6 криминалистички романи кои доаѓаат да ве закачат

Црни романи

Дали сакате да читате криминалистички романи? Ако овој жанр е оној што ве забавува најмногу, забележете ги насловите што денес ги споделуваме со вас. Овие шест криминалистички романи штотуку се појавија во книжарниците или доаѓаат наскоро, прашајте за нив! Сместени во многу различни енклави, тие ветуваат неизвесност, интриги, напнатост ...

Тајниот живот на Орсула Бас

 • Автор: Аранца Портабалес
 • Редакциски: Лумен

Орсула Бас, успешен писател, води навидум благ живот во Сантијаго де Компостела. Еден петок во февруари тој ја напушта својата куќа да одржи говор во библиотека и не се враќа. Нејзиниот сопруг Лоис Кастро го осуди нејзиното исчезнување по дваесет и четири часа. Орсула, кој останува заклучен во подрумТаа добро го познава својот киднапер - обожавател во чии мрежи дозволи да се завитка без да дава ни најмал отпор - и знае дека порано или подоцна тој ќе ја убие.

Инспекторот Санти Абад, реинкорпориран во полициските сили по година и пол психијатриско отсуство, и неговата партнерка Ана Баросо, која штотуку е назначена за заменик-инспектор, започнуваат немилосрдна потрага со помош на новиот комесар, Елекс Веига. Сите ваши чекори ве водат кон уште еден нерешен случај: онаа на Каталина Физ, исчезна во Понтеведра три години пред тоа и кон убиецот кој се чини дека го зема законот во свои раце.

Црни романи што ќе ве закачат

Среде ноќ

 • Автор: Микел Сантијаго
 • Редакциски: Изданија Б.

Може ли една ноќ да ја обележи судбината на сите што ја живееле? Поминаа повеќе од дваесет години откако паѓаше рок-starвездата Диего Летамендија последен пат во неговиот роден град Илумбе. Тоа беше ноќта на крајот на неговиот бенд и неговата група пријатели, а исто така и онаа на исчезнување на Лореа, неговата девојка. Полицијата никогаш не успеала да разјасни што се случило со девојчето, кое беше видено како излета како излета од концертната сала, како да бега од нешто или некого. После тоа, Диего започна успешна соло кариера и повеќе не се врати во градот.

Кога еден од членовите на бандата умира во чуден пожар, Диего одлучува да се врати во Илумбе. Поминаа многу години и средбата со старите пријатели е тешка: никој од нив сè уште не е личноста што беше. Додека, се зголемува сомнежот дека пожарот не бил случаен. Дали е можно сè да е поврзано и дека толку долго подоцна, Диего може да најде нови траги за тоа што се случило со Лореа?

Нормално семејство

 • Автор: Матијас Едвардсон
 • Редакциски: Саламандра

Адам и Улрика, нормална брачна двојка, живеат со нивната осумнаесетгодишна ќерка Стела во пријатно подрачје на периферијата на Лунд. По изглед, неговиот живот е совршен ... сè додека еден ден оваа илузија не се скрати во своите корени кога Стела е уапсена за брутално убиство на човек скоро петнаесет години постара од неа. Нејзиниот татко, почитуван шведски црковен пастор и нејзината мајка, познат адвокат на кривичната одбрана, ќе мора да ја преиспитаат својата етичка парадигма, бидејќи тие ја бранат и да се обидат да разберат зошто таа е првоосомничена за ова дело. До каде ќе одат да ја заштитат својата ќерка? Дали навистина знаете како е тоа? И уште позагрижувачко: дали се познаваат?

Црни романи

Калман

 • Автор: Јоаким Б. Шмит
 • Редакциски: Изданија на гатопардо

Калман Синнсон е најоригиналниот жител на Рауфархафн, мало рибарско село сместено во непријателските граници на Исланд. Тој има триесет и четири години, аутистичен и иако неговите соседи го гледаат како идиот во градот, тој служи како самопрогласен шериф на заедницата. Сето тоа е под контрола. Калман ги поминува деновите патролирајќи низ огромните рамнини што го опкружуваат полупустинскиот град, ловат поларни лисици со неговата неразделна пушка Маузер и ловат риби по ајкули од Гренланд во студениот Арктички океан. Но, понекогаш, каблите на нашиот протагонист се прекрстуваат и тој станува опасност за себе и, можеби, за другите ...

Еден ден, Калман открива базен со крв во снегот, што се совпаѓа со сомнително исчезнување на Роберт Мекензи, најбогатиот човек во Рауфархафн. Калман наскоро ќе го надминат околностите, но благодарение на неговата наивна мудрост, неговата чистота на срцето и неговата храброст, тој ќе покаже дека, како што му рече дедо му, IQ не е сè во овој живот. Сето тоа е под контрола

Осум совршени убиства

 • Автор: Питер Свансон
 • Редакциски: Сируела

Пред петнаесет години, фанот на мистериозниот роман, Малком Кершоу, објави на блогот на книжарницата каде што работеше во тоа време список - кој не добиваше никакви посети или коментари - на кои според него тие беа најизвршени книжевни злосторства во историјата. Тој го нарече Осум совршени убиства и вклучи класици од неколку одлични имиња на жанрот на црнците: Агата Кристи, ејмс М. Кејн, Патриша Хајсмит ...

Затоа Кершоу, кој сега е вдовец и косопственик на мала независна книжарница во Бостон, најпрво е фатен кога агент на ФБИ тропа на неговата врата на студен февруари ден, барајќи информации за неверојатна серија неразјаснети убиства кои мошне си личат на едни со други оние избрани од него на таа стара листа ...

На секој свој

 • Автор: Леонардо Скијасија
 • Редакциски: TusQuets

Досадно августовско попладне фармацевтот на мал град во Сицилија прима анонимен во која му се закануваат со смрт и на која, сепак, тој не им дава важност. Но, неколку дена подоцна, фармацевтот е убиен на планините заедно со уште еден угледен локалец, лекарот Росио. Додека гласините што беа објавени предизвикуваат непоправлива штета, а полицијата и карабинерите ги тепаа слепите лица, само Лаурана, неопислива, но културна учителка во средно училиште, следи водство што може да доведе до убиец. Тој откри дека анонимниот е изработен со зборови отсечени од конзервативниот католички весник „Л'Осерваторе Романо“, бидејќи неговото лого, Unicuique suum - „На секој, свое“ - се појавува на задниот дел од исечоците. И тој започна да истражува во животот на неговите соседи.

Кој од овие крими-романи го привлекува вашето внимание најмногу? Дали претходно сте прочитале некој од овие автори на криминалистички романи? Споделете со нас неколку крими романи во кои уживавте во последно време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.