржи влажноста на косата, така што конечно косата се храни и престанува да биде сува.

Маска за мрсна коса

Домашни маски за мрсна коса обично секогаш користете сок од лимон, бидејќи има висока адстрингентна моќ. Можете да го измешате лимонот со белка од јајце, што е лесна состојка која додава сјај. Во мрсна коса не можеме да користиме состојки кои обезбедуваат повеќе маснотии како маслиново масло, но може да се меша и со јогурт кој хидрира, но не е мрсен. Направете маска и оставете да отстои половина час. Потоа, косата треба редовно да се мие. Лимонот помага во регулирање на производството на маснотии со леснотија.

Маска за фина коса

Маска за коса од јагоди

на јагодите се совршена состојка за коса која нема сила. Маските за фина коса треба да обезбедат јачина и волумен. Користете јагоди што можат да се смачкаат за да направите паста на која додаваме пченкарно брашно. Јагодите додаваат сила на косата, а брашното додава волумен.

Досадна маска за коса

El досадна коса може да биде сува и крцкава, бидејќи сè има врска со влакната што може да се расипат. Важно е да се негува и омекнува косата со производи кои помагаат да изгледа подобро. За косата да има сјај, мора да додадеме жолчки во маската. Јајцето помага да се добие многу сјај во влакната на косата. Од друга страна, можеме да ја мешаме жолчката со јогурт, бидејќи јогуртот е многу хранлив за косата и и помага да ја одржи хидратацијата. Покрај тоа, тие се две состојки кои лесно се наоѓаат во кујната и кои многу лесно се мешаат за да се нанесат на косата.

Маска за обоена коса

Маска за коса од јајца

Насликаната коса има голем проблем што е сува, а понекогаш и оштетена. На маслиновото масло е одлична состојка а исто така и природните состојки немаат тенденција да ја влечат бојата. Можете да додадете жолчки од јајце за да ја негувате косата и да изгледате посјајно и помазно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.