5 трикови за максимално складирање во мала кујна

 

трикови за максимално складирање во кујна

Малите кујни се предизвикувачки. Како да се направи простор за сè што ни треба во толку малку простор? Максимизирање на складирањето е клучно за да се направи кујната функционална и готвењето продолжува да биде задача во која уживаме. Но, како да се направи тоа?

Во Безија собравме низа трикови до кои максимално складирање во мала кујна. И не ви треба празна кујна за да можете да ги спроведете; со креативност исто така можете да ги имплементирате во веќе опремена кујна. Забележи!

Пред да започнеме да ги применуваме триковите што ги споделуваме со вас, сакаме да ви биде јасно дека ако имате повеќе работи отколку простор за складирање, никогаш нема да ја средите вашата кујна. Дајте приоритет, ослободете се од она што не го користите на редовна основа и сè ќе биде многу полесно.

Искористете ги сите theидови

Дали имате бесплатен wallид во вашата кујна?  Инсталирајте решенија од подот до таванот кои ви овозможуваат да го зголемите просторот за складирање. Комбинирајте решенија за затворено складирање со други отворени што ви овозможуваат да го имате при рака она што го користите секој ден. Овие решенија не треба да бидат многу длабоки; 20 сантиметри се доволни и за организирање стаклени тегли со мешунки, житарици, семиња и зачини, како и за чување на мали апарати, чинии или чаши.

решенија за складирање во кујна

Можете исто така да го искористите предниот дел од кујната за да имате дополнителен простор за организирање различни зачини и прибор. А. метална шипка или тесна полица ќе ви даде простор помеѓу работната плоча и горните ормани за повеќе работи отколку што мислите.

Намалете ја големината на апаратите

Апаратите заземаат голем дел од просторот во нашата кујна. Сепак, ова не мора да биде вака; можеме да ја прилагодиме големината на нашите апарати на големината на нашата кујна. Приоритет е клучот да избереме кои електрични апарати можеме да ги направиме или кои можеме да ги намалиме по големина.

Мали апарати

Дали машината за миење садови е неопходна за вас? Можеби можете да ја намалите нејзината големина во замена за поредовно носење. Исто така, ако не преварите, веројатно не ви треба тава за готвење со четири горила. Можете дури и да размислите да направите без печка или микробранова печка и да се одлучите за микробранова печка, т апарат со двојна функција. Овие и други промени како што се намалувањето на големината на фрижидерот ќе ви овозможат да уживате повеќе простор за складирање на нештата.

Обложувајте се на маси што можат да се отстранат

Како масата за извлекување ни помага да го зголемиме складирањето во кујната? Обично кога ја опремуваме кујната, тоа го правиме со резервација на еден од wallsидовите за да ја поставиме масата. Табела што во малите кујни обично се витка. Сепак, денес не треба откажете се од aид на ормани да постави маса.

отстранливи маси

Масите за извлекување се алтернатива на масите за преклопување во помалите кујни. Тие се интегрирани во кујнски ормари како да е парче тетрис. На овој начин, просторот за складирање што треба да се распредели е минимален.

Одвојте страница за секоја работа

Друг начин да се зголеми просторот за складирање е да се распредели простор за секоја ставка. Само на овој начин можете оптимизирајте ги сите од орманите или фиоки за да собере што повеќе предмети. Ова може да го постигнете користејќи отстранливи решенија, сепаратори ...

Кујнски ормани

Измерете добро секој плакар, што сакате да складирате во него и барајте соодветни решенија за да го оптимизирате. Денес има бројни продавници посветени на домашна организација во која ќе најдете се што ви треба. Толку многу што ќе мора да избегнувате да лудувате за да не трошите премногу.

Инсталирајте лизгачки врати

Лизгачките врати решаваат бројни проблеми во мали простори. Не само што го олеснуваат движењето во нив, туку ви овозможуваат да поставите ормани каде што со конвенционалните врати би било невозможно да се направи тоа. Погледнете ги оставата, чајната кујна на сликата погоре! Createе ви требаат 25 сантиметри длабоко за да создадете еднаков со едноставни и ефтини модуларни системи и лизгачки врати.

Дали ви се допаѓаат овие типови идеи за подобрување на функционалноста на кујната? Дали се тие практични за вас?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.