5 употреби за бел камен во кујната

Бел камен

Белиот камен за кратко време стана еден од омилени производи за чистење во многу домови. И тоа е многу разновиден производ кој може да се користи за чистење на речиси сите видови површини, што ни помага да го намалиме бројот на производи за чистење дома. Само во кујната, ќе најдете повеќекратна употреба на белиот камен.

Тоа е природен производ не ослободува токсични. И ова е, без сомнение, карактеристика што му оди во прилог на овој производ во споредба со другите многу поотровни и абразивни производи. Користењето е исто така многу едноставно, бидејќи ќе имате време да проверите подолу. Но, прво, што е белиот камен?

Што е белиот камен? Како се користи?

Белиот камен е производ составена од природни состојки како бела глина, сапун, вода, растителен глицерин и натриум карбонат. Бела паста на која во некои случаи дополнително се додаваат ароми на лимон или портокал за да се парфемираат.

Бел камен

Може да се користи за чистење практично на целата куќа и ова е несомнено една од неговите големи предности. За да го направите тоа, едноставно користете мек, малку влажен сунѓер или крпа рашири го белиот камен на површината што треба да се исчисти, оставете да делува и потоа исплакнете со вода. Толку едноставно?

Употреба на бел камен во кујната

Ако рековме дека може да се користи практично низ куќата, нема да го користиме во кујната. Во оваа соба станува а голем сојузник а тоа е дека има малку што белиот камен не може да го направи во него. Од вадење маснотии од рерната, до полирање на апарати и славини од нерѓосувачки челик.

полски нерѓосувачки челик

Белиот камен не само што го чисти нерѓосувачкиот челик туку и го блеска. Два за еден, леле. Под услов, се разбира, да користите a сунѓер или многу мека крпа за да не се изгребе површината на микробрановата печка, аспираторот или чешмите.

Исчистете ја рерната

Пред некое време ве научивме неколку совети за чистење на рерната во длабочина, се сеќаваш ли на нив? Нозете добро, само треба бикарбонатната паста што тогаш ја подготвивме да ја замените со белиот камен и ќе биде како нов.

Отстранете ја маснотијата од керамичката плоча

Дали дозволивте маснотиите да се акумулираат на керамичката плоча? Сапун и вода се доволни за секојдневно чистење на керамичката плоча, но доколку сте ја запоставиле, белиот камен може да ви помогне исчистете го темелно. Користете многу мека крпа за да го раширите за да не го оштетите и постапете како што е препорачано од производителот.

Отстранете ја маснотијата и изгорениците од тавите и тенџерињата

На ист начин како што белиот камен ја отстранува маснотијата од керамичката плоча, ја отстранува и маснотијата што се акумулира на тави и тенџериња основа. Област на која не ги посветуваме истите напори како на ентериерот и која на крајот добива мрсна текстура и кафеава боја токму поради таа причина. Ако се акумулирало големо количество маснотии, да, ќе биде неопходно да се користи подлога од челична волна за да се отстрани целата нечистотија.

Белиот камен е ефикасен и за отстранување на остатоците од заглавена и/или изгорена храна внатре во тенџере. Прво загрејте ја водата во тенџерето за да се олабави маснотијата и потоа нанесете го овој производ со сунѓер, оставајќи го да делува неколку минути пред да го исплакнете.

Чистење на пластични или гумени кујнски столчиња

Да, ако имате пластични или гумени столчиња во кујната, можете да ги исчистите и со овој производ. Нема потреба да имате илјада различни производи за чистење на кујната, само еден ќе биде доволен! Ќе ви биде полесно и побрзо за чистење.

Дали ги знаевте овие употреби на белиот камен? Дали некогаш сте ги користеле? Сода бикарбона и оцет се одлични сојузници при чистење на домот, но можете да ги надополните со овој производ. Сите тие се многу разновидни и ќе ви овозможат да ја исчистите практично целата ваша куќа, окупирајќи многу малку простор во вашите плакари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.