5 природни лекови за лекување на стрии

Лекови за стрии

Стриите се појавуваат на кожата кога е премногу растегната и кога влакната кои обезбедуваат колаген и еластин преку дермисот се кршат. Во првите моменти, овие ознаки се претставени со црвеникава или виолетова нијансакако последица на кинење на влакната. Потоа стануваат белузлави и практично засекогаш остануваат на кожата.

Кога ќе се појават стрии, тие може да се третираат, изгледот може да се подобри за да се направат белезите незабележливи. Но, штом ќе се смират, кога ќе побелат, многу е тешко да се ослободите од нив. Дури и најскапите третмани во кабината не нудат дефинитивни резултати. Сепак, подобрување на изгледот на кожата е можно, како со специфични производи, така и со природни лекови како оние што ви ги оставаме подолу.

Најдобар лек, превенција

Хидрирајте го телото

Стриите, како што рековме, се создаваат со кршење на влакната на кожата. Ова се случува кога кожата е ненормално растегната, обично при нагли промени на тежината. Тие се јавуваат и за време на бременоста, не само поради промена на тежината, туку и поради хормонски фактори. Други чести причини се генетското наследство, консумирањето на некои лекови или лошата исхрана која не ги покрива основните хранливи материи за телото.

За да се спречи нивното појавување стрии на кожата, најдобро е да се преземат превентивни мерки. Првата и најважна е хидратацијата, бидејќи дехидрираната кожа е поверојатно да стане слаба и скрши. Второ е храната. Јадете природна храна, следете разновидна, урамнотежена и умерена исхрана за да ја контролирате вашата тежина. Бидејќи ова е третиот и основен клуч за спречување на стрии.

Наглите промени во тежината се главната причина на појавата на стрии на кожата и онаа која најмногу го попречува нивното лекување. Обидете се да останете на здрава тежина и ако сакате да следите диета за слабеење, погрижете се таа да ги задоволува вашите нутритивни потреби за губењето да биде прогресивно и да не предизвика хаос на вашата кожа. Препуштете се во рацете на професионалец и ќе ги постигнете своите цели.

Лекови за стрии

Бадемово масло за кожа

Понекогаш стриите се појавуваат дури и кога се грижите за вашата тежина и вашата кожа, од различни причини. Во тој случај, можете да користите некој од следниве лекови за стрии. Природни и домашни лекови кои ќе ве изненадат, бидете постојани и наскоро ќе ја забележите разликата.

 1. Масло од сладок бадем. Природен производ со регенерирачки својства и витамин Е кој длабински ја навлажнува кожата.
 2. Алое вера. Совршен за лекување на црвени стрии и спречување на нивното белузлаво. Нанесете ја пулпата од алое вера директно на стриите, два пати на ден додека не видите подобрување.
 3. Сок од лимон. Богат со витамин Ц, антиоксиданс и белење ефект. Исцедете лимон, натопете памучни влошки и нанесете на стрии. Оставете да делува 15 минути и потоа исплакнете со млака вода.
 4. Коњска опашка. Покрај тоа што е многу корисно одвнатре, коњското опавче кое се нанесува директно на кожата го подобрува изгледот на стриите. Тоа е затоа што ги обновува клетките на кожата и ја регенерира. Подгответе инфузија со две кесички и нанесете ја течноста на кожата, масирајте со кружни движења додека не се впие.
 5. Компирот. Сокот од суров компир е многу корисен за лекување на стрии. Тоа е затоа што тоа е супстанца која помага во регенерација на клетките на кожата. Само треба да исечете парче суров компир и да го нанесете неговиот сок на стриите. Оставете околу 15 минути и кога сокот од компирот ќе се исуши, отстранете го со топла вода.

Овие лекови за стрии се изненадувачки ефикасни, но за да ги видите резултатите, многу е важно да бидете доследни. Ако исто така редовно вежбате и следите диета богата со овошје, зеленчук и природна храна, вашата кожа ќе се подобри одвнатре.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.